5 základních věcí, které vám pomohou v hubnutí

0
1630

Namotivovaní příběhy lidí z časopisů nebo na internetu, inspirovaní obrázky vysportovaných lidí z internetu, zkrátka jste se tentokrát dokonale vyzbrojili pro boj s nadbytečnými kily. Základy máte, opravdu vás ale spasí, že máte perfektně naučeno, že vaše snídaně by měla mít přesně 1345,434 kilojoulů? picjumbo.com_HNCK1403

Hubnutí je v hlavě

S touhle tezí se nedá než souhlasit. Fitness nadšence do pekel tak úplně nesvrhujte, jestli vás nakopne pohled na břicho pevné jako skála, rozhodně se vám to bude hodit. Bez vnitřního motoru však svůj boj zkrátka nezvládnete. Hubnout se nedá proto, aby si vás už konečně všiml atraktivní spolužák/ta blondýnka z účtárny nebo vám matka přestala kritizovat velký zadek.

Počítat kalorie se musí

To je samozřejmě pravda, pokud budete snídat šlehačkový dort, obědvat šlehačkový dort a večeřet, inu, šlehačkový dort, tak se vás budou držet kilogramy jako klíště. Jestli ale máte kalorické tabulky i pod polštářem, vašim nejoblíbenějším konverzačním tématem je to, zda je dietnější květák nebo brokolice a před každou večeří rodině provedete podrobný rozbor toho, co si naložili na talíř, tak přibrzděte.

Není na škodu si orientačně sečíst, kolik toho vlastně sníte a porovnat to s vaším energetickým výdejem. Představu si ale udělejte spíš rámcovou, abyste měli jasno při pohledu na množství. Naučte se především konzumovat přiměřené porce, rozhodně zapomeňte na nakládání si plných talířů ve stylu maminek nebo babiček, které vás navíc nutily dojíst. Pokud se tedy neživíte jako dřevorubec. Zlomit dětské stravovací návyky bude ovšem na vaší cestě, pravda, jeden z těch obtížnějších mezníků.

Když budete mít komplexnější ponětí o jídle, které si ve svém hubnoucím plánu můžete dovolit, nevykolejí vás ani nečekaná situace, kdy se ocitnete na oslavě a vážně vám tu nikdo neposkytne podrobný soupis, z čeho se skládá ten obložený chlebíček. Budete vědět, jestli na něj máte ještě rezervu nebo byste si měli dát už jen spíše méně vydatnou večeři.

Celkový kalorický příjem je totiž samozřejmě hlavní a snahy o redukci váhy se nesestávají z důsledného chroustání mrkve. Která vám navíc nechutná. Strava musí být pestrá. Zapomeňte na zaručené rady jak zhubnout tak, že vynecháte pečivo/přílohy/sladké/slané, které pravděpodobně dlouhodobě aplikovat prostě nezvládnete. Navíc se musíte smířit s tím, že si vedle vás občas tu čokoládu někdo dá a ještě vám ta dobrá duše s péčí a láskou nabídne.

Když vám to trochu „ujede”

Dopřáli jste si přece jen „nad plán”? Stres je zabijákem jakýchkoli pokusů o zhubnutí. Dobrá, možná jste se těch kilogramů pracně zbavili, ale nepanikařte, z jednoho kousku toho výborného koláče na vás okamžitě všechny zase nenaskáčí.

I když vybočíte, ať vás ani nenapadá rezignovat s tím, že to stejně nemá smysl a navrch všechno ještě dorazit vypleněním cukrárny nebo lahůdek. Prostě pokračujte v nastaveném režimu. Dobrá zpráva: Podle psychologů trvá vytvoření nového návyku asi jednadvacet dní. Takže i když byste za fastfood upsali duši ďáblu a v oddělení sladkostí v supermarketu málem lezete po zdi, vydržte, touha sníst úplně všechno časem poleví a vaše tělo se naučí samo regulovat hlad, sytost i chuť.

Vykašlete se na poučky

Naslouchejte sobě a tomu, co chce váš organismus. Roky se tvrdilo, že když nebudete snídat, tak prostě nadváhu nezlikvidujete. Dnes už jsou vědci opatrnější. Snídaně metabolismus nijak významně nezrychlí. Zato nastartuje trávení a vy máte hlad. Zopakujme si to: Důležitější je, kolik toho sníte celkem. Nezáleží na tom, zda to sníte v šest hodin nebo až v jedenáct.

Totéž platí i pro oblíbené teze jako „jezte šestkrát denně” či „jídlo každé tři hodiny” a jim podobné variace. Tradovalo se, že něco podobného pomůže udržet v chodu metabolismus. Pak jiné chytré hlavy přišly pro změnu s argumentem, že čím častěji jíte, tím je pro vás taky těžší se „uhlídat”.

Co z toho plyne pro vás? Ráno jste schopni si dát jen kávu a vyhovují vám tři jídla za den? Držte se toho.

Spokojenost, základ hubnutí

Když se totiž budete do čehokoli nutit, ať je to frekvence jídla nebo jeho složení, prostě nezhubnete a tenhle proces se pro vás stane jen trápením. Chutnají vám brambůrky? Tak si je občas dejte. Večeřet rohlík není hrdelní zločin a cukr vás obratem nezahubí. Nastavený režim pro vás musí být udržitelný, počítejte s tím, že je na zbytek života. Nárazové diety nemají smysl.

© Holanová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here