Opravdu se blíží konec pro bankovky a mince?

0
1840

Možná vás již tato otázka v minulosti napadla, možná jen nevěřícně kroutíte hlavou a říkáte si, co je to za holý nesmysl. Nicméně opak zůstává pravdou, jelikož ve světě se již začínají objevovat nejrůznější myšlenky právě na toto téma.coins-912718_1920

Které státy se pouští do těchto úvah?

To je rozhodně zajímavá otázka. Mezi první země projednávající tuto myšlenku lze zařadit Norsko, Švédsko a Izrael. Důvodem k tomuto razantnímu kroku je podíl hotovostních a bezhotovostních plateb. Papírové a kovové peníze se totiž v těchto státech používají jen ve výši 20 % z celkového objemu plateb.

A Česká republika nezůstává pozadu. I u nás se lidé čím dál více seznamují s pohodlnější cestou bezhotovostního platebního styku. Není na čase zvážit otázku investování?

Co nastane po vymizení hotovosti?

Placení vždy vyžaduje dva subjekty – toho, který prodává a toho, který přijímá hotovost. U bezhotovostních transakcí je vždy navíc prostředník (banka). Placení přes prostředníka udělá z celé akce platbu transparentní.

Ale korupce zřejmě nezmizí a šedá ekonomika se bude pěstovat stále dál. Vždy se totiž najde cesta, kterou lze učinit zvýhodnění (například nákup drahých dárků a zájezdů).

Jednoho dne zkrátka již v peněžence žádné fyzické peníze mít nebudeme. Vše bude probíhat prostřednictvím bezhotovostních plateb či anonymních platebních karet.

Je těžké představit si, že v důchodovém věku nám třeba peníze nebude nosit pošťačka, ale budeme muset mít svoji kartu. Podobná otázka se už zvažovala s pomocí populárních S-karet (tedy platebních karet na vyplácení sociálních dávek).

S tím souvisí i otázka důchodu. Spočítejte si snadno, jaký důchod vás ve stáří čeká pomocí jednoduché kalkulačky.

Je třeba počítat s tím, že jakmile okolní státy přistoupí na zrušení bankovek a mincí, bude po tomto vzoru postupovat stejně i Česká republika. Musíme proto být připraveni i na tuto možnost.

Zajistěte se na důchod. Zjistěte více o projektu Renta pro život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here