Animáci ze studia Pixar útočí. Stále úspěšněji!

0
1936
Pixar, odnož filmového giganta Walt Disney, je cenami Filmové Akademie ověnčené animační studio. Vzniklo jako grafická divize inovátorské společnosti Lucasfilm (o Georgi Lucasovi – jejím zakladateli a otci hvězdných válek – čtěte zde). Dnes Pixar vyvíjí nezapomenutelné animované postavičky, srdcervoucí příběhy a pořádnou porci zábavy servírovanou na stříbrném podnose filmového plátna. Navíc formou natolik přitažlivou, že tyto příběhy milují všechny věkové kategorie po celém světě.
 Portfolio Pixaru k dnešnímu dni čítá mnoho krátkých snímků a již osm celovečerních filmů (videoukázky pod článkem). Chronologicky v českém překladu jsou to: Příběh hraček, Život brouka, Příběh hraček 2, Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Auta a s nedávnou premiérou představený Ratatouille. Kasovním rekordmanem je dodnes Hledá se Nemo, který vydělal přes 865 milionů dolarů. Možná najde přemožitele v jednom ze tří nových filmů, na kterých nyní studio Pixar usilovně pracuje (jsou to Wall-E, Up a Toy Story 3). Obdivuhodný je fakt, že od Příběhu hraček 2 shromažďují filmy Pixaru jedno ocenění za druhým – dva zlaté globy a dokonce i Oscary za takové kategorie jako nejlepší píseň a nejlepší zvuk. Vidíme, že Pixar nepředstavuje jen špičkové animace, Pixar ztělesňuje velmi kvalitní filmy!
Nejen že jejich zpracování je až závratně krásné, ale najdeme zde i prvky skutečného dramatu, emocí a skvělé zábavy. Jeden vedle druhého jsou studnicí vzrušujících zápletek, pozitivních hesel a nestárnoucích moudrostí. A to je vedle významného úspěchu celé společnosti další důvod, proč si Pixar zaslouží čestné místo na stránkách Dreamlife. Jejich filmy jsou nositeli poselství, které nám i našim dětem vštěpuje správné hodnoty. Nemálo kreslených seriálů současnosti je protknuto násilím, jednoduchými příběhy i nedostatkem nápaditosti. Avšak Pixar kontruje: „Jdi za svými sny! Nehleď na to, co si o tobě myslí ostatní, stejně to dokážeš! Nikdy se nepřestaň snažit! A važ si svých přátel!“
 Za ohromným úspěchem celého studia stojí prezident společnosti Ed Catmull a skvěle sehraný tým pod vedením Johna Lassetera. Do jednoho jsou to naprosté špičky ve svém oboru. Tým má tři hlavní oddělení. Příběhové, umělecké a animační. Vymyslí se příběh, pak rozmanité postavy a celé situace se ztvární na papír, ze kterého pak špičkoví animátoři vdechnou nakresleným a plastelínou vymodelovaným vizím život i charakter. Sehrát všechny v jeden fungující celek generující úspěch jistě není snadný oříšek. Týmu Pixar se to daří skvěle, je totiž stmelen až pozoruhodným tvůrčím duchem. Ukázky jejich na hranici dokonalosti dotaženého umění dokáže přenést atmosféru děje do diváka záhadně neuvěřitelným způsobem.
 Probrat zde, byť jen okrajově, většinu nápadů, činností, procesů a realizační synchronizaci celého týmu než vznikne hotový film, by vydalo na mnoho desítek článků. Proto pro představu předkládáme několik nosných myšlenek z úst výkonných producentů společnosti Pixar, které mohou být užitečné kdykoliv, kdekoliv, komukoliv: „V každém filmu je pro nás jedinečná výzva a my vždy začínáme zkoušením a hledáním, co je to vlastně za výzvu a jak se s ní vypořádat. Detaily jsou titěrné, ale mnohdy rozhodující!“
 Všichni z Pixaru usilovně pracují na přeměně každičké takové výzvy v barevný svět fantazie a divákův skvělý pocit, o kterém se povedou po mnoho týdnů emotivní diskuze. Daří se jim to neskutečně a my se těšíme na další kreslené příběhy – ještě dokonalejší, ještě propracovanější, ještě vtipnější. Přesně to lze očekávat, protože firma Pixar se stává opravdovým gigantem, který se nespokojí s ničím a chce neustále růst! Pokud nevěříte, honem utíkejte do kina na nový snímek Ratatouille. Na vlastní kůži se přesvědčte o kvalitách týmu Pixar. Už jen proto, že původní nápad a koncept tohoto filmu stvořil bývalý zaměstnanec Pixaru, český oskarový režisér animovaného filmu, Jan Pinkava, který má nemalý podíl na čtyřech z osmi filmů Pixaru! Ratatouille v kinech stále běží, ještě jej stihnete chytit za ocásek!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here