Zájem o bitcoin a další kryptoměny neustále roste. Ještě nedávno okrajová technologie se dnes dostává do mainstreamu. Vynořují se tak stále častěji otázky, které naráží na samé jádro bitcoinu – je to bublina anebo investiční příležitost? Na konci roku 2017 jsme totiž zažili propad z ceny téměř 20 tisíc USD na méně jak 7 tisíc USD (začátek roku 2018). Jsme na dně, praskla bublina anebo to je jen zdravá korekce kryptoměnového trhu? Jaký vývoj lze čekat dál?
Otázky pravděpodobně nemají jednoznačnou odpověď, avšak i přesto článkem zkusíme čtenářovi přednést pár myšlenek, které by ho měly nasměrovat.
Je bitcoin bublina?
V roce 2008 jsme bublinu neviděli nikde a dnes o téměř 10 let ji naopak vidíme zase všude. Rok 2018 není prvním, o kterém se hovoří jako o přehřátém trhu jak pro nemovitosti, tak akcie. Fakt, že jsme v optimistickém růstu ekonomiky již více jak 9 let nám doslova nadhazuje pesimistecké scénáře pro budoucnost.
Tématu bitcoin bubliny se nevěnují jen geeci a propagátoři/odpůrci kryptoměn. Téma se dostalo i na weby jako je Investicniweb, Roklen24, Patria, Živě anebo časopis Forbes také věnoval digitálním měnám a zejména Bitcoinu několik stran. Na začátku roku 2018 dokonce celé číslo Forbes NEXT bylo věnované tématu kryptoměny a bitcoin. Není divu, v zahraničních médiích jsou diskuze ještě intenzivnější.
Zajímavé titulky, které reagují na trend bitcoinu:
- Je bitcoin bublina odsouzena k prasknutí?
- Bublina se stále nafukuje. Bitcoin stojí 4000 dolarů a stále roste!
- Bitcoin boří všechny hranice. Kdy bublina praskne?
Svižný růst několik měsíců v řadě (či raketový růst během několika týdnů) vede k nadšení a vždy vyvolá i scénáře o negativním budoucím stavu. Média v 21. století se chytají trendových témat a není divu, že jim neunikne žádná zpráva o 10% nárůstu anebo 10% poklesu hodnoty bitcoinu.
Tím bychom se však neměli nechat zmást. Proto, abychom byli schopni určit, zda bitcoin bublina je či není, je potřeba vědět do hloubky, co je to bitcoin, jak funguje a proč do něj lidé vkládají peníze. Zejména pokud uvažujete o investici do bitcoinu, platí zde, že bychom měli rozumět tomu, do čeho investujeme.
Zvláštní, jak stále častěji slýcháváme o krypto-traderech a těch, kteří vidí příležitost na trhu kryptoměn. Vznikají projekty, které doslova lanaří majetnější jedince a není divu, že tu a tam vyjde článek s připodobněním k ponziho schématu, letadlu či pyramidě. Co tu chybí je diskuze nad tím, co bitcoin dokáže – co umožňuje – co umí. Také se ptáme, co umí nový iPhone nebo jaké funkce má nový model Tesla. Stejně tak bychom měli zkoumat to, jak bitcoin změní naši ekonomiku a společnost. A nekoukat slepě na grafy a nehonit se za “na první pohled snadnými” penězi.
Co je to bitcoin?
Bitcoin je digitální měna, jedná se o open-source P2P platební síť. Bitcoin je kryptoměna, která je plně decentralizovaná – to znamená, že neexistuje centrální autorita, která by mohla měnu regulovat, padělat, blokovat účty, tisknout více peněz, atp. Právě plná decetralizace digitálních měn reaguje na chorobu světového finančního systému, který je veden vládami spolu s centrálními bankami.
Bitcoin vznikl v roce 2009 a jeho zakladatelem je Santoshi Nakamoto. Dodnes existují konspirační teorie o bitcoinu, zda je zakladatel jednotlivec, skupina lidí či dokonce vládní organizace.
Kryptoměna bitcoin prožívala těžké začátky a především v první vlně byla využívaná pro ilegální činnosti, jako byl zejména prodej drog (nejzámější případ Silk Road). Narozdíl od dnešních peněz (jsou označovány jako fiat) dokázal bitcoin zajistit odesílateli platby i příjemci velkou anonymitu. Transakce byly dohledatelné, ale nebylo prakticky možné s jistotou určit konkrétního člověka jako odesílatele nebo příjemce. Bitcoin si tak přitáhl negativní pozornost od vládních institucí, protože umožňoval nelegální obchod.
Dnes si bitcoin i další kryptoměny získávají oblíbenost nejen o digitálních maniaků a geeků, ale také o vizionářů a lidí, kteří dlouhodobě pracují s technologiemi (Např. Bill Gates, Richard Branson, John McAfee, Al Gore, Peter Thiel, Nassim Taleb, viz také článek Nejslavnější citáty o Bitcoinu a kryptoměnách).
Více než bitcoin je oslavována technologie blockchainu, díky které bitcoin de facto funguje. Blockchain bývá často přirovnáván k tak revolučnímu objevu, jako byl objev Internetu. Podobně jako dřív svět prožil industrializaci (pomocí výrobních strojů), tak nyní zažívá decentralizaci (pomocí blockchainu).
Rozhodnutí o tom, zda je bitcoin bublina či není, necháme na každém z vás. Pro někoho jsou kryptoměny alternativní investicí, pro jiného spekulací a další v tom vidí jen snahu o oslabení silných vlád a centrálních bank. Jedním článkem ani celou sérií bychom to určitě nevyřešili.
