Město Key West: Ráj mořských nadšenců

0
1851
Pestrobarevné město se rozkládá na 19 kilometrech čverečních v jižním cípu souostroví Florida Keys, 207 km jihovýchodně od Miami. Key West je městečko na ostrově stejného jména a patří k němu další malé ostrůvky v okolí. Na jeho konci narazíte na monument, který vás přesvědčí, že se nacházíte na nejjižnější části USA dostupné civilistům. Tento dodatek je důležitý, protože podle přesných výpočtů si tohle “polohové” prvenství drží soukromý ostrov Ballast Key. Na něj se ale běžný turista ani občan jen tak nedostane.
Vzdálenost 85 námořních mil (157 km) od Kuby potvrzuje bohatou národnostní historii. Na území Key Westu žil před Kolumbovým objevem domorodý indiánský kmen Calusa. Poté zde Španělé založili rybářskou vesnici, kterou nazvali „Cayo Hueso“. Jeho překlad poněkud nahání hrůzu – znamená „Ostrůvek kostí“, ale dnes už zde žádné kosti z indiánských bojišť a pohřebišť nehledejte. Během staletí ostrov postupně osidlovali Španělé, Angličané i bahamští imigranti zvaní Conchové. Dodnes praví obyvatelé narození v Key Westu se hrdě Conchem nazývají a odtud pramení pravý původ názvu jejich samozvané republiky založené v roce 1982. Mnozí z 24 tisíc obyvatel jsou pravými potomky Kubánců a určitě při poznávání města narazíte i na Čechy a Slováky, kteří si místo mořských vlků oblíbili a už tady zůstali.
Do Key Westu se dá dostat po moři nebo dálnicí z Miami. S pevninou je ostrov spojený mostem. Kdo dává přednost rychlejšímu transportu, může si dopřát přímý let z Orlanda nebo Miami. Zpáteční letenky se pohybují okolo 200 – 300 USD (asi 4200 – 6300 CZK). Městečko na vás okamžitě dýchne historickou krásou, čistotou a hlavně energií a zábavou. Na hlavní ulici Duval Street nejenže skvěle nakoupíte ve vybraných módních obchodech, ale hlavně budete v centru dění. Městečko se neustále hemží lidmi z celého světa. Díky snadné dostupnosti zaoceánskými loďmi se také několikrát denně pravidelně zaplňuje veselými americkými turisty, kteří dotvářejí jeho živou atmosféru. Pro začátek si můžete zaplatit okružní jízdu tradičním historickým vláčkem, který vás proveze spolu se zábavným řidičem po všech důležitých místech. A pak už je jenom na vás, kterými lákadly se necháte hýčkat.
Mnoho známých osobností vědělo, že by stálo za to zde vlastnit jednu z nádherných vilek. Věděl to i Ernest Hemingway. Ten tady několik let žil se svou manželkou a jeho dům dnes slouží jako muzeum jeho tvorby a života. A potomci sedmiprsté kočky, kterou si sem přivezl, se stale vyhřívají před domovním prahem. V Key Westu si můžete prohlédnout botanickou i pralesní zahradu, mořské akvárium nebo muzeum pokladů z potopených lodí. Pro milovníky extrémů a zábavy je tady tradiční muzeum bizarností Ripley´s Believe It Or Not (neboli “Ripleyovo Věř nebo nevěř”). Obchody jsou plné ručně vyráběných suvenýrů a rozmanitých předmětů z celého světa. Ve všech jídelníčcích zdejších restaurací naleznete speciality z mušlí, které jsou tady tolik vyhlášené. Například sendvič plněný těmito smaženými dobrůtkami je přímo delikatesa pro labužníky! Ze všech restaurací a barů se ozývá smích a mnohé z nich nabízí živou hudbu nebo karaoke.
A až se nabažíte nákupů a zkoušení místních specialit, hurá na moře! Nemusíte se jen pečlivě slunit na plážích, v Key Westu se žije se vším všudy. Takže se nebraňte potápění, čeká vás bohatá fauna a nádherný korálový útes. Tříhodinové potápění u něj vás přijde na 40 – 44 USD (asi 840 – 930 CZK). A pokud milujete rybaření, zde si ho opravdu užijete. Pro začátečníky, kteří na širokém moři ještě nerybařili, místní agentury nabízejí školené instruktory pro hlubokomořské i sportovní rybaření. Zkušenější rybáři si můžou na několik hodin pronajmout loď dle vlastní volby. Šestihodinový pronájem soukromé lodi pro 6 lidí včetně kapitána jsou v nabídce od 750 do 950 USD (asi 15750 – 19950 CZK) podle velikosti a typu lodi. Pak už můžete spojit příjemné ještě s příjemnějším a obeplout celý ostrov a pozorovat jeden z nejkrásnějších západů slunce. Až nastane čas odjezdu a vy tento azurový svět opustíte, zjistíte, že sem lidé nejezdí snít. Sem si jezdí sny plnit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here