Sharon Lechter: Co ví vaše děti o penězích?

1
1705

Správná výchova dítěte tvoří jeho dědictví na celý život a vůbec zde nezáleží, jestli začnete, když je vaše ratolest v předškolním věku, nebo právě oslavila desáté narozeniny. V jisté míře zde jistě platí pořekadlo „nikdy není pozdě“, ale pro finanční vzdělávání většina odborníků razí heslo „čím dříve, tím lépe“. Nejenže tak děti získají potřebný nadhled, který je radikálně odliší od mnoha jejich vrstevníků, ale zároveň je to pro vás šance strávit s potomkem pár chvil navíc. Nadělíte mu tak do života vědomosti, které mu už nikdy nikdo nevezme.

Sharon Lechter doporučuje neodměňovat děti za plnění základních osobních a rodinných povinností, jako je třeba čištění zubů nebo mytí nádobí. Naopak je raději odměňte za prokázání větší zodpovědnosti, než která je na ně kladena. „Může to být jejich dobrovolná pomoc při úklidu zahrady, když si udělají pořádek ve své skříni, nebo ukázání sociální uvědomělosti jako vyřazení svých starých hraček ve prospěch místní charitativní organizace,“ tvrdí Lechter.

Dalším jejím tipem je přimět děti k uvědomování si koloběhu peněz v každodenním životě. Od televizních zpráv až po oběd u McDonald’s, možností jak děti uvést do problematiky je v dnešním světě nespočet. Opakováním jednoduchých finančních pojmů a uváděním je do souvislostí jim navíc obohatíte slovní zásobu.

Zkuste probudit dětský zájem tím, co je pro ně důvěrně známé, co mají rádi a o co myslíte, že by se mohli zajímat. Nejmenší bude zajímat společnost Disney, ty starší zase můžete zkusit odtrhnout od počítačů pomocí příběhů o Billu Gatesovi a Steve Jobsovi. Inspiraci naleznete nejen na internetu!

Nic není tak přínosné jako učení se prostřednictvím zkušeností. A nemáme zde na mysli pouze tematické společenské hry. Pokud jste vzbudili zájem, finanční expertka radí jít ještě dál. Kupte podíl v akciové společnosti, stačí i minimální, a umožněte dětem sledovat celou investici. Budujte v dítěti sebeuvědomění a sebevědomí, „oslavujte vítězství a nekoncentrujte se pouze na prohry.“

V současném světě děti získávají první informace o penězích až v době svého prvního zaměstnání nebo když začnou podnikat, a to je bohužel pozdě. „Jedna z  největších chyb, které děláme, je ochrana našich dětí,“ čímž je nedokážeme připravit na drsný svět finančních problémů, otázek životní existence a všudypřítomných peněz.

Povzbuzujte děti, aby si pro začátek dokázali vydělat na něco, po čem touží. Naučte je jít si za svým cílem a uvědomit si základní spojitosti mezi vyděláváním, šetřením a utrácením. Nadělíte jim tak do života mnohem víc, než když jim budete bezmyšlenkovitě poskytovat peníze na cokoliv si vzpomenou, nebo když se je budete snažit ochránit před nástrahami moderního ekonomického světa. V dospělosti vám jistě poděkují.

1 komentář

  1. Základy finanční gramotnosti lze už pokládat na základní škole. Řada dětí reálně prožívá zadluženost rodičů či jiné finanční problémy. Proč tedy se finanční gramotnosti stále vyhýbat a problémy nevidět?
    Máme na naší ZŠ volitelný předmět Základy finančního vzdělávání a děti odejdou do života aspoň částečně informovány o realitě. Na ČT 1 můžete vidět pořad Krotitelé dluhů a to 24.3. v 21.40h – jak vzdělávání řeší naše škola. Rozhodně to jde !

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here