Porsche si půjčí hybridní technologii od Volkswagenu
Porsche Panamera, čtyřdveřové Porsche pro ty, co se nechtějí vzdát rodinných vztahů a přesto touží po voze slavné značky, a známé Porsche Cayenne by měly brzy dostat i hybridní pohon. A to opětovně ve spolupráci s Volkswagenem, se kterým má Porsche úzké nejen historické a vývojové vazby, ale i majetkové a personální. Samotné Porsche by pravděpodobně nikdy nebylo schopno investovat do vývoje vlastního hybridního pohonu a současně se snažit z něj vysát co nejvyšší výkon, proto se spolupráce jeví jako rozumný krok. Obzvláště když celosvětově sílí tlak po ekologických vozech s nižší spotřebou.
Současně automobilka minulý týden dokončila hrubou stavbu nové továrny právě pro výrobu těchto vozů. Nový závod v Lipsku má celkovou rozlohu 25 tisíc m2 a sousedící logistické centrum si vyžádalo plochu o výměře 23 500 m2. Logistické centrum je nezbytné i z důvodu montáží vozu, jednotlivé součásti budou vyráběny ve třech různých závodech a až následně kompletovány. Po ukončení všech prací bude mít závod výrobní kapacitu 50 000 kusů modelů Cayenne a Panamera ročně a se zvýšením produkce se očekává vytvoření tisíce nových pracovních míst. Zahájení prodeje „rodinného“ Porsche se předpokládá na rok 2009.
Netradiční posezení v neobvyklém podání
Celkem nová návrhářská společnost dvou designérů Sand&Birch Design vzniknuvší v roce 2003 představila další neobvyklý počin určený k sezení, současně není na škodu nahlédnout pod pokličku jejich produkce i zpětně v průběhu let. Neotřelý extravagantní futuristický design, nenapadá mne lepší charakteristika. Kovové prvky domácností mohou působit chladně, avšak nové křeslo, které na první pohled ani nevypadá „křeslovitě“ přiláká pohled snad každého. Ale nejen futuristické posezení může být pravým doplňkem, veselé a vtipné sezení od Miss Gana Ottoman je zajímavou výstředností. Bohužel však bylo vydáno pouze v limitované sérii padesáti kusů po 250 dolarech, tedy orientačně za cenu 5500 korun.
Damien Hirst hodlá překonat Picassa diamantovou lebkou
Britský umělec Damien Hirst loni přislíbil vytvoření nejdražšího uměleckého díla dějin pojmenovaného “For the Love of God“ (Pro lásku Boží). Nyní se chystá odhalit svůj počin na výstavě v londýnské galerii White Cube a nabídnou dílo k prodeji, za astronomických megalomanských 99 miliónů dolarů! Za dvě miliardy korun! Tím by překonal nejdražší dílo slavného Pabla Picassa, ale co je tak výjimečným dílem za takové peníze? Je to lebka, lebka lidské velikosti, lebka posázená 8 601 kusy diamantů celkově o 1 106.18 karátů a má představovat oslavu života. Zda toto netradiční dílo a pokus o světovost splní očekávání, se svět dozví po třetím červnu, kdy bude galerie otevřena.
Nejlepší stavby u nás za loňský rok
V uplynulém týdnu byly představeny nejlepší stavby našich zemí, v Grand Prix architektů zvítězilo město Olomouc, které zaštiťuje stavbu Centra ekologických aktivit. Ve 14. ročníku se tradičně soutěžilo v sedmi kategoriích. Celkem bylo uděleno deset cen a čtyři práce získaly čestná uznání. Celkový vítěz, centrum v obci Slušňákov, je výsledkem desetileté společné snahy radních města Olomouce o výstavbu ekologického domu, který by informoval návštěvníky o environmentálních otázkách a současně na vlastním příkladě demonstroval stavbu naprosto přijatelnou z pohledu životního prostředí. K přednostem domu patří naprostá tepelná izolace, která zajišťuje interiérům správnou teplotu bez jakéhokoliv topení, pouze vnitřní distribucí tepla. Pro ohřev vody jsou na domě sluneční kolektory a celá budova je postavena z místních ekologických materiálů jako je dřevo, pálené i nepálené cihly a kámen. Za zmínku také velmi stojí vítěz kategorie novostavba roku – Dům v lomu, netradiční řešení rodinného domu se nachází v neaktivním pískovcovém lomu se dvěma těžebními krátery. Dům je rozdělen do několika budov – společné prostory jsou v bočních dřevostavbách a pracovny, ložnice a koupelny ve středním kamenném bloku.
Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný