Spánek, základ spokojeného života

1
1815

Každý člověk by tak měl snažit ve svém vlastním zájmu dostatečně odpočívat.  To se často nedaří. Ať už to způsobuje nedostatek času, špatné usínaní nebo probouzení. V některých ohledech ale lze kvalitu spánku ovlivnit.spanek

Usínání

Pro někoho bývá nejhorší vůbec usnout. V prvních fázích spánku člověk stále vnímá své okolí a je schopen rychlé reakce. Pokud před zalehnutím řešíme nějaké problémy, nejsme dostatečně zklidněni a naše smysly jsou o to víc rozdrážděné. Proto se snažte být večer už v klidu. Problémy s partnerem neřešte unaveni po celém dni. Ušetříte se zbytečných hádek a probdělé noci. V některých případech je opravdu ráno moudřejší večera. To platí i pro jídlo a zpracovávání úkolů do práce.

Fáze spánku

Od usnutí k upadnutí do hlubokého spánku to našemu organismu trvá cca 30 minut. V průběhu noci se pak jednotlivé fáze střídají.  V základu se jedná o lehký, paradoxní a hluboký spánek. Během hlubokého spánku člověk odpočívá nejvíce. Tělo je téměř nehybné a svaly naprosto uvolněné. V paradoxní fázi se nám zdají sny, naše končetiny se občas hýbají a s nimi i naše oči a obličejové svaly. Cokoliv nás snadno probudí. To platí i pro lehký spánek. Proto je důležité eliminovat veškeré potenciální rušiče spánku.

Co nás v noci budí

Chrápání, tikání hodin, projíždějící auto nebo praskání dřevěné podlahy. Mimo hluboký spánek nás mohou všechny tyto zvuky vyrušit. Lze se tomu bránit špunty do uší, pokrývkou na oči, lepším zatemněním nebo přemístěním rušivých elementů.

Z říše snů vás ale mohou vytrhovat i jiné věci. Příliš měkká matrace nedostatečně podpírá vaše tělo a vy se pak budíte při každé změně polohy. Nevhodný polštář má podobné následky. Nejen že se na něm v noci z nedostatku pohodlí převalujete, ale navíc se probouzíte s bolestmi hlavy a krční páteře. Při výběru vybavení ložnice, tedy nábytku, matrace, závěsů apod., proto opravdu důkladně dbejte na to, aby vám vyhovovalo. V ložnici byste se měli cítit opravdu příjemně.

1 komentář

  1. Je všude ve Vašem bytě. Večer, když jdete spát, nevnímáte jeho přítomnost a tento novodobý fenomén, aniž by Vás budil, nedovolí Vám kvalitně se vyspat a regenerovat síly. Není vidět, není slyšet, není cítit, ale parazituje na Vás, jako klíště. Kdo je ten vetřelec? Říkejme mu elektrosmog. A protože je toto téma nad rámec komentáře o spánku, odkazuji Vaši zvědavost na (odkaz byl odstraněn). Mějte krásné dny a kvalitní spánek. MP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here