Champs-Élysées – Centrum evropského luxusu

3
1465

Celkem je dlouhá 2 kilometry. Orientovaná je z východu na západ. Začíná na náměstí Place de la Concorde a končí křižovatkou Place de l’Étoile s notoricky známým Arc de Triomphe (vítězným obloukem).
Původně zde byly jen pole a zahrady. To se změnilo roku 1616, když se královna Marie Medicejská rozhodla rozšířit komplex zahrad kolem paláce Tuileries o cestu lemovanou stromy. Postupně byla dál zvelebována a nakonec se stala srdcem svého města, na kterém se konala spousta průvodů a vojenských přehlídek. Patří k nim i neslavný vstup okupačních nacistických vojsk v roce 1940.

Odedávna zde kvetl obchod. Roku 1860 vzniklo sdružení obchodníků působících kolem Champs-Élysées jménem Syndicat d’Initiative et de Défense des Champs-Élysées. Jeho prvním předsedou se stal praotec řetězce vyrábějícího luxusní zboží Louis Vuitton. Tohle sdružení si dalo za cíl propagovat firmy působící kolem slavné třídy. Snažilo se získat co nejvíc projektů, které by zkrášlily už tak nádhernou oblast. Nutno dodat, že tato komise měla moc nejen obohatit svoje území, ale také schopnost zamezit na něj přístup novým podnikům. Tato práva si zachovala dodnes. Od roku 1980 působí pod kratším jménem Comité des Champs-Élysées.

Díky láskyplné, i když možná trochu žárlivé, péči tohoto výboru můžeme bez obav mluvit o celé čtvrti jako o nejluxusnějším místě v Evropě. Nájmy jsou tu opravdu velké. Pokud si budete chtít pronajmout 90 metrů čtverečních na jeden jediný rok, připravte si jeden a čtvrt miliónů dolarů. Na světě je už jenom jedno dražší místo,a to slavná Pátá avenue v New Yorku. I díky tomu zde bydlí jen málo lidí. Většina prostor je využita k podnikání. Exkluzivita celé lokality je ještě znásobena blízkostí Élysée Palace – oficiální rezidence francouzské hlavy státu, díky které bylo celkem běžné potkat zde prezidenta Chiraca a díky které zde bude zřejmě možné potkat i jeho nástupce Nicolase Sarkozyho.

Champs-Élysées je oblíbená i pro své kvalitní obchody. Nakoupit můžete u Benettonu, v Disney Store, Virgin Megastore nebo třeba u nově představených poboček Adidas, Nike a samozřejmě také u nedávno otevřené mamutí pobočky firmy, jejímuž zakladateli vděčí za mnohé i samotná třída – Louise Vuittona.

Pro návštěvníky z cizích zemí, kteří to sem chtějí mít co nejblíž, představuje ideální volbu Hôtel de Crillon, který se nachází v severní části Place de la Concorde na samé hranici Champs-Élysées. Tento pětihvězdičkový hotel nabízí svým hostům odpovídající komfort a patří mezi nejlepší na světě. Jeho služby běžně využívají státníci (Richard Nixon, císař Hirohito, Hasan II), filmové a hudební hvězdy (Madonna, Elizabeth Taylor) a další.

Na Champs-Élysées se pochopitelně jenom nepodniká, dějí se zde i různé akce. Každý rok se zde slaví pád Bastily, končí zde Tour de France a na Vánoce se celé náměstí zahalí do roucha světel.

Krásná dáma jménem Paříž má zkrátka své srdce právě zde. Vyplatí se ho vidět, i když zrovna nechcete nakupovat, podnikat nebo se účastnit nějakého velkého shromáždění. Krásný je i samotný pohled a procházka jeho dlouhou alejí.

3 KOMENTÁŘE

  1. ..jsou místa, která svou krásou a luxusem předčí ty ostatní. Jedním z nich je pověstná třída Champs-Élysées.. -Champs Elysées je čtyřproudá silnice s odpovídajícím provozem.Pokud se přecejen naivně vydáte na nákup v této oblasi, narazíte na davy ne zrovna příjemných lídí..všude přítomnou špínu a asi 3obchody.Po půlročním podnájmu v přilehlé ulici si větší hrůzu snad ani nedokážu představit.

  2. Dobrý den, děkujeme za zajímavý příspěvek. Je to už nějaký ten pátek, co jsem byl v Paříži, ale moc dobře si vzpomínám jak na mne vše působilo skvělým dojmem a velmi vysokou životní úrovní. A je to asi i proto, že jsem tam strávil pouze pár dní… Čím déle se člověk v destinaci nachází, tím méně oslnivá mu připadá. Určitě, když jste byla v Paříži prvních pár dní, měla pro Vás i Champs-Élysées své kouzlo nebo přinejmenším se prezentovala pozitivními dojmy, ale po čase jednoduše zevšedněla a začal na ni dopadat kritičtější pohled. Stejný pocit vnímání prostředí jsem poznal v Británii. Přeji hezký den a pokud jste narazila v Paříži na něco výjimečného, co se třeba ani v průvodcích nezmiňuje, rádi to přijmeme jako námět na článek. Díky předem a ještě jednou příjemný den! S pozdravem Tomáš Novotný, Dreamlife

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here