Ty že nemáš žádný důvod k vděčnosti?

9
1616

V souvislosti se životním štěstím čteme a slýcháme slovíčko vděčnost opravdu stále dokola. Je ovšem škoda, že mu povětšinou není věnováno více než pouze slovo. Co přesně si pod tímto výrazem vybavíte vy? Také vidíte malého špunta, kterého vezmete na horskou dráhu, nebo například domácího mazlíčka ve chvílích, kdy se mu plně věnujete? Ano, toto jsou výborné příklady – v obou případech je to opravdová vděčnost od srdce, která špuntovi i mazlíčkovi přímo srší z očí. Toto jsou opravdu skvělé příklady, bohužel nesouvisející přímo s námi samotnými… Zaměřte se více na sebe. Jak vděčnost projevujete vy?

K projevu vděčnosti není vůbec potřeba slov, ačkoliv slova jsou také jednou z možností. A to například slova „Děkuji Ti“. Tím nejskvělejším faktem je, že my sami si volíme kdy, za co a jakou měrou budeme vděční! Neexistují žádná pravidla, nebo předpisy. A tato volba velice úzce souvisí s naším úhlem pohledu na svět. Jinak řečeno: Zda máme právě nasazené pozitivní nebo negativní brýle. Pozitivní brýle nejlépe vystihuje následující citát.

„Pozitivní postoj znamená vidět něco i v ničem.“

Ano, to je ono! Vidět něco klidně i v ničem. To jsou ty pozitivní brýle a zároveň vstupenka k majestátním branám vděčnosti, jelikož vidíte více. Vzpomenete si ještě na poslední okamžik, kdy jste pocítili opravdovou a nespoutanou vlnu vděčnosti? Nezapomeňte: Záleží pouze na úhlu pohledu! Vězte, že již dnes jste měli alespoň 5 skvělých příležitostí k upřímnému děkuji. A to platí stejně dobře pokud máte již půlku dne za sebou, či jste před chvílí vstali.

Vezměme to od začátku: Třeba hned vaše probuzení do nového dne… Proběhlo tak, že jste čiperně vyskočili z postele a řekli si: „Jo, dnešek je nejlepší den mého života!“? Nebo jste to vzali spíš jako další nutné probuzení k fungování? Pokud probuzení povětšinou berete jako samozřejmost, podívejte se znovu a z jiného úhlu. Uvidíte více. Co vás probudilo? Možná vás probudili sousedé rekonstruující koupelnu. Jestli vás to rozčílilo, je to pochopitelné, ale uzavřít svou mysl a začít bez ustání bědovat a nadávat, je úplně to nejjednodušší řešení, co můžeme udělat! Není lepší podívat se z pozitivního úhlu a říci si: Skvělé, alespoň konečně ocením a budu vděčný za ten absolutní klid, který tu mívám, když koupelnu nepřestavují! Nebo vás probudily sluneční paprsky, které se usilovně šplhaly nad obzor, aby nám mohly dát nový den? Schválně: Jak je to dlouho, co jste si naposledy časně přivstali a tento každodenní fantastický úkaz si naplno užili? Víte, příroda sama o sobě nám připravuje nesčetné množství fascinujících scenérií. Není zase až tak potřeba je hledat, stačí pouze otevřít mysl a spatříte je…

Stále jsem se ještě ani nezmínil o našem dokonalém těle, které dělá veškerou práci za nás! Ono neodpočívá jako my. Přes noc se regeneruje a připravuje na nový den. Během dne se nám snaží pomáhat, seč mu síly stačí, abychom měli vše co nejjednodušší. A určitě se shodneme, že nejlepší odměnou pro tělo rozhodně není stres. Ba to je dokonce to nejhorší! To, aby fungovalo co nejdéle tak perfektně, jak jen může, musíme se mu pečlivě věnovat! Více se dočtete zde. Věřím, že jsem již dostatečně vysvětlil význam pozitivních brýlí a vlastnosti zvané vděčnost. Je zde uvedeno pouze několik příkladů, ale s použitím vašeho nového pozitivního náhledu na věc jich sami dokážete během chvíle najít desítky. A tím jsem si naprosto jistý!

