Tajemství radostného života Seveřanů: Hygge a minimalismus

2
2523

Jak je možné, že se Severské národy řadí mezi nejšťastnější na světě navzdory chmurnému počasí? A v čem vlastně spočívá „to“ celé tajemství Severského blahobytu? Nejen na to najdete odpověď v dnešním článku.
Letošní rok 2017 převzalo Norsko titul nejšťastnějšího národa a svůj titul tak „ukradl“ sousednímu Dánsku. Není tomu ale náhodou. Severské země se totiž již delší dobou umísťují ve finální desítce. Podle průzkumu, který proběhl pod vedením vědců z University of Warwick za to může především obecná „dobrá nálada“ se kterou se seveřani rodí a jejich odolnosti vůči depresi. Vědci tak tvrdí, že „severské“ štěstí ani tolik nespočívá v socialistickém státu nebo všudypřítomnými svíčkami, jak si někteří myslí. Tajemstvím jsou jejich genetické předpoklady.

Jedna z dalších věcí, která mne na průzkumu zaujala je také to, že většina Seveřanů má nižší očekávání od života než většina z nás, Čechů.  Jejich životní „naplněnost“ tak spočívá v tom, že plnění jejich snů a cílů není tolik náročné a snadněji dosažitelné. To je také jeden z důvodů, proč jsou celkově více spokojení. Toto tvrzení může podpořit třeba i tento průzkumu.

Zdravý životní styl a Hygge

Z osobní zkušenosti ale mohu také říct, že za tím vším může být i to, jaký mají Seveřané přístup ke zdravému zdravotnímu stylu. To totiž byla jedna z věcí, která mne při přestěhování se do Dánska překvapila. Aktivní jsou totiž lidé každého věku a sport je tu brán více jako způsob relaxace a odpočinku než něco, co děláte za účelem vypadat dobře. Mezi nejoblíbenější sporty tak patří běhání, jízda na kole a chůze. Populární je tu také plavání a otužování. Co jde ale Seveřanům nejlépe? Hygge!

Pod slovem „Hygge“ si potom můžete představit chvíli odpočinku, kdy nic neřešíte a věnujete se jen relaxaci, a to ať už sami nebo ve společnosti přátel či rodiny.  Žádné diskuze o politice, krizích nebo sdílení negativních myšlenek. Stejnou atmosféru si můžete vytvořit i v prostředí vašeho domova. Jak? Uvařte si dobrý čaj, zapalte svíčky a nechte se unést daleko od přítomnosti díky vaší oblíbené hudbě, zatímco jste zachumlaní ve vaší oblíbené dece. Naučte se „vypnout“ a uvidíte, že se tak stanete více produktivním a uvolněným ať už v pracovním či osobním životě.

Žít jednoduše

Jako poslední bod bych chtěla zmínit také to, jak důležité je prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Seveřané upřednostňují jednoduchost a minimalismus a z vlastní zkušenosti mohu říct, že rozhodně nepatří mezi národy „sběratele“ jako třeba Češi. V bydlení preferují světlé barvy a přírodní tóny dřeva, které zútulňuje celý prostor, který je velmi vzdušný. Útulný domov hraje ve Skandinávii důležitou roli. Přeci jen zde každý tráví hodně času, a tak je třeba, aby se tam každý cítil dobře a spokojeně.

Univerzální odpověď na to, co je hlavní příčinou „spokojenosti“ severských národů neexistuje. Jejich tajemství se totiž skládá z více faktorů – ať už se jedná o ty kulturní, genetické nebo ty objevené. A Samotní seveřané? Ti to nějak neřeší a žijí svůj spokojený život takový jaký je. Ať už zrovna prší nebo fouká vítr, vždy je uvidíte spokojeně projíždět ulicemi na kolech s úsměvem na rtech.

Dnešní příspěvek vznikl díky spolupráci s dánským internetovým obchodem Trendhim, který je expertem na pánské doplňky a šperky.

Autor: Lenka Malinová, Blog

2 KOMENTÁŘE

  1. No jo 🙂 to je super, že se seveřané pořád usmívají. Já to tak nemám. Nejsem totiž blbeček, abych byl pořád “happy v socialistickém státě”, nebo jak to autorka napsala – vím že i “negativní” emoce k životu patří a nebráním se jim. Jsou tu z nějakého důvodu a slouží svému účelu, protože nejsem jejich otrok. Jsou tu aby mi sdělili že není něco v pořádku a dohnali mě k akci. Ti “seveřané”, to jsou vlastně jen úplně vymití mozečkové s kvótami na množství žen na pracovišti atp. co si k sobě do vlasti ve velkém vozí své nové pány z Afriky a blízkého východu. Fakt jsem rád, že nejsme jako oni.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here