7 možností, jak si zlepšit ranní vstávání

1
4282

Vaše mysl je jako silný pohon, je to právě mysl, kterou řídíte celý svůj svět. Cítíte se ráno po probuzení plní energie a radosti nebo jste unavení a nevrlí? Pokud se necítíte dobře naladěni do přicházejícího dne, zkuste to změnit. Zde je pár tipů, jak si zlepšit ranní vstávání.ranní vstávání

Svěží ranní vstávání nebo hotová noční můra?!

Ke změně může dopomoci i malý večerní rituál.

Když večer ulehnete do postele, věnujte minutku rozhovoru samotnému se sebou. V duchu si povězte, co se dnes podařilo, zkuste si uvědomit, co všechno jste dnes stihli a pochvalte se za to. Nezatěžujte se před spaním tím, že něco nevyšlo nebo že jste nestihli pár věcí. Pokud Vám i přesto takové myšlenky létají hlavou, dejte je na papír a neneste je dále na svých bedrech. Půjde Vám tak usínat i spát o mnohem příjemněji a ranní vstávání proběhne s větší lehkostí.

Dodržujte spánkovou hygienu.

Spánek se občas podceňuje, ale zdravé spaní je nevyhnutelné pro regeneraci celého našeho nervového systému a tím i pro naši psychiku. Před spaním si dobře vyvětrejte místnost, ve které uléháte do postele. Lépe se spí v chladnějším prostoru, než v přetopené místnosti. Důležitá je také tma, protože pokud je v místě, kde spíme více světla, pak to brání vylučování hormonu melatoninu. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost, ale z dlouhodobého hlediska i jiné zdravotní obtíže. Samozřejmě se před spaním vyhýbejte kávě, čaji i nikotinu a alkoholu.

Dopřejte si krásné probuzení.

Zapomeňte na klasický budík, vyzkoušejte raději nové tóny. Například vstávání za zvuků oblíbené hudby nebo písně, je skvělý trik, jak si přivodit dobrou náladu hned po ránu a zpříjemnit ranní vstávání. Pohodový začátek dne si spíše zajistíte, když hned po zazvonění budíku (nebo jiném signálu k vstávání) ihned vstanete. Předejdete tím vnitřnímu konfliktu mezi tím, kdy hlava ví, že už by se mělo vstávat, ale tělo by chtělo ještě odpočívat pod peřinou. Výsledný zmatek mezi tím, co byste chtěli a co můžete, způsobí, že pohodový začátek dne je v nenávratnu.

Po ránu se protáhněte.

Ráno se pořádně protáhněte a to klidně ještě vleže pod peřinou. Nastartuje to Váš metabolismus, dodá energii a bude se Vám mnohem lépe vstávat. Krev vám také pomůže rozproudit krátká ranní rozcvička.

Čerstvý vzduch po ránu.

Otevřete okno a pusťte dovnitř čerstvý ranní vzduch a to na malou chvíli i ve dnech, kdy je venku zima. Čerstvý vzduch organismus mnohem lépe probere.

Zažeňte žízeň a hlad.

Během noci obvykle vůbec nepijeme žádné tekutiny, proto je potřeba dodat tělu nové. Vypijte alespoň jednu skleničku vody s citrónem. Takový nápoj dokáže dobře nastartovat a pro větší efekt si můžete třeba i vizualizovat, jak voda protéká celým organismem a čistí ho.

Nejlepším způsobem, jak dodat tělu pořádnou dávku energie, je dobře posnídat. Ráno naše tělo nejlépe spaluje kalorie, takže si klidně můžete dopřát i něco sladkého.

Mentální obraz dne a motivační citát.

Nejhorší, co pro sebe můžete udělat, je myslet ihned od rána na to nepříjemné, co Vás čeká. Raději si připomeňte, proč dnešní den strávíte tak dobře, jak jste si ho naplánovali. To Vám pomůže udržet si v hlavě mentální obraz toho, co Vás čeká a proč. Pokud se ani pak necítíte motivovaně, měli byste se zamyslet nad tím, co by se na Vaší aktuální situaci dalo změnit tak, abyste se příští den cítili lépe.

Vyberte si také nějaký inspirující citát a držte ho v hlavě v průběhu celého dne. Jakmile pocítíte potřebu větší motivace, vybavte si jej. Pomůže Vám to zvednout náladu a zbavit se negativních myšlenek.

 © Jana Ducháčková

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here