Anna Kurnikovová. Kdo by její jméno neznal – svého času talentovaná a úspěšná tenistka, zlákaná pozlátkem showbussinesu. Od doby, kdy se tak stalo uplynulo už pár let. Na každou jinou vyhaslou tenisovou hvězdičku by se dávno zapomnělo, ne však na krásnou Annu neustále plnící titulní strany bulvárních plátků. I přes všechny pochybnosti o jejím tenisovém umu je jasná jedna věc. Svět bílého sportu ovlivnila jako málokdo.
Narodila se roku 1981 v Moskvě, rodiče Alla a Sergej jí ke sportu přivedli brzy. Aby podpořili nesporný talent, rozhodli se prodat televizor – jinak by Anna nemohla najít pod vánočním stromečkem raketu. Samozřejmě stejně jako kolem začátků každé známé osobnosti koluje spousta historek, nejinak je tomu i u Anny. Nic ale nemění na tom, že všeho dosáhla hlavně díky své ambiciózní povaze.
Prvním zlomovým okamžikem v její kariéře byl Kremlin Cup, kde si jí povšimla agentura IMG a nadšena jejím vítězstvím se rozhodla podpořit Anninu cestu do Země neomezených možností. Na slunné Floridě v Akademii Nicka Bolletieriho, slavného trenéra, ze které vzešel například i legendární Andre Agassi, rozvíjela svůj talent a v juniorských kategoriích zářila. V roce 1995 vyhrála Orange Bowl a stala se světovou juniorskou jedničkou. Dveře do velkého světa tenisu byly otevřeny a ještě ten samý rok vstoupila do WTA Tour. Anna dokazovala svůj potenciál každým zápasem, rok po svém vstupu mezi profesionálky nakoukla do první světové stovky, na kurtech byla vždy hvězdou, ale to hlavní se jí nepodařilo. Nikdy nepoznala sladký pocit vítězství v pro ni zakletém singlu, jak vidno, nikterak jí to ale nevadilo. Život na vrcholu si užívala, bavila se a k tomu docela obstojně hrála tenis. Pro svou vypracovanou postavu, dlouhé blond vlasy a pohlednou tvářičku se stala výhodným reklamním artiklem, světové společnosti se přetahovaly o její přízeň a ona uzavírala jednu lukrativní smlouvu za druhou. Stala se hvězdou číslo jedna a i tuto roli si uměla vychutnávat.
Stejně rychle, jak rostlo její bankovní konto, opadával zájem Kurnikovové o tenis. V programu plném reklamních akcí a večírků přestal mít výsadní pozici. Shodou okolností zrovna v této době přišlo zranění, jež jí znemožnilo účast na turnajích. To ale nic nezměnilo na komerčních aktivitách ruské lolity. Nenechala novináře chvilku v klidu, její románky a aféry se staly živnou půdou bulváru.
Co ovšem stojí za povšimnutí, je měnící se situace v ruském tenise. Malé holčičky v ní viděly svůj vzor, hromadně začaly navštěvovat tenisové školy a vytvořila se tak silná základna. Celý tento proces shrnula Šarapovová v jediné větě: „Všechny chtěly být jako Anna…“. A tak je v současné době svět pod nadvládou hráček z východu. Dementěvová, Myškinová, Petrovová, Zvonarevová, Safinová, Chakvetadzeová a další, ale hlavně již zmiňovaná Maria Šarapovová. I jí pomohla k hvězdné kariéře cestička prošlápnutá Annou. Podstatný rozdíl se ale ukázal zanedlouho. Nejenže na její konto proudí milionové sumy z reklamy, raketu neopouští a dokonce si už vyzkoušela pocit světové jedničky.
Ale zpátky k Anně. Aby tu nebyly zmiňovány pouze její společenské úspěchy, připomeňme i ty tenisové triumfy. Hned v prvním roce ve WTA Tour se dostala do osmifinále US Open. Rok 1997, to bylo semifinále slovutného Wimbledonu a rok poté měla šanci na první vítězný turnaj v Key Biscae, kde její tažení zastavila vycházející hvězda Venus Williamsové. V dalším roce ji ve finále v Hiltoen Head porazila Martina Hingisová. Setkání dvou krásek nezůstalo bez odezvy a vytvořily spolu pár, který v deblu drtil všechny soupeřky. Následovalo dvakrát vítězství na Australian Open. Anna dosáhla na deblový trůn a právě tady byl vrchol její kariéry. Po zranění se dostala ještě do finále v Moskvě a Šanghaji v roce 2000.
Mezi všemi svými povinnostmi si nacházela čas i na soukromý život, který byl většinou spojen s ještě slavnějšími partnery. Byla dokonce provdaná za hokejistu Sergeje Fjodorova. Netrvalo však dlouho a stejně tajně, jak byli oddáni, byli i rozvedeni. A to zejména kvůli jinému vztahu Anny s Pavlem Burem, dalším hokejistou a reprezentačním spoluhráčem Fjodorova. I tento vztah zkrachoval a nyní se Kurnikovová už několik let objevuje po boku charismatického zpěváka Enrique Iglessiase.
Na kurtech lze vidět Annu jen sporadicky. Při letní Americké lize nebo na charitativních akcích. To by ale nebyla ona, kdyby se jednou za čas neukázala jako hlavní hvězda módní přehlídky a poté se nevyrojily nejrůznější spekulace, naposled o údajné anorexii.
Tak či tak, vždy dobře promyšlené reklamní tahy jí zajistily slávu. Přímo se nabízí otázka: „Na jak dlouho ještě?“ Nic netrvá věčně, a právě svět showbussinesu je plný zvratů, které setřou hvězdný lesk jedním mávnutím. Ať už se stane cokoliv, zůstane právě ona tou, co změnila svět bílého sportu, ač nedosáhla velkých triumfů. Každá další tenistka, která přitáhne k tomuto sportu pozornost už bude ale jenom druhá. První byla Anna.