2 kroky ke štěstí aneb jak být šťastnější?

1
2632

Deziluze nemají silnější moc než iluze a naděje, což platí i pokud mluvíme o štěstí či neštěstí nebo smutku a radosti… Může se to zdát jako klišé, ale skutečně je to především o stavu mysli. Jak se tedy naladit na šťastnou vlnu a mít dobrou náladu?

štěstí

  1. Vnímat detaily a maličkosti

Prvním krůčkem je rozhlédnout se. Důvodů, proč být šťastný, je nespočet.  Musíme tedy otevřít oči, mysl, srdce a vnímat to, co nám dělá radost, co považuje za dobré.

V drtivé většině tyto radůstky považujeme za samozřejmosti, přehlížíme je. Jedná se tudíž často o (zdánlivé) maličkosti, drobnosti. Život funguje ale stejně jako puzzle – malé kousky tvoří celkový obraz.

Oč se může kupříkladu jednat? O úsměv (náš, naši blízkých, kolemjdoucích), slunné počasí, vůni deště, nebo energii větru, dobrý spánek, dostatek chutného jídla…

Máme sklon zapomínat, že štěstí není dosáhnout něčeho, co nemáme.
Naopak je to objevení a docenění toho, co máme.
Friedrich Koenig

  • Když člověk nechce být nešťastný, měl si vzpomenout, co ho činí/činilo nešťastným a vyvarovat se tomu.
  • Když chce být šťastný, měl by si vzpomenout, co ho činí/činilo šťastným, to ve svém životě mít a opečovávat.
  1. Zabezpečit situaci z více stran

Druhý krok lze pojmout jako uvědomění si sebe sama, okolí a souvislostí. Když nalezneme detail, maličkost, nebo dokonce velkou věc, díky které jsme šťastní, udržujme si ji. Pokud bojujeme s protikladem, tedy nepříjemností, najděme i v tom něco dobrého. I taková situace se skládá z mnoha kousků a my můžeme (pro příště) pojistit své štěstí z více stran tím, že zapracujeme na jednotlivých částech, což negativní dopad minimalizuje, popřípadě eliminuje zcela. Vše se vším souvisí, nic není samo o sobě.

Jako ukázkový příklad můžeme uvést nachlazení a deprese jej provázející. Automatickou myšlenkou je, brát to jako celkovou smůlu. ALE při rozebrání zjistíme, že s některými částmi můžeme manipulovat a pro příště si ony variabilní části pojistit. Nachlazení bylo způsobeno špatným počasím (neovlivníme) + že jsme na takové počasí nebyli připraveni (ovlivníme), + museli jsme mít oslabenou imunitu (taktéž z větší části ovlivníme), + špatná psychika, která tyto kousky spojí do špatného obrazu. Náladu ale můžeme ovlivnit, i když již proběhla shoda předešlých 3 faktorů! Vždy se můžeme radovat, když je alespoň jeden faktor v pořádku, popř. ho do pořádku dá(vá)me. Velmi nápomocné jsou i optimistické myšlenky například: „Aspoň si odpočinu!“

„Na světě je dost pro všechny. Stačí mít oči k vidění,
srdce k milování a ruku, 
kterou to všechno přivineme k sobě.“
Lucy Maud Montgomeryová

Životním krédem úspěšného člověka není být permanentně šťastný nebo nejšťastnější. K tomu by bylo potřeba mít auto s květinovým potiskem, ve vlasech nosit mašle a korálky, chodit naboso nebo se dopovat bylinkami uspávající mozkové buňky. Je ale potřeba, snažit se být šťastný co nejvíce, neignorovat souvislosti a maličkosti, které jsou součástí spokojeného života.
V životě nechceme být pořád šťastní

Terapie pro štěstí:

Příroda, zvířata, hudba, film, jídlo a pití, spánek, lenošení, čas strávený s rodinou či přáteli, relaxační masáž, koupel, cvičení, tanec, procházky, četba…

„Udělej si čas na práci, to je cena za úspěch. Udělej si čas na přemýšlení, to je zdroj síly. Udělej si čas na hraní, to je tajemství mládí. Udělej si čas na čtení, to je základ vědění. Udělej si čas na přátelství, to je brána ke štěstí. Udělejte si čas na snění, to je cesta ke hvězdám. Udělej si čas na milování, to je pravá radost ze života. Udělej si čas na zábavu, to je hudba duše.“
Irské přísloví

Nebuďme tam, kde být nechceme. Maximální výkon a štěstí můžeme těžit jen na místech, kam nás táhne srdce, kde je nám dobře.

Endorfin, serotonin, dopamin a melatonin jsou považovány za hormony štěstí. Pro zvýšení produkce endorfinu se doporučuje sport, pro zvýšení serotoninu v těle je vhodná konzumace ořechů, drůbežího masa, lososa, sardinek, tuňáka, rajčat, špenátu… a sluneční paprsky. Dopamin se pyšní označením “hormon neřesti”. Vyplavuje se, když jsme odměněni, nebo při sexu (ale jen při dobrém 😀 ). Jeho hladinu podpoříme také stravou bohatou na bílkoviny. Melatonin je opak dopaminu – doplňuje se tmou, relaxací, spánkem.

TIP na příjemné čtení nejen o štěstí (muška jenom zlatá): epická báseň Dědův odkaz od Adolfa Heyduka

//

1 komentář

  1. Díky za článek. Připomněl mi, že jsem kdysi dávno psala, že ke štěstí je třeba jen jediného krůčku – a tím je přijetí. Přijetí sebe sama, přijetí lidí, přijetí celého světa. Takoví, jací jsou. Beze strachu, bez odporu, bez touhy po něčem jiném a lepším. (https://zitjak.wordpress.com/2013/10/04/jen-jediny-krucek-ke-stesti/). To je ale zatraceně přímá a nelehká cesta 🙂 V článku jsem ji proto rozdělila na pár dalších krůčků. A v praxi pak na dalších 50 kroků. Ty mě 2 roky provázely celým rokem, týden za týdnem, v projektu Absurdistán. A byly to hodně silné roky. Cesta ke štěstí je někdy velmi adrenalinová 🙂 A tak je možná nejlepší zůstat u těch drobných štěstíček – těch maličkostí, o kterých se v článku píše 🙂 Dokáží život krásně zpestřit 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here