Velikán Walt Disney: Vládce animovaného snění

2
1872

Je to již 107 let od doby, kdy se manželům Disneyovým narodil lidský klenot, jak měli vzápětí zjistit. Mladý Walter Elias Disney už jako středoškolský student oboru kreslení a fotografie zásoboval svými postavičkami školní časopis. Po střední škole se stal kreslířem v reklamní agentuře a tehdy poprvé přišel s nápadem: „Vytvořím oživlou animovanou reklamu!“ Roku 1923 se s pouhými čtyřiceti dolary v kapse u kalhot a spalujícím snem v srdci vydal dobýt Hollywood a zbudovat si kariéru výtvarníka. Tak chrabré byly počátky gigantického kolosu Walt Disney Pictures, jak jej známe dnes – s ročními tržbami přibližně 550 miliard korun. Walt Disney se celý život zarputile držel svého hesla: „Pokud o něčem dokážete snít, dokážete to i udělat,“ které ho nakonec vyneslo k Hollywoodským výšinám a úspěchům mamutích rozměrů.

Walt_disney

 Walt Disney je vzorem úspěchu, který dokazuje, že ti nejúspěšnější jsou v prvé řadě obrovskými snílky. „Člověk by si měl pro všechny časy zachovat ono cosi tak vzácné uvnitř nás, co nepřekonal ani sám čas. To něco, co nás nutí hrát si, smát se, zpívat si ve vaně a přitom snít,“ říkával. Byl to mistr snílek. Mezi blízkými byl znám nejen pro své vytříbené a laskavé chování, kterým i zdánlivě nejpodřadnějším uklizečkám projevoval úctu jako samotným královnám, ale byla to právě jeho mimořádná schopnost vidět dosud neviděné.

 Nejslavnější postavy pana Disneyho si o svůj vznik řekly prakticky samy. Jedním z takových předobrazů se stala drobná myška, se kterou Walter tehdy sdílel pronajatou garáž. Tím druhým byl na kost promáčený kačer, který jednoho pochmurného dne vletěl oknem do sálu, kde Disney právě projednával nápady na nové postavičky. Ano, mluvíme o vzniku Micky Mouse a kačera Donalda! Postavičky, které jsou dnes legendou a které radostí zasypaly mnoho lidských srdcí! Micky Mouse a kačer Donald mají dnes v Disneyho animované rodině tolik bratrů a sester že jen jejich jmenovitý seznam by postačil na velmi obsáhlý článek. Pes Pluto, medvídek Pú, Chip a Dale, Pinocio, 101 dalmatinů, a stovky dalších…

 Obrovským triumfem byla například Sněhurka a sedm trpaslíků, což byl vůbec první kreslený celovečerní film. Mnozí nyní už proslulého Disneye zrazovali z jeho dalšího snu – nechtěli věřit, že „neživí“ herci dokážou tak dlouho udržet pozornost diváků. Hm, ošklivě to popletli! Členy filmové akademie zaujal snímek dokonce natolik, že při předávání Oskarů se nespokojili s jedním, ale ocenili Sněhurku i dalšími sedmi menšími Oskárky pro její trpasličí kamarády.

 Ano, tento velikán svou kreativitou ovlivnil skrze televizní obrazovky celý svět. Co však o Walteru Disneym dnes mnoho lidí neví, je, že významnou měrou přispěl k porážce fašismu během druhé světové války. Už tehdy vlastnil kolosální studio a jeho vliv byl nedozírný! Rozhodl se, že pomůže! Své filmové studio dal k dispozici speciální vládní službě k produkci protiválečné a protinacistické propagandy. I zde vystupovali staří známí výtečníci jako Micky Mouse, Kačer Donald či pes Pluto. Ukazovali Američanům, jak mohou pomoci bojující Evropě a proč je fašismus tak zrůdný.

 Walt Disney byl také velmi velkorysý ke své rodině. Když se mu nepozdávaly zábavní parky, do kterých vodil své dvě dcery, rozhodl se, že zbuduje něco, co předčí všechny dosavadní zábavní centra – Disneyworld. A největší projekt jeho dosavadního života mohl začít. Jeho zrození se bohužel nedožil, zemřel několik málo let před dokončením, roku 1966. Když však v den otevření přelétal nad Disneylandem v helikoptéře jeden z nejbližších Disneyho spolupracovníků, hrnuly se mu potoky slz po tvářích: „Vidím dnes před sebou do posledního detailu to, co jsem viděl během Walterova vyprávění v kanceláři před několika lety!“ Tak mocné jsou lidské sny a vize naplněné vírou a úsilím.

 Jak odlišný by byl svět, kdyby Walt Disney nikdy nerealizoval myšlenku vzít do ruky pero a papír, udělat jednoduchou malůvku, z níž postupně vzkřísil malou myš, která vedla k obrovským zábavním parkům po celém světě, ke stovkám filmů, tisícům charakterů, dvěma televizním stanicím? Tak obrovský rozdíl dokáže udělat jediný člověk, který se k tomu rozhodne. Jsem si jist, že sám Walt Disney by tento text zakončil slovy: SNĚTĚ VELKÉ SNY!

2 KOMENTÁŘE

  1. Proboha, otevření Disneylandu se dožil, sám některé hosty vozil po parku vláčkem a měl tam svou zašívárnu. Po otevření stihl rozdělat i další projekty, například zlepšení a sjednocení uměleckých akademií. Další chyba je, že střední škola, kterou navštěvoval byla obyčejna a hodiny kreslení navštívil parkrát. Neměl peníze a musel u svého otce pracovat, proto ani školu nedodělal. Ještě než nastoupil do reklamní agentury, byl jako dobrovolník v 1.světové válce. Chyb je tam ještě daleko více…

  2. Pocula som, ze Walt Disney sedemkrat skrachoval a nervovo sa zrutil, ale tu to nie je napisane. Neviem, comu mam teraz verit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here