Nokia Morph: Volání budoucnosti klepe na dveře

2
1719
Výrobci mobilních telefonů dneška se předhánějí v miniaturizaci rozměrů a soupeří o titul nejnadupanějšího mobilu. Některé luxusní společnosti jako Vertu dokonce z mobilních telefonů vyšlechtily velmi drahé a luxusní šperky. Mobil se stal neodmyslitelnou součástí našich životů. Nyní však do hry pozvolna a se vzrůstajícím sebevědomím vstupuje zcela nové pokolení mobilní komunikace. Nokia se rozhodla prokázat, jak ohromný potenciál v sobě skrývá nová zbraň – nanotechnologie.
 Nanotechnologie představuje vědní obor na pomezí fyziky, chemie a biologie, který se zabývá tvorbou a využitím struktur materiálů v řádu nanometrů – pro představu se jedná přibližně o jednu tisícinu tloušťky vašeho vlasu. Potenciální využití nanotechlogie je dalekosáhlé v nepřeberném množství vědních oborů, dnes však nahlédneme pod pokličku toho, jakou evoluci může tato technologie spustit ve světě mobilní komunikace.
 Zapomeňte na zažité paradigma, že mobil je buď vysouvací, véčkový nebo úplně klasický. Koncept Nokia Morph se s tímto rozhodně nespokojí! Jeho struktura umožňuje, aby se napínal, překládal jako harmonika a dokonce ohýbal, aniž by si ublížil (viz velmi zajímavé video na konci článku). To v praxi znamená, že poměrně velkou pracovní plochu rozevřeného mobilu jste schopni „poskládat“ a následně si z něj udělat slušivý náramek přímo na vašem zápěstí! Morph jednoduše ruku obejme, okopíruje její profil a padne tak každému přesně na míru! Jak praktické.
 Co se vzhledu týče, je Nokia Morph současným telefonům na hony vzdálená. Zcela unikátní. V řádu nanometrů je již elektronika pro lidské oko neviditelná a přístroj se tak stává průhledným! Tento průsvitný povrch skrze citlivé receptory sklízí sluneční energii a vyživuje baterii. Nabíječka je tedy přes den přístupná všude, kde figuruje sluneční světlo. Ačkoliv je Nokia Morph tenká téměř jako papír, zdá se být i uživatelsky velmi komfortní. Na svědomí to nese klávesnice, jejíž tlačítka jsou v pohotovostním režimu přesně srovnána s plochou telefonu. Když však jsou potřeba k práci, záhadně vystoupí z telefonu do plnohodnotné 3D formy. Inteligentní tlačítka, to už zní poměrně dobře!
 A to je teprve začátek, podívejme se na další velmi zajímavou vlastnost. Už vám někdy ukáplo na mobil něco, co jste tam ale vůbec nechtěli mít? Káva nebo marmeláda, která spiklenecky vytekla z protější strany koblihu? Také vás otravují otisky prstů, které je třeba stále stírat z plochy displeje? I s tím si Nokia Morph poradí a s nečistotami zatočí. Disponuje technologií, která je samočisticí. Co si představit? Velmi zjednodušeně to znamená, že strukturou svého povrchu doslova odpuzuje špínu, která po něm jakoby stéká. Říkáte si science fiction? Možná, ovšem realizační tým Nokie s tím počítá a vyvíjí všechny nezbytné atributy! Tyto technologie jsou již částečně dostupné například v oblasti speciálního oblečení.
Všechny inovativní možnosti díky novým technologiím jsou však těžko popisovatelné, zkuste si představit dokonale flexibilní telefon – natolik ohebný a přizpůsobivý, že z něj jedním hmatem uděláte stylové hodinky pro své zápěstí nebo jiným tvarováním se z něj rázem stává náhlavní souprava… Rozhodně, doporučujeme shlédnout video pod článkem, abyste si mohli udělat dokonalý obrázek o zdánlivě neuskutečnitelné vizi budoucnosti. Z dalších funkcí je schopnost analyzovat předměty, rozeznávat podmínky nebo se přizpůsobovat okolí. Pro běžné smrtelníky utopická vize z vesmíru, pro vědce a technology výzva budoucnosti.
 Ač je to na první pohled se všemi funkcemi a přínosy konceptu Nokie téměř neuvěřitelné, stále se jedná o mobilní telefon – komunikační nástroj! Ano, i tento futuristický projekt tedy umí vytáčet čísla vašich přátel, tvořit textové a multimediální zprávy, případně i velmi kvalitně pořizovat snímky. Nokia uvádí, že tento vizionářský model začlení do svého portfolia přibližně do sedmi let. Za jakou cenu to bude možné, se zatím nikdo z nás neodváží spekulovat. Možná ani samotný výrobce. Jedno je však zřejmé již dnes. Budoucnost nanotechnologie vypadá velmi slibně a pokud se Nokii podaří vnést své vizi skutečný život, máme se opravdu na co těšit!

2 KOMENTÁŘE

  1. Skvělá věc, věřím že tohle přinese opravdovou revoluci! Netušíte někdo, jakou to bude mít také odolnost proti pádům, či poškrábání?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here