Moskva – Paříž: Okouzlení luxusem II.

0
1238
Móda à la Russie
„Každý Západoevropan musí podlehnout slovanskému šarmu, aby ho ocenil. Všichni Slované jsou distingovaní, přirození a ani ti nejskromnější nejsou nikdy všední,“ prohlásila Coco Chanel. Věděla, o čem mluví. Od roku 1920 do 1922 prožila romanci s ruským velkoknížetem Dimitri Pavlovičem, jehož vliv se projevil i v jejích kreacích. Ve výšivkářské dílně Kitmir, kterou Coco otevřela, vznikaly vzory inspirované ruským folklorem, jejichž odběratelem byl salon Jeana Patoua.

Inspirace Ruskem pokračuje i u dalších módních návrhařů: Karla Lagerfelda, který se ve své tvorbě obrací k ruské avantgardě, reprezentované malíři Natalií Gončarovovou a Vasilijem Kandinským; Marca Jacobse, jenž ruské motivy v podobě vysokých kožešinových čapek a zavazadel vkládajících se do sebe jako slavné ruské matrjošky začlenil roku 2001 do kolekcí Louise Vuittona, a Johna Galliana, návrháře Dioru, jehož přehlídky z roku 2002 se nesou ve znamení ruského folkloru.

Slovanský šarm zasáhl i Yvesa Saint Laurenta. Výsledkem byla kolekce „Ruský balet a opera“ z roku 1976. „Nevím, jestli je to moje nejlepší kolekce, ale rozhodně je nejkrásnější,“ prohlásil o ní skromně. Modely ze sametu a brokátu vzdávají hold „exotickému Východu“ a baletnímu mistru a impresáriu Sergeji Ďagilevovi.

Klenotničtí vizionáři
Rusko je prvním zahraničním trhem, na němž v letech 1808 až 1917 slaví úspěch hodinky Bréguet. Otevření pobočky v Petrohradě roku 1808 tuto značku pasovalo do role hodináře jeho výsosti a ruského carského námořnictva. Další významná značka, Cartier, zásobuje svými klenoty ruská knížata v Paříži už od roku 1860 a roku 1907 se stává oficiálním dodavatelem ruského carského dvora. Ani Boucheron nezůstává pozadu – roku 1897 otevírá v Moskvě své klenotnictví.
Ve jménu vůně
V roce 1900, kdy je otevřen slavný most Alexandra III., stvrzující francouzsko-ruské přátelství, se Guerlain stává dodavatelem carského dvora a velkoknížete Vladimíra Alexandroviče. Do oblaku jeho vůní se halily i carovy sestry, velkokněžny Olga a Alexandra, na jejichž počest Guerlain vytvořil parfémy Princesse Alexandra a Bouquet d’Olga.
Carská kavalerie ve francouzské kůži
Ani značka Hermès nechyběla mezi dodavateli jeho veličenstva Mikuláše II. Dnes je proslulá svými šátky, bižuterií a parfémy, tehdy ale na carský dvůr dodávala koňské postroje a sedla. Objednávky svědčí o tom, že její zákazníky tvořila elita carského dvora.
Pak ale přichází konec starých časů. Píše se rok 1917, salvy z Aurory zahajují revoluci a proletariát bere útokem Zimní palác. Revoluce smetla i francouzské parfémy, čokoládu Delloyau a hodinky Bréguet. Nastolila rovnost šancí. Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here