Ostré lokty a soutěživost v dnešní době?

0
4325

Na dnešním trhu práce musíte mít ostré lokty, abyste mohli dosáhnout vytoužené pozice či kariéry. Tento proces vyžaduje mnoho úsilí a obětí a naše tendence směřují k porovnávání se s druhými. Jsem dost dobrý? Co když jsou ostatní lepší než já?

Tempo naší doby se neustále zrychluje a s tím se zvyšují i nároky na každého z nás. Kariéra a úspěch je to, co nám bývá vtloukáno dnes a denně do hlavy. A na základě toho se tak úmorně snažíme být co nejlepší. Motivace, vytrvalost a ambiciózní povaha je něco, bez čeho se na poli businessu jen těžko obejdeme. A také je to něco, díky čemu si plníme sny a dosahujeme našich cílů. Tyto charakterové vlastnosti jsou zaručeným klíčem k úspěchu.

Na naší cestě za úspěchem stojí jeden velký strach, který se nám nezapomene každou chvíli ozvat v naší hlavě. Jsem dost dobrý na to, abych uspěl? Co když jsou ostatní lepší než já? Tyto pochybnosti v naší hlavě se mohou stát velmi nepříjemnými a mohou ovlivnit naše myšlení a tím i náš postoj. Tento strach je nebezpečný, jelikož dokáže ovlivnit náš výkon, a dokonce nás i odradit od našich nápadů a plánů.

Tento strach je nebezpečný v těchto dvou věcech:

  • Začínáme se srovnávat s ostatními
  • Cítíme pocity méněcennosti

Tyto dva faktory na sebe prakticky navazují. Náš strach nás přiměje k tomu, abychom se začali srovnávat s ostatními. Snažíme se najít někoho, kdo je momentálně v horším postavení, abychom se sami cítili lépe. Zvyšuje nám to sebevědomí.

V případě, že vidíme kolem sebe spíše lidi, kteří jsou v lepším postavení, máme pocit méněcennosti. Začínáme se podceňovat, cítíme se špatně, jsme frustrovaní. V takovém případě se může stát, že začneme soutěžit s takovými lidmi a snažíme se jim vyrovnat. Naše ego neustále pracuje a nepřestane nás pokoušet, dokud nezískáme vytoužený pocit, že jsme při nejhorším stejně dobří.

Proces snažení a pracování na sobě je sám o sobě velmi dobrý a užitečný. Více se poznáváme a objevujeme své hranice a limity. Avšak pokud je tento proces založený na tom vyrovnat se někomu jinému, je na nesprávném základu.

Pokaždé bude někdo lepší a horší, než jsme sami!

Není nic, co bychom s tím mohli udělat. Zde je však pár tipů, které by nám mohly pomoci pokaždé, když budeme mít pocit, že závod prohráváme.

  • Dokážu vnímat svoji hodnotu – Vidíme sami sebe takoví, jací jsme a vážíme svých pozitivních charakterových vlastností
  • Dokáži se ocenit – Vnímám své dosažené úspěchy a dokážu se za ně ocenit
  • Srovnávám se pouze se sebou samým – Závodím pouze sám se sebou, vidím svůj pokrok a zlepšení

Pokud se soustředíme na to, kudy kráčí ostatní, zapomínáme přitom na to, kam vlastně kráčíme my. Naše pozornost se stává nestálou a místo toho, abychom se soustředili na svůj vlastní výkon, vidíme pouze výkon druhých. Je poté jasné, že náš výkon nemůže být tak dobrý, protože nejsme plně soustředěni. Proto pracujme na sobě, snažme se a soutěžme, ale nikdy nezapomeňme, že nejlepším člověkem pro srovnávání v soutěži jsme my sami.

© Petra Zápotočná

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here