Těšíte se na důchod? Jak se na něj připravit?

0
1872

Také už si představujete, jak po odchodu do důchodu od státu pobírat tučný důchod, který vás nejen uživí, ale konečně si budete moci i užívat? Nebo z té představy máte naopak noční můru, protože máte vidinu spíše almužny, která vám bude tak tak pokrývat základní potřeby?

It's_all_about_love

Nemůžeme s přesností říct, jak se bude současná situace vyvíjet v budoucnu, ale můžeme se naopak na tu současnou podívat teď. Průměrná hrubá mzda v ČR je 24 836 Kč a průměrný měsíční důchod činí 10 957 Kč. Jednoduchými výpočty si můžeme z průměrné hrubé mzdy 24 836 Kč po odvodech a uplatněných slevách vypočítat průměrný čistý měsíční příjem, která nám v tomto případě činí 19 179 Kč. Vzhledem ke zmíněnému průměrnému důchodu nám tato částka činí zhruba 57 %. Vidíte také ten výrazný pokles? A víte, co to znamená? Ano, čím vyšší příjem, tím vyšší pokles. Je nějaká možnost to změnit? Samozřejmě, a je to na každém z nás.

Můžete využít důchodovou kalkulačku, díky které velmi snadno zjistíte, jaký vás čeká důchod s vašimi aktuálními příjmy. Samozřejmě si můžete i vypočítat, kolik let budete muset ještě odpracovat a za jakou mzdu, abyste dosáhli na svůj vysněný důchod.

Také vám vyšla drobet nereálná čísla? Nedivte se, stát přeci nikdy nedá nikomu nic zadarmo… Jenže nic z toho nedokáže vyvrátit fakt, že náš příjem odchodem do důchodu poklesne z 19 tis. Kč na 11 tis. Kč, což je pokles o cca 42 %. A tím to nekončí…

Jak to? Jistě jste již slyšeli o dlouhodobém plánu snížit důchody, k čemuž vede jediný a prostý důvod. Náš stát bohužel zatím na důchody nemá a musí si na ně tak půjčovat. A zatím žádná reforma ani návrh na reformu se neujal. Co to tedy bude mít za důsledek? Důchody se budou postupně snižovat a zmíněný poměr nakonec klesne možná až na 30 %, což už, jak si každý z nás může spočítat, k přežití opravdu nestačí.

Jenže to není všechno. Snižování důchodů není totiž tou jednou změnou, která se děje. Tou další jsou zvyšující se náklady na živobytí. Jen za posledních 10 let je průměrný roční nárůst pouze na náklady důchodců (bydlení, jídlo, léky, ..) 5 %. Jaké z toho tedy plyne ponaučení? Bohužel pouze to, že ty z nás, kteří se v důchodu budou muset spolehnout pouze na státní důchod a nebudou se moci opřít o vlastní finanční zázemí, tnou realitu, že ten, kdo nebude mít vlastní finanční zázemí, čeká opravdu krutý boj o přežití.

Nechcete se spoléhat na stát? Staňte se rentiérem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here