3 nejzákladnější poznání pro spokojenost, zdraví, vztahy

0
3511

Jedny z nejzákladnějších poznání, která všichni -tak nějak- známe, ale téměř každý z nás na ně někdy zapomněl…

3 stromy

Míváme tendence ta nejjednodušší poznání, která mnohdy máme v mysli/srdci vryta již od dětství, opomíjet. Pojďme si 3 základní připomenout…

  1. Život je víc než věci nebo peníze

Lidský (i zvířecí nebo rostlinný) život má mnohem vyšší cenu než věci. Je nám to jasné, přesto většina z nás někdy “zblbla”. Rozkřičet se na rodiče, kvůli zabavenému telefonu, rozzlobit se na manželku za odřené auto, vynadat manželovi za chybějící cenný dárek k oslavě 5 společně prožitých úplňků… To jsou chyby, kterými zbytečně ubližujeme sobě i milovaným.

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné.“
Erich Maria Remarque

Kdyby se nad vás teď snesla vesmírná loď a řekla: „Dejte nám mobilní telefon nebo rodinného příslušníka na roční zkoumání.“ po pár vtipech byste měli jasno – s radostí byste jim předali mobil i s nabíječkou. I kdybyste tam měli rozehranou hru a výhodný paušál!

Život má nevyčíslitelnou hodnotu.

2. Lež není řešení

Byl jednou jeden muž, starosta malého městečka, který se opájel svým vlivem. Jeho touha po moci byla neukojitelná. Sedával ve velkém křesle, popíjel drinky z křišťálových sklenic a vydával nesmyslná pravidla.

Zdálo by se, že žil spokojený život. Téměř každý den ho ale iritovalo slunce. Nedokázal jej ovlivnit, nedokázal se mu rovnat. On vládl městečku, kde ho každý znal, ale slunce všemu, na co jeho paprsky dolehly. Nikdo slunci neodporuje, nikdo s ním nesoupeří a zná ho i ta nejnevšímavější pouštní krysa .

Touha starosty po vyrovnání se nebeské síle stoupala každý den, až jednoho dne vyšel s prohlášením, že slunce neexistuje. Odmítal (veřejně) připustit, že existuje něco nad ním, něco větší, známější a mocnější. Aby ostatní přesvědčil, jednou v noci vystoupal na nejvyšší kopec ve městě. Stoupl si ke stromu, jenž se na vrcholku tyčil a vyčkal rána. Ráno vyšlo slunce. Muž se schoval do stínu stromu, odkud zářivý gigant nebyl vidět. „Hle, slunce není!“ Byl to velice důkladný lhář, proto věděl, že kdyby po tomto tvrzení vyšel ze stínu, lež by se provalila a zářila by přímo na jeho tváři. Zůstal tedy ve stínu a točil se tak, jak slunce plulo oblohou. V noci si odpočinul, ráno se opět točil. Za deštivých dní bedlivě hlídal oblohu, zda mraky kryjí důkladně, aby ani paprsek neprokázal, že lhal. Neměl čas ani na radost. Stal se obětí své vlastní lži. To se lhářům stává…

3. Alkohol ani cigarety nejsou zdravé

Třeba to tak neuškodí, třeba se najdou nějaké benefity… Neomlouvejme si něco tak nesmyslného a zbytečného. Až na zcela výjimečné případy člověk nejlépe funguje bez oblbováků. Jistě, na dezinfekci zubního kartáčku může být alkohol vhodný. Jedna sklenka ke svátečnímu obědu pravděpodobně silné tělo nepoškodí apod. Ale co se větší míry týká (zhodnocení, co je větší míra, leží na každém z nás) tam je dobré pamatovat, že:

Poškozování těla a mysli
není zábava,
ale neúcta.

Doporučujeme: Test: Jak jste úspěšní?

Jaká 3 poznání považujete za základní pro úspěch, spokojenost, zdraví, vztahy/lásku?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here