Budíček: Nejste v práci příliš dlouho?

0
1369

Sedíte v práci do osmi do večera? Zatímco vaše rodina nebo přátelé si užívají společných chvil. V práci přece sedět musíte. Ale proč? Abyste zabezpečili rodinu. Abyste jim dali to, po čem touží. Abyste si koupili větší dům, lepší auto. Abyste, abyste, abyste…

ID-100144871

Nedávno vyšla kniha shrnující, čeho lidé nejvíce litují před smrtí. Nevyskytuje se v ní věta: „Měl jsem více pracovat.“ Ale naopak: Měl jsem více času strávit se svou rodinou a přáteli.“ Lidé litují toho, že se více nevěnovali svojí rodině, že chyběli při důležitých meznících života svých blízkých, že propásli celý svůj život, zavřeni ve své kanceláři, ve své práci.

Z čeho pramení naše štěstí? Mnohem více než z úspěšné kariéry plyne ze sdílení společných chvil s kýmkoliv blízkým. Tohoto mnohdy opomíjeného daru bychom si měli vážit. Je potřeba balancovat mezi osobním a pracovním životem, což může být těžké.

Dopomoci nám mohou „klíčové okamžiky“ našeho života. Například první fotbalový zápas našeho dítěte, narozeninová oslava velmi blízké osoby. Stanovte si několik klíčových událostí, které vás čekají příští měsíc, a zúčastněte se jich. Neúčast se neomlouvá, proto zapomeňte na jakékoliv výmluvy.

Sdílení okamžiků vede ke štěstí a radosti. A vy chcete být šťastní, nebo ne? Zkuste se tedy zamyslet nad následující otázkami:

Jak často pracujete přesčas? Nepřeháníte to již? Je činnost, kvůli které zůstáváte v práci déle, opravdu důležitá? Posune vaši kariéru dále? Nepočká do dalšího pracovního dne? Dostáváte za vaše přesčasy nějaké bonusy?

Nepřicházíte o nějakou důležitou událost? Nemusí to být narozeninová oslava, ale i obyčejné radosti jako letní grilovačky, apod. Opravdu nechcete trávit chvíle s vaší rodinou, přáteli, známými? Jak často s nimi takové radosti sdílíte?

Práce vám neuteče, bude tu stále. To okamžiky a zážitky v naší paměti tvoří naše skutečné bohatství. Zkuste najít rovnováhu, aby vás naplňoval osobní i pracovní život. Odměnou vám bude vytoužený pocit štěstí a spokojenosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here