Vyřknutí onoho mocného: „Děkuji Ti!“ nás nic nestojí, není vůbec namáhavé, ale sami vyzkoušejte, jaké změny jeho síla dokáže udělat i ve vašem každodenním životě… Po pár dnech budete náhle klidnější, vyrovnanější, spokojenější, šťastnější… Jednoduše v pohodě. Otestovat jeho sílu si můžeme ale již teď, vždyť je to tak snadné. Teď úplně zapomeňte, že čtete tento článek, zastavte se a soustředěně pohlédněte sami na sebe! Upozorňuji, že můžete pouze získat! Dejte se do toho i přes tu negativní myšlenku, která vás hlodá kdesi v hlavě a křičí, že je to k ničemu. Minutu se vydržte pozorovat a poté pokračujte ve čtení. Přiznejme si to narovinu: Jste naprosto úžasní, jste jedineční, je na vás miliony odlišností od kohokoliv jiného. Nikdo není jako vy! Jste na sebe hrdí, že to jste VY a jste jediný originál? Buďte, máte k tomu taky důvod! A teď, jen s tím nejpozitivnějším pohledem na sebe, si stále držte myšlenku své jedinečnosti, přivřete oči a desetkrát od srdce, nejupřímněji jak umíte, zopakujte magickou formuli: „Děkuji Ti“.

Pocítili jste něco neobvyklého? Pevně věřím, že ano. Pokud ne, zopakujte celý proces znovu a řekněte, že si děkujete klidně padesátkrát. Je to nezbytně nutné pro pochopení smyslu vděčnosti.

Abych ještě lépe demonstroval vděčný postoj, odcituji jednoho z velikánů: Og Mandino ve svém Největším obchodníkovi na světě zvěčnil vděčný postoj v několika větách, které by měly být povinně vtisknuty, hned při narození, do mysli každého z nás, abychom je měli po celý život dennodenně na paměti:Od nynějška budu pohlížet na všechny věci s láskou a znovu se narodím. Budu milovat slunce, protože hřeje mé kosti, ale budu milovat i déšť, neboť očišťuje mého ducha. Budu milovat světlo, protože mi ukazuje cestu, ale budu milovat i tmu, neboť díky ní vidím hvězdy. Budu vítat štěstí, protože činí mé srdce větším, ale snesu i smutek, neboť otevírá mou duši. Ocením odměnu, protože si jí zasloužím, ale přivítám i překážky, neboť jsou pro mne výzvou. Dnešek přivítám s láskou v srdci.“ Co myslíte, přes jaký druh brýlí jsou psány tyto řádky?

„Děkuji Ti“ otevírá bránu úplně novým možnostem pohledu na svět kolem vás. Čím více vděčnosti projevíte, tím více příležitostí děkovat vám bude dáno v příštích dnech. Dostanete možnosti ocenit nové úžasné ohledy tohoto života. Zkuste zítra ráno vstát s úsměvem a se slovy: „Dnešek je nejlepší den mého života!“ A rozhodně se o vaše dojmy, z nejlepšího dne vašeho života, nezapomeňte podělit v diskusi.

Děkuji vám!

9 KOMENTÁŘE

 1. Zdravíčko,

  Dnes jsem po dvou dnech zabrousil na DreamLife a co to vidím, nový článek, řikám si super, přečtu a je to možný ? Je to zázrak ? Tento článek ve mě zas probudil další jiskru a pomalu to celé začíná ve mě hořet a dodává mi to sílu, nadšení, touhu, cíl, vizi, charakter, odvahu, spousty vlastností, věcí a nápadu stát se sám sebou a být vítěz ! Děkuji autorovi za tento článek je krásně a srozumitelně napsaný. Přeju bohatý den plný vítěztví !

 2. Nádherný večer Michale, předem opravdu děkujeme za Vaší odezvu! Jsme nesmírně rádi, že článek plní svůj účel. Fakt, že ve Vás článek vzbudil takovouto vlnu entusiasmu je výsledkem toho, že jste cvičení provedl opravdu od srdce a na 100%… Pokud vše děláte takto poctivě, životní úspěch už klepe na Vaše dveře! Takže vzhůru do realizace Vašich snů a vstříc dalším životním vítězstvím! Není nač čekat – Již za pár minut začíná Nejlepší den Vašeho života, tak proč toho nevyužít… 😉 Radek Novotný, redakce Dreamlife.cz

 3. Pane Novotný moc Vám děkuji za tento krásný a plnotučný článek, který po přečtení řadím mezi největší perly Dreamlife.
  Je krásné a inspirativní číst všechny články o úspěchu, štěstí a bohatsví na dreamlife.
  Nicméně tady to všechno začíná ! Váš článek je přesně tím odrazovým můstkem, který je třeba pokořit abychom mohli pokračovat v cestě za úspěchem a štěstím. Tady všechno končí a zároveň začíná. Přesně tady se rodí nový člověk, nový pohled na svět. Váš článek všem lidem kteří budou chtít pomůže najít cestu k hlubokému poznání, k pochopení a ke změně úhlu pohledu.

  Děkuji Vám z celého srdce.

