Moskva – Paříž: Okouzlení luxusem I.

0
1499
Zdánlivě bychom nenašli dva větší kontrasty – Francie, země parfémů, módy, mekka gurmetů a bohémů, opěvovaná vyznavači rafinovanosti a smyslnosti, a Rusko, spojované s vodkou, gulagy a třeskutou zimou. Ale zdání klame. Společné vazby s Francií jsou těsnější, než se zdá. To ostatně dokazuje i jazyk – ruština je prošpikována francouzskými výrazy a francouzština byla ve šlechtických kruzích v podstatě povinným jazykem.
Rudé náměstí, výstavní síň francouzských značek
Baccarat, Hermès, Caron – všechny už tu mají své zastoupení. Prestižní francouzské módní domy z avenue Montaigne a rue Faubourg St Honoré se perou o místo na bulváru Stolešnikov. Ruští revolucionáři a zasloužilí soudruzi se obracejí v hrobě. Ale to je tak jediné, co s tím můžou udělat. Moskva a Petrohrad se /znovu/ stávají centry luxusu a francouzské značky u toho nechtějí chybět. Zvlášť když poptávka po jejich zboží je ze strany ruské klientely ohromná.
Ráj je na Východě
Rok 2007 byl pro francouzské luxusní značky v Rusku zlomový: své pobočky v Moskvě otevírají Hermès, Frédéric Malle, Caron, John Lobb a Baccarat; Bréguet, Cartier a Chanel tady nedávno zorganizovali velkolepé výstavy. Rusko je v pohybu a dychtí po luxusu, který mu Francouzi vrchovatě dopřávají.
Rusko-francouzská fascinace
Těsné vazby mezi oběma zeměmi nevznikly ze dne na den, mají své kořeny v minulosti. Musíme jít o 300 let nazpátek, abychom je vysledovali. Ruští carové s celým svým dvorem tvořili významnou klientelu francouzských značek; mnohé z nich se mohly pyšnit hrdým titulem „dodavatel jeho veličenstva“. Na druhou stranu návštěva ruského baletu v Paříži ovlivnila módu ve Francii začátku 20. století a jediný pařížský most pojmenovaný po zahraniční osobnosti nese jméno Alexandra III. Roku 2003 Paříž uspořádala výstavu Když Rusko mluvilo francouzsky, která evokuje dobu, kdy ruská inteligence měla k Francii velmi blízko.
Na poli gastronomie
Gastronomické a kuchařské umění nejednou svedly Francii a Rusko k jednomu stolu. Rusku, konkrétně «service à la russe», se kterým Francouze seznámil kníže Alexandr Kurakin, ruský ambasador v Paříži v letech 1802-1812, vděčí Francouzi za své proslavené stolování. Ve Francii bylo totiž od středověku zvykem servírovat všechny chody najednou, zatímco Rusové je na stůl nosili postupně. «Service à la russe» se zabydlel v restauracích, kde se tak rozšířil dnes samozřejmý způsob obsluhy – nechat se ze svého místa obsloužit číšníkem, který servíruje jednotlivé porce jídla na samostatných talířích.

Ruský dvůr je svázán s francouzskou kuchyní už od 18. století, kdy firma Potel et Chabot připravuje slavnostní tabule pro ruské cary v Paříži a v Moskvě a organizuje bankety pro důstojníky ruské eskadrony v Paříži. Její jméno je spojeno i s recepcemi pořádanými u příležitosti návštěvy cara Mikuláše II. v Paříži roku 1906. Ani čokoládový král Dalloyau se tehdy nenechal zahanbit: pro cara a jeho manželku Alexandru vytvořil čokoládovou napodobeninu slavného vejce Fabergé, pokrytou zlatými lístky a ozdobenou dvouhlavým orlem, symbolem ruského impéria. Vevnitř se skrývaly čokoládové cukrovinky.

Ruský vliv nezapřou ani francouzské restaurace: vyhlášený pařížský Le Meurice má na jídelním lístku už od roku 1908 ruskou delikatesu kulibjak z uzeného lososa a mušlí Saint-Jacques, kterou tradičně servíruje každý pátek. I v tomto případě se potvrzuje, že skvělé – ať už ruské nebo francouzské jídlo – nezná hranice a gurmeti si ho vždycky najdou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here