Alvin Law a jeho zdolávání překážek

0
1673

Na počátku 60. let minulého století otřásla nejen oborem farmakologie událost, o níž se dodnes hovoří jako o jedné z největších lékařských tragédií moderní doby. Jejím původcem byl lék zvaný thalidomid, který se poměrně běžně předepisoval těhotným ženám jako prášek na spaní nebo sedativum, ale také pro předcházení ranním nevolnostem. V té nejlepší víře ho nějakou dobu užívala i Alvinova matka, aniž by tušila, že to navždy změní život její rodiny…

Důsledkem užívání thalidomidu, který byl po zjištění souvislosti samozřejmě zakázán, se v tomto období narodilo více než 13 000 postižených dětí. Alvin Law přišel na svět bez rukou a s předpokladem smutného života, během něhož bude odkázán na ostatní lidi. Aby toho nebylo málo, jeho vlastní rodina ho dala k adopci, doufaje, že adoptivní rodiče budou na péči o nešťastné dítě lépe připraveni.

Hilda Law byla tenkrát pětapadesátiletá pěstounská matka, která se společně se svým manželem starala o zanedbávané a zneužívané děti, milovala je a navracela jim naději na lepší život, čímž je připravovala na pozdější bezproblémovou adopci. V roce 1960 se dostali snad ke zdánlivě nejzávažnějšímu případu – setkali se s nemocným novorozencem bez obou horních končetin, jehož budoucnost vypadala všelijak, jen ne růžově.

Manželé Hilda a Jack se rozhodli dát dítěti šanci a díky jejich lásce, víře a oddanosti mohl malý Alvin vyrůstat jako normální dítě – i přesto, že děti s takovým postižením byly v této době většinou umístěny do speciálních ústavů. Postupně se díky svým adoptivním rodičům naučil provádět běžné denní činnosti pomocí nohou a jeho samostatnost mu dokonce umožnila chodit do školy. Nohama se navíc naučil hrát na různé hudební nástroje, jako jsou třeba bicí, piano či trombón, a stal se členem školní kapely. Ze školy si odnášel spoustu šťastných vzpomínek a titul v oboru rozhlasového vysílání.

Zanedlouho začal pracovat jako moderátor v rádiu a mohl tak naplno uplatnit své řečnické nadání. I když to bylo jeho vysněné místo, zřejmě ho neuspokojovalo naplno. Když totiž dostal možnost zúčastnit se motivačního programu v rámci Mezinárodního roku postižených lidí, neváhal ani chvíli a rádiové studio vyměnil za stovky školních tříd po celé provincii Alberta, kde pořádal přednášky a semináře pro studenty.

Takto si vypiloval své řečnické dovednosti k dokonalosti a v roce 1988 založil vlastní společnost AJL Communications Ltd. Stal se z něho profesionální řečník na plný úvazek. Dnes patří k nejuznávanějším odborníkům na poli přizpůsobování se, změny, různorodosti a perspektivy. Jeho poselství je univerzální a přesahuje všechna obvyklá motivační klišé. Jeho příběh není tak úplně obvyklý a inspiruje každého bez rozdílu věku, kultury nebo sociálního postavení. Alvina si najímají velké společnosti, aby pomohl jejich zaměstnancům k lepším výsledkům nejen v práci, ale i v soukromém životě.

A jak se v soukromém životě daří samotnému Alvinovi? Během vlastní přednášky v roce 1991 Alvin Law poznal svou spřízněnou duši Darlene, která se po šestiměsíčním vztahu přestěhovala k němu a spolu s ním dodnes pracuje ve společnosti AJL Communications Ltd. – jejich pracovní pozice ve skutečnosti zní Alvin – talent, Darlene – mozek. Společně zorganizovali přednášky na 5 kontinentech a Alvin již řečnil před více než 2 miliony lidí.

Ale dostalo se i na jiné sny. Jedním z nich je bezpochyby syn Vance, kterého má Alvin z předchozího vztahu. V roce 2006 mu navíc vyšla kniha Alvin’s Laws of Life… 5 Steps to Successfully Overcome Anything (Alvinovy životní zákony… 5 kroků, jak úspěšně překonat všechno), jež se zaslouženě stala kanadským bestsellerem. Alvin se také aktivně věnuje charitě – odhaduje se, že od roku 1976 sehrál klíčovou úlohu v získání více než 150 milionů dolarů pro různé neziskové organizace. A nelze nezmínit jeho hereckou kariéru, v jedné epizodě dřívějšího hitu Akta X si zahrál roli bezrukého kněze.

To je pěkný výčet úspěchů – zvlášť na někoho, komu po narození odborníci předpovídali život pochybných kvalit. Alvin Law neustále dokazuje světu, že se správným postojem lze překonat drtivou většinu překážek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here