Kariéra vs. Vztah? Buďte úspěšná a přitom milována

0
2209

Jste samostatná, sebevědomá, máte vlastní slušně našlápnutou kariéru a hodně zájmů, v nichž si navíc vůbec nevedete špatně. Vyhýbá se vám jenom jedno – láska. Čím to je? Opravdu se vás muži bojí? Uspějte v souboji kariéra vs. vztah!

Kariéra vs. Vztah

Správní chlapi už vymřeli?

Zoufáte si, kam se poděli všichni normální muži? Lepí se na vás samé podivné typy, nesamostatní mamánci nebo zkrachovalé existence, které doufají, že jako svou morální povinnost přijmete péči o jejich maličkost. Vy ale fakt nejste Matka Tereza a toužíte po partnerovi, kterého si budete mít pro co vážit.

Sama mu toho nenabízíte zrovna málo. Ostatně tak plně odpovídáte diktátu dnešní doby. Ten velí, že byste měla být dokonalou manželkou, matkou, milenkou, kamarádkou, atraktivní ženou úspěšnou ve své profesi a ještě aktivní ve volném čase. Zmiňovaný plán plníte doslova na sto dvacet procent, tak kde děláte chybu, když vypadáte jako reklama na dokonalou ženu?

Takovéto nároky máte samozřejmě i na svůj protějšek. Nepotřebujete někoho, kdo se vám stane přívěskem, ale naprosto rovnocenného partnera. Můžete si to nakonec dovolit i z jiného hlediska. Když se nenajde vhodný adept na pana pravého, tak toho příslovečného mamuta domů se svým nadprůměrným platem pravděpodobně dotáhnete rovněž a rozhodně tak bez mužské péče neumřete hlady a ani nebudete trávit večery v slzách nad svým osamělým údělem, protože na to patrně nebudete mít čas. V pondělí jste totiž na angličtině, v úterý chodíte na zumbu a ve středu jste se chtěla vidět s kamarádkou.

Jste prostě moc rozmazlená?

Máte ze svých požadavků slevit, abyste mohla konečně být šťastná? Muž si totiž především vaši finanční nezávislost skutečně zásadním způsobem vykládá jako vlastní osobní selhání. Jeho role je jasně definovaná, to on má být živitelem rodiny. Pokud to tak není, dostává pocit, že ztratil vlastní identitu a cítí se ohrožen, jak zjistili při svých průzkumech sociologové.

Psychologové ovšem potvrzují, že stabilní vztah vystavíte na rovnováze. Jsou-li vaše očekávání realistická, to znamená, že nesníte o dokonalém princi a máte navíc sama partnerovi co nabídnout, nebojíte se kompromisů, jste připravena nejen dostávat, ale i dávat a počítáte též s tím, že vztah je potřeba pěstovat a udělat si na partnera čas, a to především v situaci, kdy bude obdobně vytížený jako vy, je v naprostém pořádku hledat si k sobě přiměřený protějšek.

Ovšem pozor, jistým úskalím je to, když se vaše sny o ideálu naplní v muži, který je zkušený, zralý a podobně úspěšný jako vy a zároveň i o něco starší. Většinou je totiž také tak trochu ženatý. Úspěšné ženy se nezřídka stávají milenkami. Tato role vám ovšem životní štěstí nepřinese, zpravidla totiž není příliš perspektivní. Naděje, že on se rozvede a připoutá se znovu k vám, bývají liché.

Jak být úspěšná a současně najít lásku? Jde to vůbec?

Jak z toho ven? Psychologové upozorňují na úskalí mnoha možností k výběru, tzv. overchoice. Abychom si v takovém světě, který otevírá celou řadu šancí, poradili, musíme neustále přemýšlet, analyzovat a vyhodnocovat. Dejte na chvíli svému rozumu pohov. Využijte toho, že žijete v epoše, která si může dovolit vztahy vystavovat nikoli na ekonomických či politických prioritách, ale „pouze“ na lásce.

Zkuste daleko více poslouchat svoje pocity, kterým v dnešní době rozhodně příliš prostoru nenecháváme. A to samozřejmě nejen při seznamování, ale i ve vztahu, který vám bez lásky doslova zahyne na logiku. Své racionality se ale při výběru toho správného muže nevzdávejte, v partnerství, které vás nenaplňuje a skutečně mu nevěříte, byste byla brzy nešťastná.

A nezapomeňte stále zůstat ženou a nechte muže, aby byl také mužem. A umožněte mu, aby vám dokázal, že je v něčem opravdu výjimečný, a to především pro vás a váš svět. Ani vy neumíte všechno, každý má své přednosti a v něčem vyniká a může vás obohatit. Když mu budete okázale dávat najevo, že ho nepotřebujete, brzy ho odradíte. Samozřejmě se nemusíte proměnit v uvzdychanou skleníkovou květinu, ale směle mu přenechte některé starosti a povinnosti a dovolte mu, aby se o vás občas postaral a hýčkal si vás.

© Holanová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here