Vybírat bylo z čeho – celkem se sešlo 150 prehistorických exponátů od zkamenělin pravěkého hmyzu přes meteorit nebo žraločí zuby až po úplnou kostru triceratopse. Všechny tyto exempláře pocházely ze soukromých sbírek.
Majitel menšího bytu mohl sáhnout po zkamenělině 33 milionů starého kraba. Potěší a nezabere moc místa. Ještě starší byl pěticentimetrový zub plesiosaura, mořského masožravého plaza, který žil před 110 miliony lety. Na odhadní cenu 10 000 až 15 000 euro nedosáhl, prodán byl nakonec za pouhých 7 450 euro. Z menších kousků šla dobře na odbyt vejce aepyornise maxima, vyhynulého ptáka žijícího do 17. století na Madagaskaru. Za jedno z nich zaplatil americký sběratel 84 250 euro, čímž vytvořil nový světový rekord. Stejně dobře si vedl i zub žraloka obrovského, praobyvatele Floridy z doby před 5 miliony lety. Více než dvakrát zdvojnásobil svou odhadní cenu, která zněla na 3 500 euro, a nakonec skončil v soukromé sbírce za sumu 9 850 euro.
Mezi větší exempláře patřila dvou a půl metrová kostra medvěda z doby 1,5 milionu let před naším letopočtem pocházející pravděpodobně z Uralu nebo Rumunska. Cena byla docela rozumná: 20-30 000 euro. Současník prvních lidí, vlk, respektive jeho kostra o délce 1,15 metru nedosáhla ani na nejnižší odhadní cenu, 20 000 euro. Nakonec byla prodána za 18 250 euro.
Větší úspěch měla lebka sibiřského mamuta starého zhruba 1,2 milionu let, vysoká 1,85 metru a pyšnící se zachovalými kly z hnědé slonoviny. Majiteli, který si přeje zůstat v anonymitě, udělala radost za 77 050 euro, ačkoli její odhadní cena byla o dost nižší: 30-50 000 euro. Také lebka šavlozubého tygra zaujala. Z maximální odhadní ceny 50 000 euro se vyšplhala na 86 250 eur, což je rekordní suma vyplacená za lebku historického zvířete. Proslýchá se, že novým majitelem je sběratel z Evropy.
Až z Maroka do Christie’s dorazila lebka mosasaura platecarpa, velkého mořského plaza, pamětníka dinosaurů obývajícího naši planetu před 65 miliony lety. Lebka nabízená v aukci byla v dobrém stavu a z 80% kompletní. To přesvědčilo kupce, aby do ní investoval 41 050 euro, čímž překročil nejvyšší odhadní cenu o více než 11 000 euro.
Pozornost byla soustředěna na zlatý hřeb aukce, kostru triceratopse starou 65 až 67 milionů let a dlouhou 7,5 metru nalezenou v Dakotě v USA. Více než 70% kostry je původní, zbývající části byly vyrobeny z pryskyřice. Znalci tvrdí, že se jedná o jednu ze čtyř takto kompletních koster tricetaropse na světě. Tomu odpovídala i vyvolávací cena – půl milionu eur. Během dražby jí ale nebylo dosaženo, cena se zastavila na 490 000 eurech. Kupec se našel až následující den a stal se jím americký sběratel, který zaplatil 592 250 euro.
Podtrženo, sečteno: Letošní pařížská dražba kostí a zkamenělin se může pochlubit ziskem 2,1 milionu eur a 11 světovými rekordy.
Jak je vidět, zájem ze strany klientů nechybí /většina kupců se rekrutuje z USA, ale přibývá i zájemců z Japonska, Hongkongu a v poslední době z Číny/, ale vědci a archeologové skřípou zuby – místo aby byly k dispozici vědě, končí kostry a zkameněliny v soukromých sbírkách. „Je to jako byste si koupili Monu Lisu a chodili se na ni dívat každý den do sklepa,“ srovnává paleontoložka Claude Girault.
Ale ani muzea nepřijdou zkrátka – mnohé koupené exponáty putují právě tam díky mecenášům, kteří nákup pomáhají financovat. To byl i případ tyranosaura rexe, který se objevil v aukční síni Sotheby’s v New Yorku před 11 lety. O jeho získání se pokoušel i režisér Jurského parku, Stephen Spielberg, zapálený sběratel, ale nakonec ho s pomocí vlivných sponzorů – McDonald’s a Disneyho – získalo za 8 milionů dolarů muzeum v Chicagu. Spekuluje se, že nový majitel triceratopse by mohl mít podobné úmysly. Uvidíme – osvícených dražitelů není nikdy dost.