1. St. John – Nedotčená příroda
Nejméně osídlený a také nejméně rozvinutý ze skupinky amerických Panenských ostrovů se nachází východně od ostrova St. Thomas. Dvě třetiny tohoto nedotčeného ostrova jsou chráněny před developery a jakýmkoliv rozvojem Národním parkem Panenských ostrovů jako dědictví Laurence Rockefellera, který v roce 1956 vládě věnoval prvních 5 tisíc akrů této skvostné půdy.
2. Virgin Gorda – Ticho a klid
Nejvýchodnější z britských Panenských ostrovů, hustě porostlý Virgin Gorda je podobně bezstarostným, prázdným a klidným místem jako St. John, stejně tak je většina ostrova pod ochranou parku. Navíc ostrov není vůbec snadno dostupný, o to intimnější atmosféra na vás čeká…
Jedno z nejstarších osídlení bahamských ostrovů, na délku šestikilometrový ostrůvek je během pětimitové plavby v taxi dosažitelný přímo z letištního North Eleuthera. Barevné chýše kopírují přístavní mola a za nimi se honosí domy bohatých místních obyvatel a také zástupů modních přístěhovalců, kteří zde v osmdesátých létech objevili přitažlivé růžové pláže.
Dřímající sopka o rozloze necelých 13 kilometrů čtverečních je charakteristická svými úzkými a klikatými silničkami, holanďany ovládaná Saba je považována za nejlépe zachovalý ostrov Karibiku. A to hlavně asi kvůli téměř naprosté absenci písečných pláží, hojná příroda nabízí 14 snadno přístupných turistických tras, deštný prales i chráněné útesy, které lákají všechny hledače fascinujících podmořských světů a milovníky přírody. A jelikož je Saba snadno dostupná letecky i lodí ze St. Martinu, je ideální na jednodenní výlet.
Ploché pobřeží se zničehonic vzpíná až do nadmořské výšky téměř tisíce metrů v podobě hory Mount Nevis. Velmi příjemnou a klidnou, až osamělou náladu zde navozuje velmi malá populace obyvatel – 11 tisíc, ale také striktní omezení žádných vysokých budov nebo hotelů.
Sice často upadá do stínu blízkého St. Martinu a za jasných dní můžete na obzoru spatřit ostrov St. Bart’s, avšak pro svůj plochý povrch a písečnaté pláže zde naleznete jedny z nejkrásnějších písečnatých zákoutí v širokém okolí. A také je ostrov oproti svým nejbližším sousedům značně minimalistický a nerozvinutý, přesto sem tam narazíte na luxusní pozemky a vily.
Kolonie Britského království se nachází uprostřed Atlantiku, nějakých tisíc kilometrů od východního pobřeží v podobném pásmu jako Savannah v Georgii. Pouhé dvě hodiny z Yorku nebo Bostonu se jedná o rychle dostupnou a příjemnou destinaci. A jak by na kousku britské půdy mohla chybět golfová jamka, dokážete si to snad představit?
Fascinující skupinka více jak třiceti většinou neobydlených ostrůvků táhnoucích se po ose 70 kilometrů v nejjižnějším Karibiku láká kohokoliv s mořeplaveckými chutěmi. A nejkrásnější na všech těch ostrůvcích je fakt, že každý z nich má svou vlastní atmosféru. Mustique počínaje, kde se často schovávájí před světem bohaté celebrity až po naprosto tichý rybářský ostrůvek Bequia to Mayreau s jednou jedinou silnicí a elektrickým vedením teprve od roku 2003.
9. St. Bart’s – Idilické scenérie
Okouzlující, ale i hvězdičkami překypující a ultra-exkluzivní St. Bart’s i tak zvládá držet davy turistů v povzdálí, a to i přes další nesporně výhodný fakt desetiminutové letové blízkosti St. Martin, který je naopak turisty často velmi obsypán.
A když americká armáda uzavřela základnu na Vienques, severovýchodně od Porto Rika, odborníci předpovídali smršť rozvoje zachvacující celý ostrov, avšak i přes zřetelné pokroky a rozvíjející se práce, se stále jedná o velmi klidný a ničím nerušený ostrůvek.