Grónský golf na ledě: nový fenomén V.I.P

0
1193

Představte si green. Bílý green. Možná si říkáte, že je to nesmysl, ale golf lze doopravdy hrát také na bílém greenu, ale ne ledajakém. Nejde totiž o trávu, jde o sníh! Grónsko vytasilo novou zbraň, která ohromila celý svět. Pojďme se spolu podívat na tuto ledovou senzaci. Vítejte na Golfovém mistrovství světa na sněhu, jež se bude konat od 22. – 27. března!

Golf na ledu je starý již celá staletí. Historie Ice Golfu zasahuje až do 17. století, kdy holandský malíř Aert van der Neer namaloval obraz lidí s holí v ruce, kteří se pokoušejí dostat míček do díry v ledu. Po celou tu dobu byla hra nazývána Kolven.

Samotné Golfové mistrovství světa je dílem pana Arneho Neimanna, obyvatele a vlastníka hotelu na severozápadním pobřeží Grónska u vesničky Uummannaq, celých 600 kilometrů za polárním kruhem.

V roce 1997 pan Neimann vyzval architekta Rolf – Henninga Jensena, aby navrhl první grónské golfové středisko. S podporou místní komunity a také magistrátu byl vytvořen výbor, aby ustanovil golfový šampionát. Golfové mistrovství světa v Uummannaqu se stalo ryzí a nenapodobitelnou mezinárodní golfovou senzací.

Výbor pro World Ice Golf Championship sídlí v Uummannaqu. Cílem výboru je rozvíjet světový šampionát, a také vnést více zimních aktivit přímo do této neobyčejné vesnice.

Famózní turnaj spočívá v utkání dvaceti nejlepších golfistů z celého světa s handicapem 36. Hřiště má 9 jamek, par 36. Vítězem je sice golfista, ale větší podíl nese fyzik a geolog. Ten během celé hry musí analyzovat rozbor sněhu, protože v některých místech jde o prašan, jindy o velice hustý a ztěžklý sníh, do kterého se může míček bořit. Většinou se hraje na tvrdém ledu, ale klasický golf na trávě je proti tomu opravdová procházka růžovým sadem. Soutěží se celé dva dny, a to po devíti jamkách dopoledne a odpoledne. K radosti všech se právě rok 2007 stal rokem, kdy Golfové mistrovství světa znovu oživí ledové pláně Grónska.

Lední golf, ale také normální golf, byl v Uummannaqu a přilehlých oblastech pro místní obyvatelstvo až donedávna neznámým sportem. Proto se golfový výbor spolu s místím magistrátem rozhodli založit Ice Golf School, jež je přímo spojena s Golfovým mistrovství světa, kde také působí, a to vždy víkend před samotným šampionátem. Každý návštěvník si tak může zkusit tuto neobvyklou, ale čím dál oblíbenější variantu vznešeného golfu.

Pro všechny návštěvníky je zajištěno ubytování přímo v malebné vesnici, kde podávají severské speciality, výborné ryby a nechybí ani finská vodka. Ve zdravém, ale velmi mrazivém ovzduší je hráčům a V.I.P. hostům k dispozici psí spřežení, na němž se také dopravují nejrůznější lahůdky do rautových stanů. Jelikož pro místní obyvatele je sníh zcela obyčejnou záležitostí, odehrává se celý turnaj prakticky bez diváků, o to privátnější charakter má. S pořadateli je samozřejmě možné domluvit se na soukromé hře. V.I.P. hosté ji ale pořádají až po samotném turnaji.

Teploty v Grónsku se v tomto období pohybují okolo jedno stupně pod nulou, ale mráz není tak agresivní jako u nás, je sušší. To je možná důvodem, proč někteří hráči nepoužívají v zájmu citlivosti rukavice. Případným divákům se však doporučují, stejně jako teplé boty. A protože slunce zde přes sníh řeže do očí, vhodné jsou také kvalitní sluneční brýle.

Grónská atmosféra je okouzlující, je tak čistá, klidná, vyzařuje z ní mrazivá síla. Každého návštěvníka čeká nevšední zážitek, zůstane vzpomínka na celý život. Vždyť, kolik lidí se může říci: „Hrál jsem golf v Grónsku.”?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here