Teplo domova: Co vyjadřují jeho barvy?

1
3064

Dům, byt, místnost… Nezáleží na formátu, ale na energii, kterou Vám dává. Domov je přístavem, kde jste vždy vítáni a v bezpečí. Máte takový prostor? A máte ho podle svých představ? Nepodcenili jste sílu barev? Víte, co ve Vás mohou vyvolávat?

energie domova

Hnízda, nory, boudy, byty, domy… Každý potřebuje své místo. Prostor, kde se bude cítit v bezpečí, kde bude pánem. Někteří se chodí domů jen vyspat a ani neví, jakou barvu mají na stěnách. Tací ale nemají stabilitu. Ne nadarmo se říká, že podle toho, jak kdo vede svou domácnost, poznáte jaký je. Dámy by se měly mít na pozoru především před muži, kteří bydlí každou chvíli jinde. Od takového dlouhodobý vztah čekat nemůžete. Takový hledá ještě sám sebe. Muži by měli být opatrní před ženami, které jsou velké bordelářky (a nemají v tom svém chaosu systém). Takové ženy bývají zmatené, neví, co chtějí. U lidí, kteří mají i ponožky srovnané podle barev, můžete očekávat perfekcionismus a vysokou náročnost všeobecně. Takový jedinec nebude tzv. splachovací a bude mít vysoké nároky i na Vás. U lidí, kteří bydlí u příbuzných, nebo se spolubydlícími, je zřejmá potřeba, aby na ně někdo dohlédl a především, aby měli pohodlí. Ačkoli ve většině případů uslyšíte, že je to jen kvůli financím, berte to s rezervou. (Pokud totiž člověk chce být sám, způsob se dá vždy najít: menší byt, jiná lokalita, dvě práce). Tací těžko opouští své zvyky.

Barvy, styl, vůně… vše je jen na Vás. Udělejte si čas na to vytvořit si opravdový domov podle svých představ. Neřešte, co řeknou druzí. Bydlíte tam VY, ne oni. Dokonce i ty sváteční talíře by měly sloužit královně a králi, tedy obyvatelům, ne jen návštěvám.

Pokud tápete, jaké barvy v interiéru použít, máme tu pro vás pár všeobecných vodítek:
  1. Bílá opticky zvětšuje prostor, dává pocit čistoty, vzdušnosti, ale i sterility. Je vhodné ji kombinovat s výraznou barvou, aby místnost nepůsobila příliš neosobně, chladně.
  2. Červená se doporučuje do jídelen a kuchyní. Vzbuzuje silné emoce jako lásku, hněv, vášeň a chuť.
  3. Oblíbená modrá vyjadřuje klid, vyrovnanost, ale i odstup (jako obloha, která je od nás daleko). Snižuje pulz i tělesnou teplotu. Doporučuje se kombinovat s teplou barvou.
  4. Barva svěžesti, zdraví, štěstí a přírody: zelená. Má pozitivní vliv na plodnost. Evokuje dotek přírody, což má uklidňující efekt (pokud neřešíte abnormální plodnost).
  5. Veselost, teplo a radost skvěle vyjádří žlutá. Avšak jako se sluncem – opatrně. Do ložnic a dětských pokojů se doporučují jen její světlé odstíny, protože její výrazné varianty mohou vzbuzovat hněv a namáhat oči. Zvyšuje také metabolismus a poutá pozornost.
  6. Purpurová je královskou barvou moudrosti, vznešenosti a bohatství. V přírodě je vzácná, proto působí exoticky. Podporuje kreativitu. V pracovnách a ateliérech udělá velkou službu.
  7. Spolehlivost a sílu najdete v přírodě, tedy hnědých odstínech. Podlahám sluší, máme pocit „pevné půdy pod nohama“. Vyzařují pohodu a teplo. Jsou znakem inteligence, ale mohou být i tóny smutku a izolace. Opět se proto doporučuje kombinace s nějakou ryze veselou, vřelou barvou.
  8. Černá není jen vyjádřením smutku, ale i elegance. Zmenší prostor, pohltí ostatní barvy. Nedoporučuje se v bytových prostorách používat ve velkém a kombinace se světlou barvou je přímo nutností. Dodává také pocit moci.

Některá místa na nás dýchají dobrou atmosféru a cítíme se tam dobře. Některá naopak. Domov by měl být pozitivním místem, kde čerpáme energii, kde se cítíme dobře. Není to jen prostor a nábytek, ale naše kreativita, zázemí… naše dílo.

 „Domov není místo, kde bydlíš, ale místo, kde ti rozumějí.“
Christian Morgenstern

zdroj: celostnimedicina.cz

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here