Věděli jste o tom, že setkání s mediátorem může jednotlivým stranám soud nařídit? Jak to v takovém případě na setkání chodí, kdo jej vede a kolik za něj vlastně zaplatíte?
Jen jedno povinné setkání
Soud vám může nařídit pouze první setkání se zapsaným mediátorem. Všechna další se poté již odvíjí od vašeho konkrétního postoje. Buď se můžete zúčastnit i dalších sezení nebo ne. Je to na vás. Ze zákona je nařízena i délka tohoto prvního setkání, jedná se o 3 hodiny.
První setkání se zapsaným mediátorem si klade za cíl seznámit jednotlivé strany o tom, co se vlastně pod pojmem mediace skrývá a jak probíhá. Dalším cílem je i zjištění od účastníků, co si vlastně od mediace slibují, jaké jsou jejich představy a k čemu by jim mohla být mediace prospěšná.
Kdo povinné setkání povede
V případě, že se jednotlivé strany u soudu nedomluví na tom, který z mediátorů by mohl jejich první setkání vést, určí to soud. Je však důležité myslet na to, že soudce může na toto první setkání zvolit pouze některou osobu ze seznamu zapsaných mediátorů, který vede Ministerstvo spravedlnosti.
Kolik nařízené setkání stojí
Cena za nařízené setkání s mediátorem je stanovena vyhláškou ve výši 400 Kč za každou započatou hodinu. V případě, že je však mediátor plátcem DPH, připočítejte si k této ceně právě DPH.
Pokud je na nařízeném setkání přítomno více stran, částka k úhradě se mezi ně rovným dílem rozdělí. V případě účasti dvou stran tak každá zaplatí 200 Kč za každou započatou hodinu nařízené mediace.
Láká vás profese mediátora? Zúčastněte se kurzu Výcvik mediace. Můžete si přitom vybrat ze tří stupňů kurzu podle toho, jak moc do hloubky chcete zajít.