13 knižních tipů, které doladí vaši dovolenou

0
2223

Sluníčko pálí a vy si balíte kufry, ale stále vám něco chybí. To něco bezpochyby nahradí správně zvolená knížka. Bude vám dělat společnost u azurového moře, na samotě v chalupě, zkrátka kdekoliv na vaší vysněné dovolené. reading-925589_1280

Dnes vás provedeme nejrůznějšími knihami, které si můžete vzít na dovolenou. Na své si přijdou nejen čtenáři prahnoucí po nových knihách, ale i milovníci starých klasik, hloubaví čtenáři luštící detektivní zápletky nebo ženské čtenářky toužící po romantickém prázdninovém čtení. V žádném případě nezapomínáme ani na motivující a inspirující knihy z oblasti osobního rozvoje.

Není nad českou krajinu a nostalgii zašlých časů

Vyrážíte na chalupu a možná budete čas trávit sami? Chcete si zavzpomínat na doby, kdy s vámi chatu sdíleli prarodiče, vy jste běhali malí po loukách a neměli jste hlavu plnou pracovních povinností? Zavzpomínejte na staré časy s knihami, které jsou ideálním ,,převozníkem“ ze současnosti do minulosti.

Nacházíte se v Nymburku, malém městě, kterému dominuje pivovar. Společnost žije rozjíveným způsobem typickým pro dobu první republiky. Ocitli jste se na začátku dvacátých let a spolu s autorem Bohumilem Hrabalem se vracíte do jeho dětství, vzpomínek na rodinu a přátele. Kniha Postřižiny vypráví o vztazích, přírodě a její atmosféra je úsměvně milá.

Silný příběh zakomponovaný do překrásné krajiny slovenské vesničky Želary nabízí kniha Jozova Hanule, jejíž námět byl zfilmován. Děj příběhu se odehrává během německé okupace a osudy hrdinů budou stát před velkou zkouškou. Eliška, nemocniční sestra, je nucena uprchnout s neznámým mužem Jozou do malé vesnice, kde se spolu musejí naučit žít a především vycházet. Prchá do civilizací neposkvrněné přírody, před gestapem a začíná zcela jiný a nový způsob života.

Baví vás pátrat po záhadách?

Výbornou volbou bude kniha Analytik. Hlavní hrdina Frederick Starks obdrží dopis, jehož řádky jsou velmi výhružné. Jeho odesílatel se rozhodl, že Starksovi znepříjemní život, připravil si pro něho nebezpečnou hru a pokud Starks neodhalí jeho identitu včas, autor dopisu zavraždí padesát dva lidí, kteří jsou pro Starkse blízcí. Jak se Starks postaví k této výzvě?

Ochladíte se severskými detektivkami

Pokud holdujete detektivním příběhům, jejichž zápletky se týkají univerzitního prostředí jako například česká kniha Modré stíny od Michala Sýkory, který se u nás jako jediný věnuje detektivkám právě z univerzitního prostředí, neměli byste doma nechat Vražednou akademii. Budete svědky vyšetřování akademických profesorů v chladném Stockholmu.

Ostrůvek Farö se stane místem podezřelé chladnokrevné vraždy muže. V kempu se rozbíhá vyšetřování, které vede Karin Jacobsson a novinář Johann Berg. Pokud se chcete vydat na tajuplný ostrůvek, přečtěte si Vražedné léto.

Severské detektivní příběhy si čtenáři za poslední roky velmi oblíbili, ale pokud si nechcete v horkém létu připomínat sníh a pochmurné detektivní zápletky, které si šetříte na sychravý podzim, sáhněte raději po něčem ,,typicky“ letním.

Feel good books

Kavárnička v Kábulu nabízí svým čtenářům příběh různých žen, jejichž osud se spojuje v malé kavárničce v Kábulu. Její majitelka Sunny, která se do Kábulu přistěhovala z Ameriky, stále poznává nový domov. Seznamuje se s cizí kulturou, zvyky a mezi lidmi si velmi rychle najde přátele. Nemůže se však smířit s přístupem místních mužů k ženám.  Rozhodne se, že pomůže afghánské dívence, která střeží tajemství. Příběh je plný přátelství, lásky a ochoty, kterou si lidé často neuvědomují.

