Madagaskar: Ve stínu Baobabů

0
1306
Ostrov baobabů a lemurů
Madagaskar vyniká nad většinou ostatních lokalit na zeměkouli svou biologickou rozmanitostí a unikátností. Uvádí se, že 60 % toho, co na Madagaskaru žije, zvířat i rostlin, nikde jinde na světě nenajdete.
Baobaby si svou mohutností a majestátností jistě vyslouží nejeden portrét fotoaparátem. Tyto „chytré“ stromy ve svých útrobách zadržují vodu, nasátou v období dešťů, aby v období sucha nezahynuly „žízní“. Při své výšce až 30 m dokážou zadržet neuvěřitelných 120 tisíc litrů.
Ostrov rýže a zebu
Rýžová pole zde prospívají, a tak není divu, že rýže je jedním z hlavních pokrmů tohoto ostrova. A protože Malgaši nejsou vybíraví, jedí k ní kdeco. Pro kulinářsky zhýčkaného Evropana mohou některé pokrmy být odporné již od pohledu, nicméně i kuchyně Madagaskaru nabídne některé pochoutky – např. maso ze zebu (pokud přimhouříte oči, uvidíte za tímto zvířetem krávu). A všude se line vůně hřebíčku a vanilky. Není divu, pěstují se tu. Stejně jako mango, liči a káva.
Ostrov rajský
Ať už se vypravíte na sever k bahenním jezírkům a teplým pramenům, nebo na pláž, budete si připadat jako v ráji. Zlatý písek lemuje laguny s ukrytými jeskyněmi a vlnky čeří jejich nebesky modrou barvu. Ostrov je plný přírodních parků, na jejichž krásu budete jen těžko zapomínat. Sem tam na Vás zamrká chameleon a z křoví vykoukne divoce rostoucí orchidej.
Ostrov plný překvapení
Počasí je pro Evropana opravdu nepředvídatelné. Když vyrazíte na cestu autem, aniž byste si zjistitli, zda se nechystá období dešťů, můžete v pustině skončit s autem v bahně také na několik týdnů. Čas od času tu prší žáby (důsledek hurikánů). Teplotní rozdíly jsou nezvyklé velké. A pohled na místní obyvatele v péřových bundách ve 20 °C také. Co vás zde ale rozhodně nepřekvapí, jsou lvi, tygři, levharti a hadi. Ostrov je izolován od kontinentální Afriky a tyto druhy se zde prostě nevyskytují.
Kdy a jak?
Pro dovolenou na Madagaskaru zvolte nejlépe přechodné období mezi „suchem a mokrem“ – tedy říjen – prosinec a únor – květen. Oficiální turistická sezóna pokrývá léto, kdy je na Madagaskaru sucho, ale také zima.
Pro prozkoumání ostrova určitě využijte průvodce, nejlépe z cestovní kanceláře. Místní podmínky jsou v mnoha ohledech specifické. Nedůvěra k fotoaparátům, místa, kde turisté mohou narazit na bandu zlodějů, a jiné záludnosti průvodce zná a pomůže vám vyhnout se problémům. Přesto je Madagaskar považován za zemi pro turisty bezpečnou, zvláště s přihlédnutím k terorismu. Průvodce se vám bude hodit také v případě, že umíte z cizích řečí pouze angličtinu. Jako bývalá francouzská kolonie totiž francouzštinu má hluboko v kořenech, ale anglicky umí jen málokdo.
Získání vstupního víza může být výletem samo o sobě – zastupitelský úřad pro naši republiku se totiž nachází v Moskvě.
Malgaština
dobrý den – manao ahoana, tompoko
dobrou noc – tafandria mandry
děkuji – misaotra

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here