Štěstí: Co je to a proč po něm toužíme?

1
2279

„Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera…” řekněme si klasickou větu s nebohým studentíkem zkoušeným za bedlivého dohledu přísného češtináře v populárním českém filmu.štěstí

Hodně po tomhle pocitu toužíme a pro každého znamená něco jiného. Co, to mnohdy nevíme ani my sami. A navíc se do toho vložili vědci. A co zjistili? Štěstí máme (naštěstí) v genech. Alespoň se nevyplní chmurná předpověď Světové zdravotnické organizace o tom, že do roku 2020 deprese obdrží „krásnou” druhou příčku na seznamu nemocí. Celých čtyřicet procent v tomto směru mimo to můžeme vlastními silami ovlivnit. Jak?

Za pocit štěstí může naše mozková kůra, konkrétně levá půlka její přední části. Občas taky tvrdíte, že se váš svět určitě znatelně vylepší až… zaplatíte hypotéku, doděláte školu, najdete si lepší práci, začnete víc vydělávat, zhubnete atd.? Štěstí nečeká, až se ručička na váze pohne kýženým směrem. Jde o stav mysli, k němuž se můžete dostat vlastními silami, teď hned. Kazíme si ho totiž sami nevhodnými vzorci chování. Vzorem nám mohou být dle výsledků průzkumů prý lidé věnující se meditaci.

Usmívejte se

Zafunguje to. Optimismus je totiž vydatně nakažlivý. Nemusíte k tomu být zrovna zenový mnich. Na život se stačí podívat z té lepší stránky. Máte momentálně den, jež byste s chutí u někoho tam nahoře reklamovali? Nebude to ale trvat věčně, přeneste se v čase, myslíte, že vás budou stávající problémy trápit ještě za rok nebo pět? Už si na ně nevzpomenete, to, že se vám občas nedaří, je totiž normální a zase bude líp.

Dívejte se kolem sebe

Všimnete si totiž mnoha drobností, které stojí za to. A naučíte se z nich mít radost. Těšte se třeba, že si koupíte oblíbenou čokoládu nebo nebudete muset zítra vstávat do práce. Spolehlivě vyváží i fakt, že se (stále) nevejdete do plavek (tak si pořídíte větší, dokud prodavačka při dotazu na vaši velikost nekroutí hlavou, pořád nejste ztraceni) a to, co si myslíte o svém šéfovi, nemůžeme přepsat, protože by nám červenala klávesnice.

Obklopte se (nejen) lidmi, kteří vás mají rádi

Zrovna rozdělujete příbory, půlíte pohovku (pes zůstává naštěstí vcelku) a balíte si zubní kartáček? Tady to prostě nevyšlo. Zlomené srdce opravdu bolí. Mezilidský kontakt je však „zdravý” a vůbec nevadí, že zrovna po boku nemáte pana Osudového nebo slečnu Perfektní. Kdy naposledy jste zašli na kávu s kamarádkou (pokud jste něco nepotřebovali) a zavolali rodičům (nedošlo-li jídlo nebo finance)? A pozor: Nestavte svoje štěstí výlučně na ostatních. Jsme osoby chybující, druzí mají nárok na to neodpovídat vždy vašim představám.

A pokud se ve vašem akčním rádiu zrovna vážně nenachází lidská bytost, která by na vás měla chvíli, je načase si pořídit zvířátko. To vám nikdy neřekne: „Promiň, teď se mi to zrovna nehodí.” A bonus? S péčí o ně získáte každodenní náplň vašeho života a rozhodně nebudete mít kdy na nudu. Začnete si navrch připadat užiteční. To malé chlupaté stvoření vás potřebuje, i když umíte uvařit jenom míchaná vajíčka, je-li příznivá konstelace hvězd, a instruktor v autoškole vás na pokraji infarktu donutil na druhé hodině opustit neprodleně vozidlo.

Vyplavte endorfiny

Čokoláda je na dobrou náladu fajn, ale až vás přece jen začnou posílat: „No, ale vedle jsou ještě Nadměrné velikosti,” tak to nebude zrovna ideální stav. Vezměte děti, psy nebo alespoň dobré boty a běžte se zničit ven. Pořádná procházka ostrou chůzí vám udělá dobře na duši i na těle.

Vyplňte svůj čas užitečně

Dělejte cokoli, co vás baví a posouvá dál. Najděte si aktivní náplň volného času, věnujte se konstruktivním činnostem, mějte svou vizi, to, čeho byste rádi dosáhli. Vytáhněte někoho ze svých blízkých třeba do kina. Nemusíte vyrazit zrovna na nejnovější pákistánské psychologické drama, postačí i romantická komedie. Nebo oprašte angličtinu a vraťte se zase do lavic. Naštěstí už nemusíte doma zkoušet sveřepě tvrdit, že ne, vám tu žákovskou fakt zapomněli dát.
© Holanová

Čtěte také: Štěstí Dánů

1 komentář

  1. Pravda pravdoucí. Stačí tak málo, abychom byli spokojenější. Vzpomínám, jak jsem byla jednou vykolejená a dobrý přítel mi dal dobrou radu. Spočívala v podstatě jen v 5 minutách vědomého uvolňujícího dýchání (plus pár věcí navíc). Za těch 5 minut jsem do práce odcházela s výrazně lepší náladou 🙂 Je velká škoda, že tak opečováváme svá auta, své mobily a své oblečení, ale nevěnujeme ani polovinu takové péče vlastní mysli. Nikde jinde to štěstí totiž fakt nenajdeme. Někdy to chce, pravda, víc než jen radovat se z drobností a jít do kina či pořídit si psa. Ale i v těchto drobnostech se skrývá mnoho.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here