Capital Gate v Abú Dhabi nejšikmější budovou světa

0
2090




Když se řeč stočí na téma „nakloněná stavba“, jistě se každému jako první vybaví starobylá šikmá věž v Pise. Tato kampanila je dodnes nejvíce skloněnou budovu světa. Patří mezi architektonicky nejvíce diskutovaná stavitelská díla středověku. Proveďme tedy malé srovnání. Duel šikmé věže v Pise a novodobé ikony Capital Tower v několika rychlých faktech. Stavitelé italské zvonice z roku 1173 plánovali klasickou vertikální věž, ovšem zasadili ji do velmi nestabilního půdního podloží. Během let a pokračující výstavby se ukázalo, že pouhé tři metry základů byly osudovou chybou, která však historií vyzrála v jednu z nejúžasnějších staveb.

Po dekádách snahy věž co nejvíce vyrovnat a novodobých zásazích pro zajištění stability jako například přidání masivních betonových bloků, které mají zadržet další sesuv, se sklon podařilo umrtvit na 3,97 stupních. Číslo je to malé, ovšem v poměru k výšce 55,86 metrů je to odchylka obrovská. A nyní vstupuje do ringu moderní ostřílený válečník. V žilách mu koluje dubajská kuráž srážet paradigmata k zemi a po Nakheel Tower, nejvyšší budově světa, vyklusal strhnout na stranu své vlasti další světový rekord a současně pokořit obdivovanou šikmou věž v Pise. Pamatujete její náklon? 3,97 stupňů. A teď se přátelé podržte! Hodnota nového rekordu bude stanovena na rovných 18 stupňů. To je více než čtyřikrát hrůzostrašnější sklon.  

Až rok 2009 připíše Capital Tower do dějin lidstva, stejným dnem přibude i záznam v Guinessově knize rekordů. Jak je něco takového možné? Jak může budova vysoká 160 metrů a 35 poschodí strpět takové vychýlení doprovázené silnými nápory větru a přesto se nezhroutit do písečných dun arabských pouští? Stačí zešílet, umínit si, že to lze a najít prostředky, jak toho dosáhnout. Přesně tak vyrůstají megaprojekty na pobřeží Dubaje a dalších arabských center jako na běžícím páse. Laťka příslovečného šílenství bude novodobou šikmou věži posunuta o další příčku směrem k rádoby nemožnému.

Počáteční premisou jsou bytelné základy ze 490 sloupů zabořených až třicet metrů do povrchu zemského. Z nich vyroste neuvěřitelně zhuštěná síť vyztužené oceli, kterou obalí 729 zakázkových glazurovaných panelů ve tvaru diamantů. Každý z nich bude unikátem, jelikož parametry všech jednotlivých dílců jsou v důsledku specifického zakřivení budovy odlišné. Odlesky pražícího slunce se budou lámat způsobem, budícím dojem, že budova smyslně tančí. Capital Tower chce tímto diamantovým kabátem připomenout, jak výjimečným klenotem se cítí být.  Přidáme-li její výjimečnou klenutou podstatu, jedinou svého druhu, stane se jistojistě proslulou celebritou cestovatelských žebříčků.

Capital Tower poskytne ty nejexklusivnější kancelářské prostory hlavního města Spojených arabských emirátů a ve svých útrobách skryje i luxusní pětihvězdičkový hotel Hyatt. Stane se nejobdivovanější ikonou vznikajícího mikroměsta v blízkosti Národního výstavního centra. Vězte, že Capital Gate nebude jen další tuctový skleněný mrakodrap. Není pouhou honbou za rekordem. Je také pionýrem šetrnosti k životnímu prostředí ve sféře kolosálních staveb. Stane se jednou z těch destinací, na jejíž návštěvu budete vzpomínat s obdivem, respektem, čistým svědomím a touhou zakusit její opojení ještě alespoň jednou. Nechte se společně s ní vychýlit ze zaběhnutých vzorců myšlení a těšte se, až její odraz ve vašich očích zažehne pocit mimořádnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here