Šperkařství, hodinářství, ale i gastronomie ji oslavuje. Perly, které produkuje, jsou vrcholným symbolem krásy. Sám Hans Wilsdorf zase na podstatě její nedobytnosti vytvořil koncept hodinek, které nosí nejvíce lidí na celém světě. A co největší gurmáni světa? Ti se raději nevyjadřují, jelikož s plnými ústy ústřic se nemluví – potichu tedy oslavují nezaměnitelnou chuť.
Ústřice, mořský mlž vyskytující se zpočátku pouze na severovýchodním pobřeží Atlantiku. Nahlédneme-li do historie, zjistíme, že konzumace ústřic má mnohasetletou tradici. Již na stolech antických Římanů byste je mohli nalézt. Jelikož jim prudce zachutnaly, zbudovali nespočet jezírek a rybníků výlučně pro naplnění tímto druhem lastur s pokladem uvnitř. Jak časem její obliba rostla, bylo ve 40. a 50. letech minulého století pěstování přesunuto i do východní oblasti USA, kde se úspěšně uchytila. A ani soukromé líhně ústřic již dnes nejsou žádnou výjimkou. Nutno však podotknout, že nároky na její pěstování jsou skutečně vysoké.
Ústřicím jsou přisuzované nejen afrodiziakální účinky, ale i řada výživných a pro zdraví prospěšných látek, především jód, sodík, vápník, železo, fosfor a vitamíny A, B1, B2. A ač se to nezdá, pozřením sta gramů ústřic získá naše tělo celých 80% vody!
Způsoby její konzumace jsou rozmanité. Například v evropských luzích a hájích jsou nejrozšířenějšími druhy ústřice jedlá a ústřice obrovská, na nichž si nejčastěji pochutnáte za syrova s několika kapkami citronu, jež dokreslí její mírně slanou chuť. V jiných koutech světa se setkáme s ústřicemi vařenými, grilovanými nebo například gratinovanými. Tyto smyslové požitek však nelze zakusit jinak, než že si je sami vyzkoušíte. Chuťové pohárky, připravte se na jízdu!