Když hovoří s lidmi z očí do očí, je vlídný. Když hovoří k více lidem, vřele se dotýká jejich srdcí. Když hovoří k tisícům, jeho charisma srší i v dáli posledních řad. Je účinným řečníkem a každou větou oživuje umdlený Americký sen. Miluje ho Evropa, milují ho země Latinské Ameriky, miluje ho Afrika. Podporují ho Oprah Winfrey i Warren Buffet.
Barack Hussein Obama II se narodil 4. srpna 1961 ve slunném hlavním městě Havajských ostrovů, Honolulu. Ze strany matky, Ann Dunham – bělošské američanky, sahaly rodinné kořeny přes Kansas do Anglie, Irska a Německa. Naopak ze strany otce, zahraničního studenta na Havajské univerzitě, se kořeny protáhly z africké Keni, provincie Nyanza. Když byly Barackovi dva roky, rodiče se rozvedli a Obamův otec se vrátil do rodné Afriky. Pak se viděli již jen jednou, když bylo chlapci deset let. V roce 1982 otec zemřel při autonehodě a Barack na něj dodnes vzpomíná slovy: „Více mne v životě formovala jeho nepřítomnost než dny, kdy tu byl.“
Ann se později vdala za indonéského geologa Lolo Soetora a i s šestiletým Barackem se odstěhovali do domu v Jakartě. Čtyři roky zde malý Obama navštěvoval základní školu, ale v deseti letech jej matka poslala zpět na Havaj, kde bylo vzdělání přece jen kvalitnější. Od extrému k extrému vypadal Barackův život během středoškolských studijních let. Matka mu trpělivě vštěpovala hodnoty a základy pevného charakteru, ale pokušení biblického Stromu poznání, si rozhodlo zahrát prim. Náctiletý Obama ochutnal od alkoholu, přes marihuanu až po kokain pestrou škálu zakázaného ovoce. O mnoho let později, v roce 2008 během Prezidentského fóra kandidátů, popsal tyto roky jako svůj největší životní morální úpadek.
Naopak univerzitní studia jej táhla k hlubšímu objevení nejen svého rasového původu ale i svého vztahu k politice. Dva roky studoval Occidental College v Los Angeles a ve třetím ročníku přestoupil na Columbia College v New Yorku, kde získal bakalářský titul z politologie. V následujících letech se v životě Baracka odrazil lidský příklad jeho matky a Obama na chvíli odložil plánované studium práv, aby se v roce 1985 přestěhoval do Chicaga a sloužil zde obyvatelům chudinských čtvrtí. Tři roky zde tvořil a posiloval komunitu, která trénovala nezaměstnané, jak si najít lepší práci. Sloužil zde také svému kostelu. Lidé si ho zamilovali.
V roce 1988 se poprvé vydal do Evropy a následně do Afriky, kde se seznámil s mnoha svými příbuznými z keňského kmene Luo. Koncem téhož roku nastupuje Barack Obama na Harvard. Stal se zde prvním afroamerickým ředitelem právního harvardského věstníku. Při praxi se seznámil se svojí budoucí manželkou Michelle Robinson, která mu dala dvě dcery. Barack absolvoval v roce 1991, a i s čerstvou paní Obamovou se vrátili do Chicaga. Později, v roce 1995, odjeli na Bali, aby zde Barack napsal svoji první knihu, autobiografii Sny mého otce. Tato kniha se po devíti letech stala bestsellerem a její namluvená verze přinesla Obamovi cenu Grammy.
Svoji politickou kariéru zahájil Barack Obama v roce 1997. Houževnatost jej dovedla do Senátu státu Illinois. O deset let později, 10. února 2007, oznámil svoji kandidaturu na prezidenta Spojených států amerických za Demokratickou stranu. Dokonalá mediální strategie a bezedná vytrvalost mu přinesly nejen vítězství v nominačním klání nad Hillary Clinton, ale hlavně vítězné tažení v prezidentských volbách samotných. Do posledního dne ovšem panovalo silné napětí z možného projevu Bradleyho efektu. Ten byl poprvé popsán v roce 1982 a říká, že černošský kandidát, jenž stojí proti bělošskému, získá před volbami velkou podporu od všech lidí, protože nechtějí být nařčeni z rasismu. V den voleb ovšem svoji podporu zradí. Zdá se že jiné efekty mají vyšší sílu, Baracka Obamu totiž 4. listopadu 2008 lidé nezradili.
Je to člověk, který si jde za svým cílem. Nesmíme také zapomínat na novou první dámu, neboť ne nadarmo se říká, že za každým úspěšným mužem stojí skvělá žena. Potvrzuji z vlastní zkušenosti. 🙂
Dejme mu čas. zatím z jeho kroků se mi zdá, že je to jen skvělý charismatický rétor, který naddržuje černochům a muslimům a v ekonomice dovede hlavně utrácet ze státní kasy.Jeho muslimská výchova v dětství a jeho členství v divné sektě, jejíž pastor hlásá pomstu americkým bělochům taky nepřidávají na důvěře. Na rozdíl od McCaina za ním není nic moc vidět.