…zapomeňte ale na tabulku, kterou si občas zajdete koupit do večerky přes ulici. Je ten nejvyšší čas stát se pravým „čokogurmánem“!
Potravinový výrobek z kakaa, cukru, aj.; tolik říká slovník. Ale takhle suchopárný popis nejpopulárnější lahůdky může někomu těžko postačit. Daleko poetičtějším pojmenováním je Pokrm bohů nebo také Afrodiziakum. Znamená to, že čokoláda má téměř „magické“ vlastnosti? Vlastně ano; jak je všeobecně známo, funguje totiž především jako účinné a rychlé antidepresivum, po kterém se cítí lépe každý bez ohledu na věk, pohlaví nebo velikost starostí.
Že čokoládové boby, stejně jako jiné plodiny, bez kterých si dnes neumíme představit náš jídelníček, přivezl z jedné ze svých výprav do Latinské a Střední Ameriky Kryštof Kolumbus, ví asi každý. Boby zpracovávaly v předkolumbovských dobách aztécké a mayské kmeny. Vznikal nápoj v noha podobách, který byl určen především vysoce postaveným kněžím. Tedy něco, co si opravdu nemohl dovolit popíjet každý, jak a kdy se mu zachtělo.
Po vypěstování prvních rostlin v Evropě ale nikdo příliš nadšený nebyl – recept na přípravu čokoládového moku zůstal „rodinným tajemstvím“ obyvatelů nově objeveného kontinentu. Ovšem v průběhu 16. století se už Evropané (především díky španělskému kolonizátoru Cortezovi) dozvěděli o přípravě čokoládové lahůdky něco víc a kakao se stalo důležitou hospodářskou plodinou, pěstovanou v indických a afrických koloniích.
Zakousněte se do běžného čokoládového zajíčka a do pravé belgické pralinky. Cítíte rozdíl? No samozřejmě. Přesně na tom stavějí nejlepší výrobci, kteří pocházejí ze zemí pro výrobu čokolády tak typických – z Belgie (jak jinak), Francie, Švýcarska, Německa a Rakouska. Kdy a kde byla založena první čokoládovna, se asi nedozvíme, i odborníci na slovo vzatí se nemohou dohodnout na jednotném datu a místě. Tato informace ale není tak důležitá – každého přece především zajímá, kde si může smlsnout na pravé nefalšované pralince či jiném sladkém kousku dnes.
Pokud se vám líbí obyvatelé mořské říše, ochutnejte ty od nejznámější belgické čokoládové značky Guylian. Ta totiž jako první uvedla na trh v šedesátých letech sladké mořské koníky a mušle všech tvarů. Mimochodem, firma také podporuje projekt Mořský koník (Project Seahorse) v londýnské zoo, jehož autoři usilují o záchranu podmořské fauny.
Poznávací značkou další belgické firmy Callebaut, vyrábějící jednu z nejkvalitnějších čokolád, je výrobek Acticoa – čokoláda s velkým obsahem polyfenolů a antioxidantů, které chrání před mnoha nemocemi a infekcemi.
Nelze nejmenovat také světoznámou značku Lindt, založenou ve Švýcarsku roku 1845. Dnes se čokolády se známým logem vyrábějí nejen zde, ale také v Německu, Rakousku, Itálii a USA. Chloubou značky je především řada Excellence, která obsahuje i čokoládu s 99 procenty kakaa.
V neposlední řadě bychom také mohli zmínit značku Neuhas, která kromě vynikajících a na pohled dokonalých pralinek nabízí čokoládu v dózách s populárním detektivem Tintinem. Na velmi vkusných internetových stránkách (www.neuhauschocolate.com) si dokonce může každý zjistit v malém „čokotestu“, jaké pralinky se k němu nejvíc hodí.
Sbíhají se vám sliny? Pravé belgické pralinky si můžete odnést třeba z pražského „čokobutiku“ Chocolatérie, který sídlí v Kaprově ulici. Vyráběny jsou přírodní cestou z kvalitních a drahých surovin, 100 gramů pralinek stojí kolem 80 Kč. Kromě nich se prodává v obchůdku i domácí nugát nebo pravý vídeňský sachr dort. Pro věčné romantičky, ale i romantiky je jako stvořený Koruna Pralines na Malé Straně. Ceny jsou zde podobné, ale kromě pralinek všeho druhu tu najdete i dózy a krabičky s krásnými retro motivy víl, květin a dam ze začátku 20. století.
Snad by někdo mohl namítnout, že tmavá pochoutka je stejně jen kalorická bomba, po které se nebezpečně rychle přibírá na váze. O pravé a kvalitní čokoládě tohle tvrzení úplně neplatí. Body k dobru si navíc může přičíst i za obsah mnoha významných látek, například theobrominu, který ničí volné radikály, hlavně hořká čokoláda pak posiluje cévní stěny a celkově podporuje funkci oběhového systému. Asi největším kladem je přítomnost endorfinů, který nejenže vysvobozuje od bolestí hlavy, ale také navozuje ten známý euforický pocit štěstí. A to už je důvod si dnes alespoň pár kostiček dopřát.
Ahoj, jestli jste stejní milovníci čokolády jako jsem já, tak se s vámi musím podělit o úžasný zážitek – jako narozeninový dárek jsem dostala od přítele čokoládovou masáž a zábal a absolutně si to nemůžu vynachválit. Nejprve jsem měla peeling, pak mě namasírovali (ježiš to byla vůně) a následně zabalili…Opravdu úžasné, určitě nemusím říkat, že jsem to zakončila tabulkou jedné mléčné:-D Kdyby to někoho nalákalo, tak nabídka je třeba na *url odstraněna*.. Mějte se!