Hodnota a cena bitcoinu
Hodnota bitcoinu (BTC) vychází z nabídky a poptávky na trhu, podobně jako je tomu o tradičních měn (USD, EUR, CZK). Bitcoin se obchoduje na burzách a právě prodeje nebo obchody na burze ovlivňují hodnotu BTC. Bitcoin není krytý zlatem ani jinou komoditou, jeho hodnota je závislá na důvěře lidí (tak jako u dnešních měn). Bitcoin není závislý na žádné autoritě ani centrálním bodu, který by určoval či ovlivňoval jeho cenu.
Zajímavé statistiky ceny bitcoinu
- 2009 – 2010: Hodnota BTC téměř nulová
- Únor 2011: BTC = 1 USD
- Červen 2011: BTC = 31 USD
- Prosinec 2011: BTC = 2 USD
- Prosinec 2012: BTC = 13 USD
- Listopad 2013: BTC = 1000 USD
- Listopad 2014: BTC = 370 USD
- Leden 2015: BTC = 152 USD
- Listopad 2016: BTC = 768 USD
- Květen 2017: BTC = 1422 – 2000 USD
- Červen 2017: BTC = 2200 – 2900 USD
- Srpen 2017: BTC = 3000 – 4000 USD
- Říjen 2017: BTC = 5000 USD
- Listopad 2017: BTC = 8000 – 11000 USD
- Prosinec 2017: BTC = 19000 USD
- Leden 2018: BTC = 17000 – 11000 USD
- Únor 2018: BTC = 11000 – 6500 USD
- Březen 2018: BTC = 11000 – 8000 USD
Cena bitcoinu je velmi volatilní. Nárůsty a propady o desítky procent během týdne (nebo dokonce jednoho dne) nejsou neobvyklé. Toto je u akciových či komoditních titulů něco naprosto nepředstavitelného. Trh kryptoměn je velmi mladý a stále zažívá turbulentní období.
Kryptoměny z investičního pohledu
Pokud vás kryptoměny lákají z investičního hlediska, pak nezapomeňte, že bychom měli investici rozumět před tím než někam vložíme peníze. Využijte obsáhlých informací na internetu.
Kde a jak koupit bitcoin
Pokud si chcete nějaký ten bitcoin pořídit, pak je vhodné se zaregistrovat na burzu, vytvořit si zde účet, dobít si jej českými koruny, Eurem nebo Dolarem a bitcoin si koupit. Dobrá zpráva je, že si nemusíte kupovat bitcoin po jednotkách, ale můžete si koupit např. 0,01 BTC. To umožňuje i drobným investorům vstoupit na trh kryptoměn velmi snadno. Minimální částka k investici téměř neexistuje (můžete nakoupit bitcoin klidně za 100 Kč).
Pro české začínající uživatele lze doporučit burzu CoinMate. Její výhodou je české prostředí (vše v češtině), jednoduché prostředí pro nákup/prodej bitcoinu a především možnost poslat na burzu přímo české koruny. Jedná se totiž o český projekt a peníze zasíláte na bankovní účet vedený u FIO banky. Peníze dorazí do 1 pracovního dne, z FIO banky za minutu, a to i v sobotu nebo neděli. Nevýhodou je horší kurz, zejména viditelný při náhlých pumpech a dumpech bitcoinu. Obchodovat lze pouze bitcoin, žádná jiná kryptoměna.
Zdatnější uživatelé pak nejčastěji využívají zahraniční burzy, zejména Bittrex, Poloniex, Kraken, Bitfinex. Výhodou je aktuální dobrý kurz, pokročilá platforma, která umožňuje plánovat obchody, nízké poplatky a obchodování s více kryptoměnami (Ethereum, Litecoin, Dash, Monero, Ripple,…). Pokud budete dobíjet peníze z českého účtu, vyplatí se spočítat si pořádně, zda kurz CZK – EUR vám nespolkne značné prostředky. Hlavně neodhadujte, udělejte si kalkulačku v GoogleSheet a nechte rozhodnout skutečná čísla.
Bitcoin ani jinou kryptoměnu není doporučeno držet na burze. Krach burzy Mt. Gox v roce 2014 jasně ukázal, že pokud nevlastníte privátní klíče od své kryptoměny, není de facto vaše. K tomu ideálně potřebujete hardware peněženku. Lze doporučit Trezor anebo Ledger (který aktuálně navíc podporuje Ripple).
Pokud se rozhodnete vkládat peníze do bitcoinu či dalších kryptoměn, platí stejně jako u jiných investičních příležitostí – vkládejte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. Nikdy si na takové obchody nepůjčujte cizí peníze. Kryptoměny jsou velmi mladý trh, který stojí na křehké důvěře. Z historických cen lze odvodit, že se hodnota v dlouhodobém horizontu zvětšuje, avšak nezapomínejte, že historické výsledky nezaručují obdobné chodvání v budoucnu. Pokud jste ještě do ničeho neinvestovali, pak by pravděpodobně bitcoin neměl být jediná vaše investice. Diverzifikace je nutná.
Zkousel jsem vami doporuceny coinmate, ale bohuzel mi nechteli schvalit doklady. Pro cechy obecne by mohla byt uzitecny tenhle prehled. https://cryptosvet.cz/category/kde-a-jak-nakoupit-kryptomeny/
To je nám opravdu líto, ale stává se. My mám zkušenost opačnou, coinmate je jeden z nejdoporučovanějších mezi držiteli BTC. 🙂 Každopádně, děkujeme za reakci a odkaz na další zdroj. 🙂