Fascinace: Netradiční dovolená v Čechách

0
1956

Zpátky do středověku

Středověký hotel v Dětěnicích kousek od vyhlášené krčmy vás mírně znepokojí, jakmile ho spatříte. V žádném případě totiž nepřipomíná hotel, ale spíš velikou stáj. Interiér je ještě více fascinující. Musíte zaklepat na bránu a jakmile se dostanete na recepci, kde na vás budou vyzývavě pokřikovat šenkýřky, ocitnete se ve zcela jiném světě.

Celý prostor je osvětlen poze loučemi a vy si budete připadat, jako byste se propadli o několik století do minulosti. Důležité je brát celý pobyt s nadhledem, protože potemnělý hotel s dlouhými chodbami není nic pro slabé povahy. Trpaslík lokaj vás odvede do pokoje, ke kterému dostanete obrovský tříkilový klíč. Vevnitř je čisto, všude jsou pytlíčky s bylinkami, což navozuje velmi příjemný a domácí pocit. Nejlepší z celého pokoje je ovšem koupelna. Místo záchodu je latrina a místo sprchy zde najdete konev s vodou. Nebojte se, pokud na středověké praktiky odmítáte přistoupit, je vám k dispozici i opravdový splachovací záchod a sprcha s teplou vodou. Následuje večeře v krčmě, kde se může stát, že vás uprostřed hodování zavřou do klece a budou vás zpovídat z hříchů. Středověký hotel je velmi zábavný, ale opravdu není pro každého. Pokud na hru o středověku nepřistoupíte, můžete z toho mít  lehce klaustrofobický pocit. Ale je to všechno jen hra, která vás zcela jistě odpoutá od běžných pracovních starostí.

Jako pravá aristokracie

Barokní zámeček Liblice je dokonalé místo pro strávení romantického víkendu, v němž si budete připadat jako v pohádce. Už pompézní příjezd vám přiblíží, jak bude celý pobyt probíhat. Jakmile zaparkujete, zazní čestná salva z děla, před vámi se rozvine červený koberec a osobně vás přijdou přivítat příslušníci rodu Thun Hohenstein v dobových kostýmech. Ale nebojte se, poté co si dáte lahev sekru, bude i vám zapůjčen barokní kostým a vy se stylově projedete zámeckým kočárem po francouszké zahradě. Pokud máte rádi recesi, můžete si vyjet i do blízké vesnice a kynout podddaným. Jestli si hru na šlechtu chcete užít se vším všudy, určitě je dobré jet po silnici, kde na vás budou troubit projíždějící auta. Je jen na vás, zda si ponecháte kostým i na gala večeři, kde se kolem vás bude proplétat břišní tanečnice. Zábava na další dny se nese ve stejném aristokratickém duchu – hry typu pettangue a crocquette v zámecké zahradě nebo historické procházky. Pokud se ale budete chtít vrátit zpátky do reality, můžete se naložit do hotelového wellness centra. Ale pozor, aristokracie se koupala jen jednou týdně. Když budete míš štěstí, ubytují vás v pokoji 101 a vy se tak vyspíte na stejném místě jako kdysi Jeho císařská Výsosť arcivévoda František Ferdinand d´Este, který roku 1881 Liblice navštívil.

Tenkrát na Západě

Máte-li rádi kovbojské filmy, potom je pro vás westernový pobyt na divokém západě naprosto ideální dovolenou. Stačí si jen pořídit ošoupané džíny, kostkovanou košili, klobouk a vydat se do Šiklova Mlýna. Hotel v mexickém stylu leží na hlavní třídě westernového městečka a jakmile se ubytujete, budete mít pocit, že jste se ocitli v Americe z konce 19. století. Kolem vás se budou projíždět jezdci na koních a občas vás některý z nich může chytit do lasa. Výborná je místní gastronomie. Pravé kovbojské speciality si dáte ve velkém salonu za dolary, které dostanete na recepci. Dokonce si můžete vybrat, na jaké straně chcete být, jestli indián nebo kovboj. Ale pozor, celý personál hotelu tvoří kovbojové a v pravidelné show místní kráska Romanita ráda chytá indiány do lasa. V hotelu si můžete zvolit, co se všechno během pobytu chcete naučit – jízdu na koni, házení tomahavkem, lasem nebo utajené kovbojské praktiky. Večer vás čeká rodeo show a během téměř celého pobytu vás bude doprovázet živá muzika ve stylu country. Kromě westernové show zde můžete navštívit strašidelný zámek nebo vyzkoušet jízdu v tanku, což sice s kovboji příliš nesouvisí, ale nabije vás to adrenalinem.

Daleko od civilizace bez technologií

V Resortu Svatá Kateřina sice nedostanete žádný kostým a ani se zde neocitnete v jiné době, ale nevídaný zážitek to tedy určitě je. Vlastně jak se to vezme, filozofie hotelu je přírodní styl života a veškeré moderní technologie jsou tu nežádoucí. Takže věřte, že bez technických přístrojů si zde velmi brzy budete připadat také jako ve středověku. Navíc je do areálu zákaz vjezdu motorových vozidel, proto zde nehrozí otrava výfukovými plyny. Autem můžete přijet pouze na parkoviště, které je vzdáleno asi 8 km od hotelu. Pak musíte zavolat na recepci a oni pro vás přijedou. Hotel se vyskytuje uprostřed lesa, daleko od civilizace. Je to bývalá dětská ozdravovna, kde se dbá na relax a odpočinek. Zní to ideálně, ale pro lidi s hektickým zaměstnáním je taková dovolená naprostou exotickou. Na pokojích nejsou televize ani rádia a neměli byste u sebe mít ani mobilní telefony, notebooky nebo MP3, prostě veškerá moderní technologie je zde tabu. Je zajímavé, že hned po pár hodinách bez neustálého vzruchu, na který je většina z nás zvyklá, se budete cítit nesví. Bude vám trvat, než si zvyknete přijít na pokoj a nezapnout televizi. Je to skvělá zkušenost, dokonale vypnete a uvolníte se. Je možné, že víc než dva dny bez mobilu nebo počítače nevydržíte, ale i pokus to vyzkoušet stojí za to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here