 4. Je hřejivý pocit na duši, při zveřejnění této
  odvěké a nikdy neukončené pravdy.
  Význam vděčnosti je v dějinách proměnlivě chápán
  a je různou mírou zdůrazněna jejídůležitost pro duševní i duchovní zdraví .Avšak kdo zkusí a zakusí ten VÍ.

 5. Milý pane Novotný a celý báječný týme,
  děkuji za Váš krásný článek, děkuji, že jsem si jej mohla přečíst….že jsem mohla zavřít oči a děkovat…..za to, že mám oči, šikovné ruce,srdce, mysl s pozitivními myšlenkami……….děkuji za dnešní den – za nejlepší den mého života!!!!!

 6. Zdravim vas vsetkych a vam pan Novotny sa chcem velmi podakovat za krasny clanok. Na stranky DreamLife som natrafil nedavno cez vyhladavac.
  Su tu naozaj krasne veci, ktore nikomu neublizia, skor pomozu. Ked sa vlastne zamyslim, tak je to vlastne podrobny navod na prezitie vysneneho zivota. Clovek by mal mat sny, velke sny. Je to ako citat, ktory som niekde cital, citujem: ”Clovek bez sna, je ako lod bez kormidla”

  Kus pravdy na tom urcite je. Ja mam naozaj vela veci, situacii ktore som prezil v mojom novom podnikani.

  Napr.:Pred dvoma tyzdnami si moja priatelka s mojou 9 tyzdnovou dcerkou na prechadzke vsimla obchod, kde predavaju pekne kamene. Kedze aj ona videla film The Secret, tak si spomenula na tu scenku s kamenem. Kupila mi jeden a ked mi ho priniesla, tak mi povedala, ze ten kamen je moj novy kamen vdacnosti. Velmi som sa tomu potesil, vzal som ho do ruky, a podakoval som v duchu za vsetko za co som vdacny, na nic som nezabudol, lebo som dakoval asi naozaj za vsetko. Potom som nahodne cez Google natrafil na vase stranky, otvoril som si jeden clanok a vtedy som dostal obrovsky napad ako dosiahnut to po com tuzim v mojom novom podnikani v nemecku, ktorom som uz od zaciatku roka 2009.

  Teraz verim, ze naozaj, je jedno aky velky mate plan, sen, ale ked tomu uverite, ze to budete mat, tak po case vam “nahodne okolnosti“ zostavia plan, alebo napad ako to vsetko vysnene v zivote docielit. A ked dostanete ten napad, tak nevahajte, ved na ten moment ste ten dlhy cas cakali. Zacnite si verit, ze aj vy mozete v zivote vsetko dosiahnut, zdravie, uspech, obdiv, tak ako to dosiahli ostatni, ktori tiez nevahali a pustili sa do toho, comu pevne verili.

  Nemusite byt uspesni aby ste zacali, ale musite zacat aby ste boli uspesni.

  S pozdravom Miroslav

 7. Opět jeden z nádherných článků. Ostatně jak jinak!
  Hluboce souhlasím, neboť s každým DĚKUJI nám do života vstupuje ještě více radosti a DŮVODŮ K VDĚČNOSTI.

  Tudíž děkuji, jen tak dál…

 8. Milý Teame Dremlifu,
  děkuji vám za to, že uveřejňujete tak úžasné články. před 7 měsíci jsem byla na dně a můj dobrý kamarád Míša mi ukázal vaše stránky a přivedl mne na film Tajemství. Jsem mu neskonale vděčná za to, že to udělal. Tajemství mi změnilo život.
  Jsem vděčná za to, že jsem byla na dně, protože to přimělo Míšu, aby mi ukázal dreamlife. Jsem vděčná za to, že jsem zdravá a že mám dvě fungující oči a můžu číst vaše články. Jsem vděčná za to, že jsem přišla o práci, protože jsem si našla práci ještě lepší. Jsem vděčná za to, že žiju v ČR, protože tu nejsou tajfuny, zemětřesení ani tsunami.
  Každý den, když si čistím zuby si opakuju, za co všechno jsem vděčná. Seznam nikdy není stejný a je to vlastně jedno. Hlavní je vědět, za co jsme vděční a opravdu to cítit.
  Děkuji za vše, co mě potkalo a za to, že můžu číst všechny tyto inspirující články.

 9. Milá Liduš, musím Vám poděkovat za odpověď plnou vděčnosti. Ani nevíte, jakou radost jste nám tímto příspěvkem udělala! Jsme vážně nadšeni tím, že jsme i my mohli svým dílem přispět k Vašemu odrazu směrem vzhůru! Přesně to dává naší práci smysl… My děkujeme vám, našim věrným čtenářům. 🙂 Za redakci Radek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here