Na počátku 60. let minulého století otřásla nejen oborem farmakologie událost, o níž se dodnes hovoří jako o jedné z největších lékařských tragédií moderní doby. Jejím původcem byl lék zvaný thalidomid, který se poměrně běžně předepisoval těhotným ženám jako prášek na spaní nebo sedativum, ale také pro předcházení ranním nevolnostem. V té nejlepší víře ho nějakou dobu užívala i Alvinova matka, aniž by tušila, že to navždy změní život její rodiny…
Důsledkem užívání thalidomidu, který byl po zjištění souvislosti samozřejmě zakázán, se v tomto období narodilo více než 13 000 postižených dětí. Alvin Law přišel na svět bez rukou a s předpokladem smutného života, během něhož bude odkázán na ostatní lidi. Aby toho nebylo málo, jeho vlastní rodina ho dala k adopci, doufaje, že adoptivní rodiče budou na péči o nešťastné dítě lépe připraveni.
Hilda Law byla tenkrát pětapadesátiletá pěstounská matka, která se společně se svým manželem starala o zanedbávané a zneužívané děti, milovala je a navracela jim naději na lepší život, čímž je připravovala na pozdější bezproblémovou adopci. V roce 1960 se dostali snad ke zdánlivě nejzávažnějšímu případu – setkali se s nemocným novorozencem bez obou horních končetin, jehož budoucnost vypadala všelijak, jen ne růžově.
Manželé Hilda a Jack se rozhodli dát dítěti šanci a díky jejich lásce, víře a oddanosti mohl malý Alvin vyrůstat jako normální dítě – i přesto, že děti s takovým postižením byly v této době většinou umístěny do speciálních ústavů. Postupně se díky svým adoptivním rodičům naučil provádět běžné denní činnosti pomocí nohou a jeho samostatnost mu dokonce umožnila chodit do školy. Nohama se navíc naučil hrát na různé hudební nástroje, jako jsou třeba bicí, piano či trombón, a stal se členem školní kapely. Ze školy si odnášel spoustu šťastných vzpomínek a titul v oboru rozhlasového vysílání.
Zanedlouho začal pracovat jako moderátor v rádiu a mohl tak naplno uplatnit své řečnické nadání. I když to bylo jeho vysněné místo, zřejmě ho neuspokojovalo naplno. Když totiž dostal možnost zúčastnit se motivačního programu v rámci Mezinárodního roku postižených lidí, neváhal ani chvíli a rádiové studio vyměnil za stovky školních tříd po celé provincii Alberta, kde pořádal přednášky a semináře pro studenty.
Takto si vypiloval své řečnické dovednosti k dokonalosti a v roce 1988 založil vlastní společnost AJL Communications Ltd. Stal se z něho profesionální řečník na plný úvazek. Dnes patří k nejuznávanějším odborníkům na poli přizpůsobování se, změny, různorodosti a perspektivy. Jeho poselství je univerzální a přesahuje všechna obvyklá motivační klišé. Jeho příběh není tak úplně obvyklý a inspiruje každého bez rozdílu věku, kultury nebo sociálního postavení. Alvina si najímají velké společnosti, aby pomohl jejich zaměstnancům k lepším výsledkům nejen v práci, ale i v soukromém životě.
A jak se v soukromém životě daří samotnému Alvinovi? Během vlastní přednášky v roce 1991 Alvin Law poznal svou spřízněnou duši Darlene, která se po šestiměsíčním vztahu přestěhovala k němu a spolu s ním dodnes pracuje ve společnosti AJL Communications Ltd. – jejich pracovní pozice ve skutečnosti zní Alvin – talent, Darlene – mozek. Společně zorganizovali přednášky na 5 kontinentech a Alvin již řečnil před více než 2 miliony lidí.
Ale dostalo se i na jiné sny. Jedním z nich je bezpochyby syn Vance, kterého má Alvin z předchozího vztahu. V roce 2006 mu navíc vyšla kniha Alvin’s Laws of Life… 5 Steps to Successfully Overcome Anything (Alvinovy životní zákony… 5 kroků, jak úspěšně překonat všechno), jež se zaslouženě stala kanadským bestsellerem. Alvin se také aktivně věnuje charitě – odhaduje se, že od roku 1976 sehrál klíčovou úlohu v získání více než 150 milionů dolarů pro různé neziskové organizace. A nelze nezmínit jeho hereckou kariéru, v jedné epizodě dřívějšího hitu Akta X si zahrál roli bezrukého kněze.
To je pěkný výčet úspěchů – zvlášť na někoho, komu po narození odborníci předpovídali život pochybných kvalit. Alvin Law neustále dokazuje světu, že se správným postojem lze překonat drtivou většinu překážek.