Werich: 10 poselství v písních

2
4240

Dvojice komiků, Voskovec a Werich protkali své texty životními poučeními nevyčíslitelné hodnoty. Podívejme se na deset vybraných moudrostí z jejich repertoáru:

notes

10. O lidském myšlení

„Celé lidské pokolení mělo by víc pokoje, kdyby bylo to, co není, a nebylo to, co je.“ – Nikdy nikdo nic nemá

Přestaňme se trápit, vzdychat nad svou minulostí. Kát se, co by bylo, kdyby. Přijměme život takový, jaký byl, je a bude, se vším všudy. Buďme vděční, za to, co máme. Kam nás zavedla cesta životem.

9. O kontrole

„Celý svět to ví už dnes, že řetěz mravy nenapraví.“ – Hodné štěně

Nepředělávejme druhé k obrazu svému. Dopřejme jim volnost v tvoření sebe sama. Vyvarujme se násilného donucování, trestů, přikazování. Méně ovládejme a více naslouchejme.

8. O vztazích

„Lidi na lidi jsou jako saně, člověk na člověka jako kat. Podívejme se na ně, musíte naříkat.“ – David a Goliáš

Přestaňme kolem sebe plivat emoční jed, urážet, pomlouvat, oplácet křivdu křivdou. Milujme druhé jako sebe sama. Dávejme jim svou lásku najevo svými slovy i skutky.

7. O posuzování

„Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka, kdo je nemá, ať od lidí pranic nečeká.“ – Šaty dělaj člověka

Neposuzujme druhé podle jejich vnějšího vzhledu, podle prvního dojmu, podle chování v jediné situaci. Nikdy nemůžeme vědět, co se odehrává v jejich nitru, co se skrývá pod vnější šlupkou.

6. O majetku

„Krásný zůstane život, i když teče do bot, všechno koupím za peníze jenom ne život.“ – Peníze nebo život

Milujme peníze, ale ještě více milujme život. Dovolme dostatku financí, aby nám zařídil úžasný život našich snů, ovšem zároveň nedovolme jejich nedostatku, aby nám v něm bránil.

5. O práci

„Zahoďme pumy, ukažme, co kdo z nás umí. Peněz ušetříme sumy. Bude nám hej, budem se smát.“ – Potopa

Ignorujme, co od nás očekávají druzí, co nám káže společnost. Věnujme se tomu, co máme opravdu rádi, co nás baví a naplňuje. Užívejme si naši práci celým srdcem.

4. O sdílení

„Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady.“ – Ten dělá to a ten zas tohle

Přestaňme si sobecky honit své ego, podělme se s ostatními o to, co máme, aniž bychom za to očekávali něco nazpět. Buďme štědří. Dávejme s radostí druhým a stejně nadšeně i přijímejme.

3. O odevzdání se

„Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře, život plyne jak voda a smrt je jako moře.“ – Život je jen náhoda

Nesnažme se kontrolovat proud života. Odevzdejme se jeho vlnám, splývejme s životními událostmi. Věřme vesmíru, že nám přinese přesně to, co v danou chvíli potřebujeme. Ať jsme na vrcholu, nebo na dně, obojí pomine. A ať půjdeme kteroukoliv cestou, stejně nakonec skončíme všichni na tom samém místě.

„Každý k moři dopluje, někdo dříve a někdo později, kdo v životě miluje, ať neztrácí naději.“

2. O smíchu

„Ty, ač nejsi brabenec, se taky rád hlasitě chechtej, chechtej a na svou bídu si nezareptej.“ – Ezop a brabenec

Život je příliš krátký, abychom se tím trápili. Cokoliv nás potká, vítejme s radostí a smíchem. Berme život jako komedii, která se odehrává před našima očima. Nic není tak tragické, abychom se tomu nemohli smát, a pokud je, tak nám to právě smích pomůže překonat.

1. O životě v ráji

„Když já vám povídám, že je nebe na Zemi, pravdu mám, věřte mi.“ – Nebe na Zemi

Nedělejme si ze života peklo vyzdvihováním negativních aspektů. Nečekejme na blažený život po smrti. Kolem sebe najdeme dostatek důvodů ke každodenní radosti. Záleží jenom na našem postoji. Otevřeme oči krásnému, tvořme vlastní ráj na Zemi, užívejme si život v něm. Od toho jsme sem přišli.

„Pro toho, kdo chce žít, je na světě plno krás a z těch krás nebe mít záleží jenom na vás.“

2 KOMENTÁŘE

  1. 11. “Protože zlato měli pouze ti, co znali kšeftovat a ostatní z nouze začli pracovat.” Civilizace
    Poselství: “Jsem komunista.”

  2. Je to hezká myšlenka, ale posuzovat ty písně podle textu a ne podle kontextu je trochu krátkozraké. Většinou se jednalo o scénickou hudbu, je potřeba kouknout i na děj hry a pak teprve hodnotit. Proto je tento článek hodně zkreslený a příliš se s ním nedá souhlasit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here