Kréta: Užijte si prázdniny na Diově rodném ostrově

0
1508
Uznejte sami. Dvě a půl hodiny letu, které uběhnou jako nic, a ocitnete se v úplně jiném světě. Subtropická Kréta, o které básnil i slavný Homér, fascinuje už léta návštěvníky svou rozmanitostí. Horské vesničky s kavárnami, ve kterých jako by se zastavil čas. Rozlehlé planiny, na něž pastevci ženou svůj dobytek. Na jižním pobřeží kilometry se táhnoucí písečné pláže. Úrodné středozemí, ve kterém Kréťané pěstují ovoce a zeleninu všeho druhu. Klidná, stále ještě turismem nepoznamenaná místa se střídají s komerčními středisky pulzujícími životem, který má s historickou pravou Krétou a jejím duchem jen málo co společného. Na šestém největším ostrově ve Středozemním moři si zkrátka každý najde to své, ať už si přijel na ostrov výhradně odpočinout, poznat místní kulturu od A do Z nebo od každého trochu.  
Alespoň trochu z historie země, kde slunce příjemně hřeje celých tři sta dní, zná téměř každý. A že jsou na ni Kréťané patřičně hrdí. Vždyť jejich ostrov byl kolébkou první vyspělé evropské civilizace už před šesti tisíci lety. Jejich kultura se nazývala mínójská a z této doby zůstal alespoň částečně zachován (a na začátku 20. století objeven slavným archeologem Evansem) slavný palác Knóssos. Stejně tak jsou působivé předměty s touto dobou spojené, vystavené v Archeologickém muzeu v Herakliónu, hlavním městě Kréty. Vyjmenovávat ale všechny památky, které je možné na Krétě navštívit, je úplně zbytečné a povídání by vydalo na pořádně tlustou knihu. Ostrov je totiž sám o sobě muzeem, které neprojdete ani za týden.
Kdo se kromě kultury rád seznamuje i s domorodými obyvateli, bude příjemně překvapen milou povahou Kréťanů. Snad je to téměř permanentně hezkým počasím, šumícím mořem…a také sem tam skelničkou ouza, anýzové kořalky, která je nejen na Krétě velmi oblíbeným pitím. Ale pozor, Řekové ani Kréťané nejsou žádní alkoholici, národním nápojem je totiž křišťálově čistá vychlazená voda. Že by z důvodu nedostatku sladkovodních toků, které prakticky do jednoho v letních měsících vyschnou?
Nejeden z turistů už si Krétu zamiloval natolik, že se rozhodl koupit nebo pronajmout si zde vlastní bydlení. A proč ne? Pokud peněženka a čas dovolí…ostatní si sem ale nejspíš zajedou jen odpočinout na pár dní. Vybrat si může člověk z ubytovacích zařízení všech kategorií, od hotelů v centru města, obvykle nevalné úrovně přes malé, ale příjemné penziony ve vnitrozemí až po luxusní letoviska na pobřeží. Záleží samozřejmě na každém, jakou formu dočasného pobývání na Krétě zvolí.
Nejvyhlášenějším se stal nejen mezi známými osobnostmi (dovolenou zde strávil například Brad Pitt) krásný Elounda Bay Palace ležící na severovýchodě blízko vesničky, podle které dostal hotel jméno. Kdo už někdy na Krétě byl, ví, že to není zrovna zelený ostrov. Alespoň ne na pobřeží. Komplex, který je postaven v krétském stylu (tedy souznění s okolím, žádné atypické výstřednosti) ale leží uprostřed zahrady plné rozmanité flóry přímo u zátoky Mirabello Bay. V hotelech se obvykle připlácí za výhled na moře. Zde mají návštěvníci možností více, kromě klasiky mohou ještě zvolit výhled opačný, a to na hory, které se rozkládají prakticky po celém ostrově. Ale kdo tu mluví jen o pokojích? Pronajmout lze i bungalov, jehož součástí je obývací pokoj, patio, u některých dokonce i vyhřívaný bazén. A další příjemná maličkost? Odpadá přemýšlení, která „cédéčka“ si přibalíte do vašeho zavazadla; kolekce hudebních nosičů na vás čeká přímo vedle sterea. Pro rodiny s dětmi jsou určeny hlavně suity se zahradou a není žádné překvapení, že v hotelu je i dvoupatrové prezidentské apartmá.
