Novodobým zámeckým pánem, II. část

0
1448

Novodobí hradní pánové nemají zdaleka snadný život. Svému snu, který nosili v hlavě mnohdy skutečně od dětství, byli nuceni také mnoho obětovat. Většinu úspor věnují realizaci svých přestav – investice putují na nákup písku, vápna, cementu nebo střešních tašek. Přestože strávili mnoho let v nepohodě, aniž by se zdálo, že je možné ruiny, do kterých se nastěhovali, zrekonstruovat a v pochybnostech, že budou mít na rekonstrukci dostatek peněz, ve většině případů by již svou volbu neměnili.

Na počátku musí stát reálná idea

Historické nemovitosti však kromě svého nového majitele hledají také nové využití. Ideu, jak využít historický objekt, by měl mít potencionální zájemce již na počátku. Účel, k jakému bude objekt sloužit, by se měl odvíjet od charakteru nemovitosti, původního využití i místních poměrů. Leckdy však má nový vlastník výbornou myšlenku, kterou je jen velmi obtížné realizovat. Představa, s jakou zájemce o koupi nemovitost přichází, je totiž zcela zásadní pro osud objektu. Mnoho podnikatelských plánů není realizovatelných a objekt tak chátrá dál.

Osudy nemovitostí spjaté s lidskými příběhy

Jsou plány nových vlastníků nemovitostí tedy vůbec realizovatelné? Rekonstrukce může dopadnout v mnoha případech velmi úspěšně, jak dokládají příklady nemovitostí dnes sloužících například jako luxusní hotel s kongresovým centrem, nebo galerie. S každou historickou nemovitostí je tak spojen i lidský příběh někoho, kdo toužil realizovat své sny. Lidí, kteří náročnou rekonstrukcí památkově chráněného objektu prošli, ukazují, že to sice vyžaduje hodně energie, peněz a nápadů, ale na konci je pocit uspokojení ze záchrany ohrožené památky.

Úspěšně realizovaná myšlenka programu pro umělce spolu s galerií

Konkrétním příkladem úspěšně rekonstruované památky může být například zámek ve vsi Třebešice mezi Kutnou Horou a Čáslaví. Zámek je jednopatrovou trojkřídlou budovou s mansardovou střechou. Majitelem zámku se stal architekt Alberto di Stefano, který se o zámek stará pečlivě a s citem a spolu s galerií Futura zde provozuje Rezidenční program pro umělce. Díla, která zde umělci vytvoří, zůstávají na zámku vystavena.

Po osm let trvající rekonstrukci luxusní hotel

Podobně úspěšně dopadla i rekonstrukce zámku Luka nad Jihlavou nedaleko městečka Brtnice. Na začátku 18. stol. zůstal neobydlen, v 18.století jej jeho majitelé barokně přestavěli. Od 50. do 90. let 20. století patřil místnímu národnímu výboru, a za tu dobu značně zpustl. Dnešní majitelé ho osm let pečlivě rekonstruovali a dnes je využíván jako luxusní hotel s kongresovým centrem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here