5 kroků, jak si udržet pozitivní energii

1
4875

Máte dobrou náladu, ale někdo se Vám ji snaží zkazit? Jak se tomu zdárně ubránit? V pěti základních krocích přinášíme návod, jak být pozitivní i v negativním prostředí.
happy_face_22

„Každý den na každého z nás čeká v průměru jeden blbec, připravený zkazit nám náladu. Na srážku s blbcem je třeba se připravit. Nenechte se vytočit.“ Petr Novotný

  1. Neberte to osobně

Vztek, nerudnost, žal a další negativní emoce okolí jsou jako dešťový mrak. Voda, kterou je nasáklý, prostě musí ven. Nemůžete to zastavit, regulovat ani načasovat.  Je to součást života, kterou je potřeba přijmout, pochopit a ustát.

Příklad: Narazíte na člověka, který Vám nadává. Jeho reakce je neadekvátní. Má pravděpodobně špatný den, něco ho trápí a tak neodhadne situaci. Netřeba si to brát osobně. Není to mířeno na Vás, odnesl by to kdokoli, kdo by se mu připletl do cesty. Chce se mračit, chce uronit pár negativních poznámek. Co s tím? Dopřejte mu to, pokud Vám to přímo neubližuje. Když mu to pomůže, velkoryse ho nechte, ať si kolem něj prší. Vy nebudete hýbat oblohou ani pobíhat s ručníkem a chytat všechny kapky. Necháte je jen stéct po svém deštníku. Jako když pláče miminko, které k tomu nemá důvod (u miminek je potřeba důkladně příčinu hledat – toto je pouze přirovnání jedné z metod, nikoli návod jak na kojence!). Studie doporučují láskyplně položit mimčo do postýlky, dát najevo, že Vám jeho pláč nevadí, POKUD TO POTŘEBUJE a nechat ho asi minutku v klidu vyplakat, vyvztekat, uklidnit. Dospělému člověku dopřejte více času.

  1. Udržujte si svůj elán a energii

Jak je známo: „Všichni chtějí Vaše dobro. Nenechte si ho vzít!“ Vaše mysl = Vaše svatyně, oáza a vlastní svět, ve kterém je vše na Vás. Zde si držte dobré myšlenky a pozitivní energii. Čerpejte kupříkladu ze svého domova, z místa, kde Vám je dobře. Nebo z Vašeho oblíbeného čaje, kávy, pokrmu, hudby… Využijte věci, které Vás mohou pozitivně dobíjet. A co třeba veselá vzpomínka? Správně, další skvělý zdroj energie! Tyto hmotné i nehmotné záchytné body poslouží jako deštník, pod kterým budete v bezpečí.

„Nedovolím nikomu, aby se proháněl v mé mysli se zablácenýma nohama.“ Gándhí

Tip pro krizové situace: Lidé trpící klaustrofobií uklidňuje, když zavřou oči a spojí ruce, jako by objímali velký míč. To je jejich prostor, kde můžu volně dýchat, kde je bezpečno. Zkuste si to samé představit, akorát s pozitivní energií: v tomto prostoru JE TO VAŠE, tam na Vás nikdo nemůže.

  1. Najděte svou roli – místo, kde se můžete/máte pohybovat

Zjistěte, o čem máte jednat, co vyřídit, co je Vaším primárním úkolem pro dnešní den. Nepřemýšlejte nad tím, jaké to bude za týden, ale jděte malými krůčky za svým cílem. Zaměřte se jen na to, co je třeba udělat, co máte v plánu. V negativním prostředí není prostor pro sáhodlouhé tance napříč halou, když za stolem sedí podrážděná recepční a u vchodu naštvaná ochranka (ačkoli tanec by mohl zvednout úroveň dobré nálady, respektujte, že ostatní nemají náladu na nějaké ejchuhu). Buďte jako při navlékání niti do očka jehly: když provlékáte, soustředíte se, přesně míříte a nevnímáte, že soused postává na balkóně v negližé a nadává.

  1. Těšte se na vyřízení

Motivace je mocný pohon. Jako když se chystáte na dovolenou a užíváte si ten čas „kolem“, kdy se připravuje, plánuje, sní… a máte pocit, jako byste na vysněné rekreaci už byli. Tímto procesem před samotnou akcí zážitek přibližujete a prodlužujete.

  1. Odměňte se

Když Vás nehýčká okolí, je to na Vás. Udělejte si radost, pochvalte se, odměňte se čokoládou, nebo jiným mlsem, relaxem u dobrého filmu…

„Aspoň třikrát denně musíme sami sebe pěkně pochválit.“ Petr Novotný

Nedejte se, usmívejte se, brzy bude líp!

© Iva Preislerová

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here