 Někteří si nejlépe odpočinou při sportu, jiní se rádi odevzdají do péče cizích rukou. „Sportomilci“ ocení výběr z mnoha vodních aktivit, jako je například potápění s kyslíkovým přístrojem, vodní lyže, plachtění, windsurfing, ale i rybaření. Ani fanoušci míčových her nepřijdou zkrátka, v areálu hotelu najdou i tenisové kurty, hřiště na volejbal a basketbal, výjimkou není ani možnost zahrát si biliár nebo stolní tenis. A nezapomeňte si své hole! Zahrát paar při šumění Egejského moře na osmnáctijamkovém hřišti – zážitek, na který golfoví hráči nezapomenou…
Masáže éterickými oleji, masky, peeling obličeje i celého těla, zábaly…prostě lázně jak mají být. Tyto služby zase přijdou vhod těm, kteří si přijeli skutečně odpočinout a zapomenout na všechny starosti.
Komu nestačí pevná půda pod nohama, může si pronajmout jachtu a brázdit moře daleko za hranicemi zálivu. Nebo si půjčit auto a objevovat známé památky i místa dosud skrytá před rozrůstajícím se turismem.
Po dlouhém dni na slunci vyhládne. V Elounda Bay Palace mohou hosté potěšit své chuťové pohárky hned v sedmi restauracích, z nichž každá má své „nej“. V Thalassa Waterfront Restaurant budete večeřet v bezprostřední blízkosti mořských vln, Ariadne Taverna uspokojí ty, kteří chtějí ochutnat hlavně místní speciality, tedy mořské plody, olivy, různé druhy sýrů, plněné vinné listy, skopové, jehněčí i telecí na všechny způsoby. Blue Lagoon Polynesian Restaurant & Sushi Bar zase nabízí – jak název napovídá – exotické pokrmy z Dálného východu.
Něco přes dvacet kilometrů od hlavního města byl v roce 1991 dostavěn luxusní resort Knossos Royal Village, šest let poté Royal Mare Village. Oba patří pod řecký řetězec Aldemar Hotels & Spa, a na Krétě zastupují vedle Eloundy další top hotely, které se mohou chlubit pěti hvězdičkami. Co vás první upoutá při příjezdu, jsou všudypřítomné kvetoucí keře ibišků, udržované záhony květin a vzrostlé palmy. Procházet se mezi nimi je opravdu romantickou záležitostí. Zabydlet se může host v jednom z 345 pokojů, přičemž devadesát sedm z nich je spojeno přímo s Thalasso centrem, které poskytuje lázeňskou péči. Kdo má rád ještě větší soukromí, ubytování ve VIP suitu je přesně pro něj. Koupelna s Jacuzzi vanou, dvě ložnice, obývák…a soukromý bazén venku. Milou pozorností jsou květiny na stole a každodenní donáška čerstvého ovoce a minerálky na pokoj.
Na pláži, která je určená výhradně pro hotelové hosty, může být někdy trochu těsno, v komplexu se naštěstí nachází celkem dvacet sedm bazénů se sladkou nebo slanou vodou. Kromě tradičních sportů, si lze zahrát i plážový volejbal, venkovní šachy nebo minigolf, animační tým často pořádá v bazénech i zápasy ve vodním pólu nebo volejbalu. A komu ani to nestačí, může se třeba večer před večeří „dorazit“ ve fitness centru nebo sauně.
Přivézt si nějakou maličkost nebo suvenýr jako vzpomínku na krásné prázdniny je snad nutnost. Proč by to nemohla být třeba vlastnoručně nalezená mušle nebo oblázky, usušená kytička voňavého rozmarýnu nebo větvička z olivovníku? Určitě budou mít přinejmenším stejnou hodnotu jako dárky z butiků a obchůdků, které v obou resortech nechybí. Překvapivě velmi decentní a kvalitní upomínkové předměty značky Aldemar vám připomenou samotný hotel, a jakkoliv je to neuvěřitelné, koupit se zde dá i pravý kožich. Stejně jako luxusní zlaté šperky, hodinky Tag Heuer nebo džíny od Gucciho.
Na pokrmy z jedné z mnoha restaurací, ať už v Knossos Royal Village nebo v Royal Mare Village, budete vzpomínat ještě dlouho. Bohaté snídaňové menu, lehký salát k obědu a večeře z krétských specialit stylem „od každého trochu“ se budou zamlouvat gurmánům i vyloženým asketům, vybere si každý.
Pravda, za luxus a perfektní služby se platí. V hlavní sezóně (tedy od července do srpna) stojí osmidenní pobyt pro jednu osobu v hotelu Elounda Bay Palace kolem 50 000 korun. Nyní dovolená na 8 dní v Elounda Bay Palace od 36190 KčKnossos Royal Village vás příjde dovoléná na 8 dní od 18 031 Kč a Royal Mare Village od 22 790 Kč. Jestli si ale chcete připadat jako v bavlnce a zároveň nesnášíte megalomanské hotelové resorty, které spíš připomínají zlaté vězení postavené v pustině, vyhozené peníze to rozhodně nebudou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here