Klasik a učebnicový příklad českých kouzelných příběhů je Ota Pavel. Jeho povídky v knize Zlatí úhoři nebo Smrt krásných srnců z prostředí Křivoklátska a z okolí Berounky lákají lyrickými popisy krajiny a dojemnými vzpomínkami na tatínka hlavního hrdiny. Po přečtení se budete chtít vydat vlakem do tamní krajiny.

Máte rádi literaturu Jižní Ameriky? Marcela Serrano, chilská autorka, napsala román Deset žen, a postupně vám představí jednotlivé hrdinky, které se sešly u své psycholožky. Každá kapitola je věnovaná jedné pacientce, které se prostřednictvím vyprávění o životě a minulosti dostanou k osobním problémům, se kterými se léčí. Pointa každí kapitoly tkví v otázce, co je to štěstí, a čeho si lidé mají vážit.

Klasika, která pohladí a nikdy nezklame

Čtenáři Josepha Hellera uvítají jeho knihu Portrét starého umělce. Hrdina Eugene Pota je romanopisec hledající námět své knihy. Ale neví, kde začít a o čem psát. Kniha je autobiografická a její vypravěč neustále hledá své téma. Samotné hledání se stane tématem knihy. Nebude to jen uvažování o správném a velkém tématu, Eugene Pota komicky glosuje rozhovory se svou ženou Polly, se svým vydavatelem a neustále vzpomíná na milostné a pracovní zážitky. Vyprávění je vtipné, inteligentní a sarkastické. Pota zprostředkuje mysl spisovatele, marně hledajícího námět, kterým by oslovil široké publikum čtenářů.

S knihou k osobnímu rozvoji a růstu

Dovolená je ideálním místem, kdy můžete přemýšlet o svém životě, životním stylu a osobním růstu. Pokud se chystáte na podobné rozjímání, zabalte si sebou například knihu Kdo se směje naposled. Román od Arjuna Ardagha se zaměřuje na duchovní rady lidem, kteří chtějí prožít spokojenější a naplněný život.

Nevíte, jak přečíst druhé lidi? Chtěli byste se dostat na kobylku pravdy jejich tvrzení? Pomocnou ruku vám podá Příručka bývalého experta FBI – Jak prokouknout druhé lidi, kterou napsal Navarro Joe. Autor je expertem na neverbální chování a ,,četl“ lidi jako agent kontrarozvědky FBI. Láká vás rozluštit finty a kamennou tvář ostatních, přijít na jejich myšlenky, záměry a pocity? Skrze nejmenší detaily lidského chování se dozvíte způsoby, jakými člověk vyjadřuje náladu, sebevědomí a myšlenky.

Michelle Gielanová vám pomůže s přijímáním pozitivní změny a jejím šířením okolo sebe. V knize Vysílání štěstí se dočtete o způsobech, kterými ze sebe uděláte šťastného člověka. Spisovatelka knihu komponovala jako návod na osobní rozvoj štěstí a návod, jak tímto štěstím zahrnout i lidi okolo sebe. Jestliže si chcete svůj mozek a mozek blízkých naprogramovat na pozitivní vlnu, sáhněte právě po této příručce.

Být veselý, dokázat číst druhé lidi je přáním mnoha z nás, a jestliže už ovládáte své štěstí a čtete druhé, zapracujte s knihou Není důležité, co říkáte, ale jak to říkáte na vašem sebeprosazení. Podtitulek Umění prodat se, když na tom opravdu záleží, je více než trefný. Michael Parker vás provede tipy, které vám pomůžou dokonalému projevu na veřejnosti, zbaví vás zábran a strachu z podobných projevů. Naučí čtenáře prosadit se v různých životních situacích pomocí svých celoživotních zkušeností.

Srpen je definitivně za námi a mnoho z nás se chystá na pozdní dovolenou. Slunce klesá níž, pole jsou zalitá žlutou září a prachem z kombajnů, doznívající žně a začínající žluté listí na stromech pomalu vítají babí léto. Ideální doba odjet na chatu daleko od hlučícího města, nebo si sbalit kufry a vyrazit do teplých krajin. Na okna pomalu klepe školní rok a s ním do knihkupectví přicházejí nové vlny knih. Poddejte se okřídleným větám a vzneste se do říše imaginace a fantazie.

„Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.“ – John Ruskin

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here