Binární hodinky : Požádejte Ježíška o něco originálního

4
2012

Je to čas. Tuto veličinu naši předci měřívali pomocí různě složitých mechanismů, z nichž se nám do dnešní doby zachovaly například slunění hodiny či nejvíce navštěvovaná pražská atrakce, tedy orloj na Staroměstském náměstí. Ale hodiny na veřejných místech přirozeně nestačily lidským potřebám a postupem času se začaly stěhovat k jednotlivým osobám v podobě kapesních či náramkových hodinek. Zdá se, že například luxusní a velmi drahé hodinky Rolex jsou vrcholem migrace jmenovaných hodin obrovských rozměrů. Dnešní hodinky umí naprosto všechno, jsou vyráběny z drahých a luxusních materiálů, dokonce se dokáží dobíjet pouhými otřesy zápěstí. Pořád zde však mluvíme o klasické koncepci hodinek, kde je čas vyobrazen pomocí ciferníku nebo digitálního displeje, jenž nám čas ukazuje v dekadické (desítkové) soustavě.

Je čas na změnu. Co když se vyvlékneme zažitým konvencím a budeme na svůj osobní čas hledět z malinko jiného úhlu? Představte si, že z vašeho pojmu o čase navždy zmizí zobrazení čísel v rozmezí od nuly do devítky. Zmizí silvestrovských 24:00 a . . 

Co se vlastně stane? Rozhodneme se pro změnu a sobě či svému blízkému pořídíme řekněme poněkud netradiční hodinky, které rozhodně na malém městě nepotkáte. Nejedná se o nic jiného než o hodinky binární, jenž vám budou čas ukazovat v binárním kódování. Pokud tedy nejste počítač, bude při kontrole času nutné ovládat přepočet z dvojkové soustavy do soustavy desítkové a to už budete doma. Když pohlédnete na tyto měřiče času, zahlédnete pouze pár rozsvícených bodů v jakési nepravidelné mřížce, o kterých si ani za mák nebudete myslet, že znamenají něco v souvislosti s časem. Celý princip je totiž založený na prostém ‚zapnutí‘ či vypnutí některého segmentu displeje, což vytvoří ono dvojkové kódování. Hodinky mívají různý počet řádků (či sloupců), přičemž tento počet závisí pouze na přesnosti časomíry. Jeden řádek tedy může zobrazovat hodiny, druhý minuty a třetí sekundy. Každý řádek jednotlivě přečteme zprava doleva (jak je u dvojkové soustavy zvykem) a dostaneme výsledný čas. Více vám v této tématice poslouží článek na wikipedii s názvem ‚Dvojková soustava‘, kde můžete získat nějakou znalostní bázi.

Dost však řečí o teorii a podívejme se přímo na hodinky. Bez nadsázky můžeme říci, že výsadní postavení na trhu vlastní společnost 01THE ONE, jenž je ‚otcem‘ celého konceptu binárních hodinek. Proto věnujeme zbývající text právě této firmě a jejich produktům, které vás určitě nadchnou svým vskutku nádherným designem.

Displeje jsou realizovány za pomoci takzvaných LED displejů, jež zajišťují popisované rozsvícení a zhasnutí. 01THE ONE u svých hodinek používá vícero způsobů kódování času, a tak je vhodné před koupí tyto metody prozkoumat a na základě těchto poznatků se rozhodnout o koupi některého z modelů. Jmenovaný výrobce nabízí nespočet modelů a každý z těchto modelů má různá provedení. Některé jsou pánské, některé dámské a nějaké jsou jednoduše unisex. Všechny modely však spojuje jedna důležitá vlastnost, která zřejmě rozhoduje před každou koupí. Cena nejlevnějšího modelu se pohupuje jen opravdu malý kousek pod částkou tři tisíce korun. Cena není vysoká, ale zároveň není nízká, pokud tedy stále mluvíme o náramkových hodinkách pro běžně lidi.

Nechcete udělat blízkým radost něčím opravdu netradičním?

4 KOMENTÁŘE

  1. Vtip dobrý 😀
    neviem si predstaviť, ako budem tieto hodinky na zástavke lúštiť. Mi aj autobus ujde. To je pre ľudí, ktorím je už čas ukradnutý.

  2. Dobrý den, děkuji za reakce a také připojuji svůj názor. Z praxe vím, že přepočet z binární soustavy do desítkové jé otázka okamžiku. Dle mého názoru může být takovýto ‘něžný’ pokus o přemýšlení při každém pohledu na hodinky velmi užitečný. Mozek se přeci má trápit, aby nám vydržel déle :-). Zdravím . .

  3. Kolega milan ponúkol užitočný odkaz. Tam som si všimol, že to až tak zložite nieje. Bol to skôr komentár emocii než rozumu. Určite sú hodinky zaujímavé a možno ak sa objavia na trhu, tak sa o ne začnem zaujímať. Nech som IN 😉 Ďakujem za skvelý článok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here