Blue Lagoon: Božské lázně Islandu

0
2095
Blue Lagoon je po celém světě známé léčivou silou geotermální mořské vody, jež vyvěrá z hlubinného zdroje dva kilometry pod povrchem. Právě její působení pěstovalo po miliony let ošlehanou tvář extrémní islandské krajiny. Islanďané se ji naučili využít svými geotepelnými elektrárnami a jedna taková, Svartsengi, začala v 70. letech minulého století vedlejší produkt výroby elektrické energie – slanou vodu bohatou na řasy a oxid křemičitý, vypouštět do krajiny. Na západě Islandu se tak v lávových polích začaly tvořit přírodní laguny a jejich blahodárnost náhodou objevili až místní obyvatelé, když se do jezírek chodili koupat. To bylo prvotním impulsem k vybudování termálních lázní. Volba jejich formy už ale byla plně v rukou vizionářů a architektů, kteří jim vtiskli genetický kód severského minimalismu a zázrak jménem Blue Lagoon byl na světě.

Dnes, o více než třicet let později, dosahuje Blue Lagoon obratu v přepočtu 420 milionů korun ročně, které postupně přitékají z bankovních účtů 8500 návštěvníků týdně. Pro většinu z nich je hlavním lákadlem právě modro-mléčná termální laguna o rozloze 5000m2 – pro srovnání olympijský bazén má pouze 1500m2. Teplota léčivé vody je ustálena na 37-39°C a díky stálému přítoku z geotepelné elektrárny Svartsengi se v laguně zcela vymění každých 40 hodin. Pro náročnější zákazníky je v soukromé části Blue Lagoon postavena klinika se zaměřením na luxusní lázeňské procedury a léčbu kožních onemocnění.

Zde se odehrává živé naplnění všech lidských fantazií o dokonalém uvolnění. Cožpak jste již někdy prožili hlubokou relaxační masáž, během níž se volně vznášíte na hladině geotermální mořské vody? Obklopeni nemilosrdnou a přesto tak křehkou krajinou, nasáváte do svých plic čerstvý a dokonale čistý islandský vzduch a propadáte se v mysli někam na pomezí zapomnění a absolutního vnímání. Osvěžující parní sprcha vás postupně zenergizuje a povečeříte v Lávové restaurací Blue Lagoon s výhledem na sopečnou stěnu a černé vyvřelinové pláně porostlé kontrastujícím lišejníkem, které se táhnou daleko k horizontu.

Nejvhodnější dobou k návštěvě Blue Lagoon jsou měsíce červen až srpen, kdy je denní svit na Islandu nejdelší a to pouhých 6 hodin. Celé lázně jsou postaveny v souladu s přírodou a neprodukují žádné odpady znečišťující panenskou krásu islandské krajiny. To platí i o komfortním hotelu o pouhých patnácti apartmánech, který je součástí lázní Blue Lagoon. Ceny apartmánů jakoby vypadly z našich tajných snů, pouhých 40000 Kč za sedm nocí.

Island je zemí, která plně podléhá pravidlům nespoutaných živlů a podmanivou krásu její krajiny jen těžko slovy přiblížit. Masivní vodopády, srdce svírající sopečné pláně a aurora borealis neboli polární záře vysoko nad vámi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here