David Yurman: Velké tažení světem šperků

0
2233

Neodmyslitelná osobnost současného světa šperků, jeho náhrdelníky zdobí štíhlé šíje nejkrásnějších dívek světa a o jeho snubních prstenech sní dospívající dcery nejvlivnějších magnátů. Řeč je o muži jménem David Yurman. V roce 1979, ve věku 35 let, založil společnost, která je dnes světově uznáváným lídrem severoamerického klenotnictví.

Ve všech jeho kolekcích se setkáváme s typickým znakem Davida Yurmana, stáčenými stříbrnými nebo zlatými provazci, které dávají šperkům nádech zvláštní extravagantnosti. Nepoutají již z dálky, nepodbízí se svým stylem, jsou nenápadné ale sebevědomé a samostatné. Ponechávají spíše pozornost ženě, která je nosí a tak je vnímáme spíše na preferii jako doplněk krásy, ne jako krásu samotnou.

Své kolekce rozděluje David Yurman do kategorií podle materiálů, které kolekci dominují. Od čistého 18-ti karátového zlata, přes Perly až po Stříbro s brilianty. Většina kolekcí nemá ústřední motiv, a proto se dají velmi dobře kombinovat navzájem. Pouze tři kolekce se ostatním vyjímají. Mají vlastní kategorii, Stříbro s drahokamy, a svou pestrostí najdou zalíbení napříč věkem i vkusem.

První kolekce této kategorie, s názvem Albion, je Yurmanovou odpovědí na Bvlgari Allegra. Do zlata a stříbra zasazuje pestře zbarvené topazy, turmalíny, citríny a rhodolity. Kolekcí pokrývá prsteny, náušnice, náramky a náhrdelníkové přívěsky. Společným motivem jsou zde již zmíněné drahokamy zasazené ve zlatém orámování a připevněné na stříbrné stáčené prstence nebo řetízky či náramky. Okouzlující je čistota a brus drahokamů. Topazy jsou arkticky ledově modré a díky důmyslnému brusu jakoby samy vyzařují světlo, jsou modrou lagunou spoutanou v čirém kameni. Ovocně žluté, olivové a skořicové citríny působí jako stromy v kanadském podzimu, mají atmosféru a barvou sálají představu jemné vůně. Nachové ametysty působí konzervativně a majestátně s nádechem druhé poloviny devatenáctého století. Limetkové až hráškově zelené peridoty působí živě, hravě, vyzařují mladí a vitalitu. Pokud budete chtít věnovat Vaší partnerce šperky z této kolekce pro blížící se plesovou sezónu, za prsten, náušnice, náramek a přívěsek na krk zaplatíte v přepočtu necelých 80 000 Kč. Jde tak o nejdostupnější šperky z celé kategorie Stříbro s drahokamy.

Druhá kolekce kategorie Stříbro s drahokamy nese název Classic. Jak již samotné jméno dává tušit, bude tato kolekce spíše konzervativní, to jí ovšem neubírá na přitažlivosti. David Yurman se soustředil hlavně na náhrdelníky, přívěsky, náramky a náušnice. Drahokamy zde již nejsou tolik dominantní a jsou více součástí šperku. Právě zde je ovšem zřetelný rukopis dílny Davida Yurmana, stáčené stříbrné provazce a podélně spirálové obruby polodrahokamů. Za tyrkysový prsten z 18-ti karátového zlata a prvotřídního stříbra zaplatíte 40 700 Kč. K prstenu vhodný náhrdelník stojí v přepočtu 91 300 Kč, náušnice 18 700 Kč a náramek přijde na pouhých 11 000 Kč, musíte ovšem počítat s tím, že těchto náramků je vhodné zakoupit na nošení alespoň čtyři nebo pět. Tím se dar Vaší přítelkyni vyšplahá nad hranici 200 000 Kč.

Nejrozmanitější je kolekce třetí, Renaissance. Složena ze 32 šperků, prstenů, náušnic, náramků a náhrdelníků. Drahokamy jsou zasazovány do stříbra způsobem připomínajícím královské klenoty z období renesance, robustní a bohatě zdobené. Za třířadý náramek osázený londýnskými a světle modrými topazy zaplatíte v přepočtu 50 600 Kč. Doplníte-li jej o prsten se stejnými drahokami, navýšíte částku o 22 500 Kč. Náušnice osazené topazy Vás přijdou na dalších 18 700 Kč a jemný náhrdelník na 49 500 Kč. V souhrnu se částka pohybuje lehce nad 140 000 Kč.

Na konec připomeneme, že David Yurman ve své práci myslí i na muže. Ti mohou být obdarování manžetovými knoflíčky, prsteny, hodinkami i pánskými náramky. Za manžetové knoflčíky ze stříbra, osazené čirými perenity s tyrkysově zeleným nádechem a tmavě modrými safíry, zaplatíte 26 900 Kč. Cena za pánský náramek z prvotřídního stříbra je v přepočtu 21 800 Kč a za onyxový prsten osázený brilianty vydáte dalších 30 250 Kč. Hodinky David Yurman z čisté oceli, rezistentní do tří atmosfér, nesou cenovku 81 400 Kč. Celkově tak za tyto doplňky pro pány můžete utratit více než 160 000 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here