Motýlek, kapesníček a další pánské doplňky se opět vracejí! Buďte in!

0
2487

Od doby, kdy pračlověk stáhl kůži z uloveného zvířete a přehodil ji přes sebe, aby mu nebyla zima, je móda odvěkým tématem člověka. Někdy je až zarážející, jak války a malichernost jdou ruku v ruce, připomeňme si například Marii Antoinettu, která se svojí malicherností byla jedním z aspektů rozpoutávajícím Velkou francouzskou revoluci. Od těch dob však mnoho vody uplynulo a přesto zůstává něco společného, a to záliba mužů v módě. Hodinky, motýlky, kapesníčky vracejí mužům jejich eleganci.pánské

Jak šel čas s pánskou módou

Bývaly doby, kdy nejen ženy dbaly na to, co mají oblečené, jak moc jim to sluší a zdali jdou s dobou. I když za dob železné či bronzové to byly v podstatě pouze ženy, pro které se začaly vyrábět první šperky. Avšak již v dobách starověkého Řecka či Říma se začala obliba v ošacení a zdobení projevovat i u mužského pokolení. Zdánlivým vrcholem mužské malichernosti byla renesance či baroko. Vždyť v té době šlechta, jež představovala jedinou vrstvu, která měla čas a prostředky se o módu zajímat, umírala pro své špatné hygienické návyky a nánosy azbestového či rtuťového make-upu.

Vývoj pánské módy však nemusí prezentovat na existenci lidstva, postačí se zaměřit na vývoj od počátku minulého století k dnešním dnům. Minulé století až do jeho padesátých let probíhalo dosti slibně. Muži byli elegantní, nosili obleky a klobouky, slušivé kabáty a byly to bezesporu gentlemani. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se však mnohé změnilo, přišlo období revoluce a vzpoury, počínaje dlouhými vlasy a odhalenou hrudí v dobách hippie, pokračuje šílenou a nevysvětlitelnou dobou umělých materiálů, vycpaných ramen a zvláštních účesů osmdesátých let, dále pak rockerským obdobím let devadesátých, metrosexuálním stylem počátku jednadvacátého století a konče současností, tedy obdobím lumbersexuálů, hipsterů a samurajů.

Návrat k eleganci

Přes veškerou zoufalost druhé poloviny minulého století a přelomu tisíciletí se však objevilo světélko naděje, skrze které snad svítá na lepší časy. V pánské módě se objevuje elegance, která tu byla v první polovině minulého století. Elegance, která je symbolem mužů daleko více, než kostkované košile a zarostlé brady statných dřevorubců. Muži si oblíbili obleky, saka, svetry, košile, kravaty, motýlky, atd. a dali jim novou šťávu. Přetvořili obleky představující dresscode právníků či finančníků na styl, co má originálního ducha.

Pánové vs. dámy

V tento okamžik jest zarážející pouze jedna věc. Jak to že pánové objevili slušivost a sexappeal elegantního stylu, ale dámy se od své elegantní ženskosti podpořené šaty, slušivými balerínami či podpatky pomalu, ale jistě vzdalují a naopak oblékají legíny, jež odhalují jejich spodní prádlo, nosí pánské vytahané rifle s běžeckými botami, i když jdou do společnosti, a na závěr si dennodenně oblékají upnuté rifle s děravými koleny, jež působí, jakoby často umývali záchod, klečíc u toho na kolenou. Vytváří se tak zvláštní disproporce, kdy muži se svou elegancí vypadají lépe a upraveněji než ženy a ženy naopak vypadají více mužsky.

Kravaty vs. motýlky

Vraťme se však k pánské módě a módním doplňkům, které jsou ve světě pánské módy velice oblíbené. Jedním z prvních jsou staří, dobří a vysoce elegantní motýlci, které však generace dnešních mužů povýšila na naprosto novou úroveň. Motýlci jsou v dnešní době vyráběni z nejroztodivnějších materiálů a s úžasně oduševnělými vzory. Dnešním klasickým doplňkem jsou dřevění motýlci, kteří dokonale podtrhují pánský oděv a dávají mu punc vtipu. Velice zajímavý kousek, se kterým jsem měla v poslední době možnost se setkat, byly motýlci vyrábění 3D tiskem, jež mě naprosto odzbrojili.

bowtie-923969_1280

Kapesníčky v klopách a manžetové knoflíčky

A protože pánové v dnešní době nosí sako, sahají velmi často po kapesníčku, kterým zdobí svoje klopy. Kapesníčky se povětšinou vyrábějí z hedvábí a obdobným materiálů, a to s nejrůznějšími vzory. Rukávy svých košil pak doplňují manžetovými knoflíčky, které jsou taktéž vyráběny ve všech představitelných podobách a napodobeninách. Dokonalé je, že existuje velké množství mladých podniků, které se výrobou těchto originálních pánských doplňků zabývají.

Nezapomeňte na ponožky

Mým oblíbeným doplňkem jsou barevné či vzorované ponožky do polobotek, které dokážou oživit jakýkoliv outfit a vdechnout mu nový život. Stejně tak jako motýlci, kapesníčky či manžetové knoflíčky i ponožky jsou vyráběny mladými a talentovanými lidmi, kteří z těchto obyčejných věcí dělají báječné pánské doplňky.

Na závěr našeho článku bychom neměli zapomenout zmínit pár dalších kousků, jako jsou pánské hodinky, šátky, pásky, peněženky či tašky. Pokud chcete být elegantní a originální, meze vaší představivosti a hlavně vašemu vtipu se nekladou.

© Markéta Vlková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here