Arabský svět Blanky Matragi v Praze

0
1489

Třpytivé kameny, zářivé barvy, drahé látky. Tímto je tvořeno padesát unikátních modelů z nové kolekce Blanky Matragi. Návrhářka českého původu, která však žije a tvoří v libanonském Bejrútu, v Praze uspořádala oslavu k příležitosti 25. výročí své tvorby. A jak jinak by taková oslava mohla probíhat, než uspořádáním výroční módní přehlídky. Ta se konala v pátek 22.9.2006 v Obecním domě a proběhla zde hned dvakrát. Odpolední show byla určena spíše českému publiku. Na večerní program byla pozvána významná klientela z Blízkého východu.

Vstupenky, které se prodávaly v ceně 3500 Kč byly vyprodány během tří dnů. Blanka Matragi a její tvorba se v Čechách těší veliké oblibě. Výtěžek z prodeje vstupenek byl určen na podporu obnovy válkou zničeného Libanonu. Návrhářka byla velmi potěšena. Jediné, co ji mrzelo, byla neúčast některých jejích přátel, kteří nepochopili charitativní záměr. Cítili se dotčeni, že se na přehlídku dostanou, jen když si koupí vstupenku.

Přehlídka byla rozdělena do čtyř částí. Na první z nich bylo možné spatřit šaty s motivy etnickými až historickými. Pro autorku bylo jednou z inspirací české baroko. Šaty měly vypracovaný pas, výrazný dekolt a zářivé barvy. V druhé části této show modelky předváděly šaty ve stylu Art deco inspirované obrazy Františka Kupky. Tato část byla plna jemných tónů a něžných výšivek. Předposlední díl přehlídky sklidil největší úspěch. Předvedeny byly motýlí šaty, jejichž krása, exotické barvy a rafinované střihy braly dech a vzbuzovaly v publiku silné emoce.

Na závěr zazněly tóny Čajkovského Labutího jezera a na molo vstoupila modelka v krásných svatebních šatech s motivem labutě. Tyto šaty Blanka Matragi navrhla pro princeznu ze Spojených arabských emirátů ve svých začátcích. Pracovala na nich celé dva měsíce tou nejjemnější technikou. Princezna se v šatech vdala a po té je návrhářce věnovala. Protože je na sobě měla sotva dvacet minut, jsou takřka nové a díky krásným kamenům, luxusní látce a nejpečlivějšímu zpracování také velmi vzácné. Tento model zahájil poslední část přehlídky, na které bylo předvedeno pět svatebních modelů.

Tím ale oslavy nekončí. Den po konání přehlídky byla otevřena retrospektivní výstava. Zatímco modely předvedené na přehlídce odráží, kromě labutích svatebních šatů, současnou tvorbu Blanky Matragi, výstava se zabývá autorčinou tvorbou v minulosti. Cílem výstavy je to, aby se návštěvník dostal k šatům co nejblíže, mohl se jich dotknout a cítil se jako při návštěvě salónu Blanky Matragi nebo přímo v královském paláci. Výstava je k vidění v Obecním domě až do 15. října.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here