5 rad, jak vyhrát boj s leností aneb překonejte odpor k práci!

0
4792

Když ona je lenost tak pohodlná! ,,Co děláme ručičky, nožičky? Válíme se,“ povídá kuchař v krásné pohádce Tři veteráni. Jak jednoduché by bylo, kdybychom se mohli jen válet. Ale upřímně. Bavilo by vás to dlouhodobě? Nezačínali byste se po pár dnech nudit, nicnedělání by se stalo téměř nesnesitelné a vaše dosavadní plány a sny by ztroskotali na lenosti.

Mnoho lidí však nemá problémy s dlouhodobou leností, protože ta v našem století, pokroku a společnosti není úplně možná. Větší trápení jsou s krátkodobými nešvary…s prokrastinací a s náhlou chutí nedělat vůbec nic. Jak se vymotat z takových myšlenek a vrátit se zpět k práci?

Když budete lenošit, budete toho mít na starosti mnohem více, než kdybyste vstali z gauče a práci si rozložili do dnů. Jistě jste někdy zjistili, že se práce nějak neuvěřitelně kupí a násobí snad desetkrát, když ji odložíte. Pokud odkládání aplikujete pravidelně několik dní po sobě…:D pak je zbytečné popisovat, jak budou vypadat následující dny, až všem bude hořet koudel a o výsledku práce ani nemluvě. Méně lenošení znamená méně práce a hlavně méně stresu. Nenechávejte si úkoly na poslední možné dny, kdy k nim budete usedat a už během zasouvání židle ke stolu budete ve stresu, protože už teď víte, že je pozdě. Práci už od prvního momentu odfláknete, protože víte, že byste ji nestihli dokončit.

Máme tu pár rad, díky kterým se podobným situacím vyhnete!

  • První rada zní: vezměte si tyto rady k srdci
  • Druhá rada nad zlato je jednoduchá. Udělejte si plán a dodržte ho!

Není nic jednoduššího než sepsat si body práce, úkolů, projektů, které musíte během dne stihnout. Náročnější je vstát a jít něco dělat. Proto byste se měli v souvislosti s druhou radou dobře a co možná nejlépe motivovat! Není nad naplánovaný program, který si na konci dne spokojeně odškrtnete a budete mít ze sebe radost. A co radost! Zítra se nebudete stresovat a přemáhat se ke stejným povinnostem znovu a znovu.

  • Make a plan

Jestliže nenávidíte do morku kostí plánování a různé seznamy, kartičky a body, které ,,musíte“ plnit a pak si je jako maniak odškrtávat, sesumírujte si potřebné povinnosti v hlavě a motivujte se k nim vlastním způsobem. Tak či tak, plán mít prostě musíte. Pokud vám nezabere napsaný nebo vizualizovaný plán před očima, měli byste se lépe motivovat.

  • Dobrá motivace vede k lepšímu výkonu

Bez motivace a vnitřního přesvědčení, že tohle prostě musím udělat, by práce nešla. Motivovat se můžete podle svých potřeb, podle své lenosti, podle práce a hlavně podle toho, co na vás zabírá. Metoda cukru a biče není pro každého a musíte si najít způsob, který vám bude vyhovovat. Všechno, co uděláte, má cíl a smysl! Takže pokud vám v něm brání lenost, odpálkujte ji motivací a jasnou vizí.

  • Hlavní je, aby si člověk udělal pohodlí

Jeden moudrý a velmi pracovitý muž jednou řekl, aby člověk pracoval na čisté lince a uměl si u toho udělat pohodlí….a měl pravdu. Pracoval manuálně se dřevem, budoval domy a zahrady. Přesto věděl, že i v takovém prostředí se může pracovat čistě a příjemně. Čistý stůl, čisté myšlenky. Také se vám lépe pracuje v prostředí, kde to nehýří nepořádkem, chaosem a špínou? Rozhodně se vám bude pracovat lépe v místě, kde to voní, máte tam denní světlo, předměty, které máte rádi a vše je uspořádané podle vašich představ. Nepodceňujte své pracovní stoly, ponky, auta a kanceláře. Vytvořte si prostředí, kde vám bude dobře.

  • Buďte offline

Být jednou v práci offline a bez zbytečného rozptylování. Dokážete si to představit? Pokud ano, pak je to velmi dobře. Není nic horšího, než když máte rozdělanou práci, máte chuť tvořit, myšlenky vám jedou tím správným směrem a najednou se ozve známé zakňourání ze sociálních sítí. Všeho necháte, hlavně se necháte vyrušit a práce je ta tam….nejen, že je to nevhodné vůči ostatním, ale navíc si tím podkopáváte vlastní práci.

Každý z nás byl někdy líní. Někdo víc, někdo míň. Ale všichni někdy potřebujeme odpočívat a měli bychom relaxovat pravidelně. Pamatujte si, že nemusíte stihnout nesplnitelné a nereálné seznamy úkolu během jednoho dne. Rozkládejte si úkoly na části, postupujte pomalu, jednotlivě a hlavně se u toho nestresujte.

© Barbora Mikysková

Čtěte také: Nuda je zdravá

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here