Asafa Powell: Nejrychlejší muž planety

0
1487
Tato zpráva obletěla svět rychleji než vesmírná družice. Asafa Powell se stal opět nejrychlejším mužem planety a jeho další metou zřejmě bude pokořit rychlost světla. V neděli 9. září 2007 podruhé přepsal dějiny sportu. Stalo se něco neskutečného. Po dvou letech dobyl a svrhl dosavadní světový rekord v běhu na 100 m. Obdivuhodné je, že tvrz svého rekordu zdolal sprinter, který ji sám dlouhé roky budoval. Časomíro, třes se – Asafa Powell je ve formě. Zdá se, že se nezastaví před ničím. Stopky z něj mají deprese, nejsou na takové extrémy zvyklé. Všichni si kladou otázku „Kam to může jít dál?“ V jeho očích není ani náznak toho, že by to mělo mít konce. Je neuvěřitelné, kam až jsme schopni odsunout hranice nemožného.
Narodil se 23. listopadu 1982 v Linsteadu, Jamaice. V dětství ani netušil, že se atletika stane jeho neskonalou vášní. Vše změnila olympiáda v Sydney, roku 2000. Právě tady mladého Asafu Powella naprosto uchvátil běh legendárního Maurice Greena. Tento silný zážitek vstříknul Powellovi do žil koňskou dávku jediného legálního dopingu – touhy. Touhy stát se výjimečným, stejně jako Maurice Green. Vzpomíná, jak si na střední škole ve své ročence stanovil předsevzetí: „Jednoho dne se stanu nejrychlejším mužem světa!“ a začal na tom pracovat. Malými krůčky se prokousával silnou konkurencí. Po čtyřech letech své kariéry udeřil. Rok 2004, Kingston, Jamaica. První Asafův běh pod 10 vteřin. O rok později světový rekord a Asafa Powell se stal fenoménem. Svůj rekordní čas 9,77s stihl v roce 2006 ještě dvakrát vyrovnat a nedělním výkonem 9,74s se tak stal jediným člověkem planety, který čtyřikrát zaběhl 100m pod 9,80s.
Po nedávném výpadku v Osace, Japonsku, kde jistě pomýšlel na zlato a nakonec odcházel s bronzem, nepříjemně zastíněn Američanem Tysonem Gayem, se všichni tiše ptali: „Co se to s Asafou stalo?“. On sám se však rozhodně necítil jako poražený. Po mistrovství klidně prohlásil, že světový rekord opět zlomí a to do konce roku. Světe div se, stačily mu k tomu pouhé 2 týdny! Navlékl zpět svoji zbroj a vřítil se do dalšího boje se vší vervou. Tak se drtí překážky, přátelé! (jak můžete číst i zde) „Toto je jen taková připomínka, že tu stále jsem,“ hovoří chladně a hrdě o svém světovém rekordu… Cítíte to z jeho výroku také? Jako by se nic nestalo – on věděl, že zaběhne skvěle a proto nebyl překvapený. “Takhle to vypadá, když začnu poslouchat svého trenéra,” s úsměvem dodává.
Po nedělním výkonu se jméno Asafa Powell stalo jedním z nejvyhledávanějších na internetu. Na začátku ovšem byla pouze Powellova houževnatost a dva giganti, kteří si neznámého sprintera všimli. Prvním je prestižní Nike, která jej obléká, což můžeme vidět na každém závodním meetingu. Tím druhým, a pro Powella významnějším, je Nutrilite, jejíž potravinový doplněk Double X jej vystřelil na atletické výsluní do světa trhačů rekordů. Nutrilite Double X byla jediná změna v tréninku, kterou jsme s trenérem učinili. Poté, co jsem jej začal užívat, cítil jsem mnohem více energie a mohl trénovat usilovněji a běhat ještě rychleji”, prohlašuje Asafa Powell. O tři měsíce později, v roce 2005, padl jeho první světový rekord a Asafa se stal celosvětovým mluvčím Nutrilite – předního světového výrobce přírodních potravinových doplňků, jejichž výhradním distributorem je největší korporace síťového marketingu na světě, Amway.
Ten aktuální, čerstvý světový rekord roku 2007 se Asafovi podařilo zaběhnout na trati v Rieti, kterou ze srdce miluje. V Itálii žije a trénuje takřka čtvrtinu roku a cítí se zde jako doma. Možná oblíbená trať, možná i příznivý vítr přispěl k jeho fenomenálnímu výkonu. Jedno je však jisté. Asafa Powell je běžec, který smetl veškeré tabulky a normy ze stolu.
Rozběh byl ohromnou podívanou. Asafa popřel veškeré pohybové zákony a doktríny. Zdálo se, že nevyvíjí žádné zrychlení. Už ve startu přímo svištěl vzduchem. Po výstřelu vyletěl z hlavně startovní čáry rychlostí balistické střely. Za jeho tretrami se stihlo jen zaprášit. V očích diváka vytvořil rozmazanou šmouhu, jakoby letěl hyperprostorem… samozřejmě s nadsázkou. Než si všichni uvědomili, co to tam dole ten rozběsněný šílenec dělá, protíná Asafa v předklonu cílovou čáru v rekordním čase – 9,74 s. Diváci i celý atletický svět šílí. Po legendárním Rogeru Bannisterovi tu máme dalšího lamače rekordů – Asafu Powella – šíp, který prořezává odpor vzduchu ze všech nejrychleji! Nechme se překvapit, kde kmitající číslice časomíry zarazí příště.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here