Možná vás již tato otázka v minulosti napadla, možná jen nevěřícně kroutíte hlavou a říkáte si, co je to za holý nesmysl. Nicméně opak zůstává pravdou, jelikož ve světě se již začínají objevovat nejrůznější myšlenky právě na toto téma.
Které státy se pouští do těchto úvah?
To je rozhodně zajímavá otázka. Mezi první země projednávající tuto myšlenku lze zařadit Norsko, Švédsko a Izrael. Důvodem k tomuto razantnímu kroku je podíl hotovostních a bezhotovostních plateb. Papírové a kovové peníze se totiž v těchto státech používají jen ve výši 20 % z celkového objemu plateb.
A Česká republika nezůstává pozadu. I u nás se lidé čím dál více seznamují s pohodlnější cestou bezhotovostního platebního styku. Není na čase zvážit otázku investování?
Co nastane po vymizení hotovosti?
Placení vždy vyžaduje dva subjekty – toho, který prodává a toho, který přijímá hotovost. U bezhotovostních transakcí je vždy navíc prostředník (banka). Placení přes prostředníka udělá z celé akce platbu transparentní.
Ale korupce zřejmě nezmizí a šedá ekonomika se bude pěstovat stále dál. Vždy se totiž najde cesta, kterou lze učinit zvýhodnění (například nákup drahých dárků a zájezdů).
Jednoho dne zkrátka již v peněžence žádné fyzické peníze mít nebudeme. Vše bude probíhat prostřednictvím bezhotovostních plateb či anonymních platebních karet.
Je těžké představit si, že v důchodovém věku nám třeba peníze nebude nosit pošťačka, ale budeme muset mít svoji kartu. Podobná otázka se už zvažovala s pomocí populárních S-karet (tedy platebních karet na vyplácení sociálních dávek).
S tím souvisí i otázka důchodu. Spočítejte si snadno, jaký důchod vás ve stáří čeká pomocí jednoduché kalkulačky.
Je třeba počítat s tím, že jakmile okolní státy přistoupí na zrušení bankovek a mincí, bude po tomto vzoru postupovat stejně i Česká republika. Musíme proto být připraveni i na tuto možnost.
Zajistěte se na důchod. Zjistěte více o projektu Renta pro život.